Postřehy z Keynote 6.6.2011

Tato Keynote byla tentokrát čistě jen o softwaru. Apple ukázal nový iOS 5 a především novou funkci iCloud.

Všechny hlavní novinky v krásném designu se samozřejmě objevily na stránkách Applu. Já jsem si stránku pro jistotu stáhl, než bude za pár let vymazána, protože stojí za to.
Přibližně třičtvrtě celé Keynote jsem viděl v online streamu nevalné kvality pořízeného odněkud, kde byla Keynote spuštěna na plátna pro malou skupinku lidí (něco jako v kině). Zbytek jsem sledoval textový přepis v češtině + anglický přepis, kde byly pěkné obrázky pořízené rovnou v sále.

Keynote začala představením nového operačního systému Mac OS Lion. Vypadá nyní hodně podobně jako iOS (přibyla tvorba složek). Nejvíce mě ale překvapila cena – 29,99 $. Nový OS za necelou pětistovku je hodně dobré.

iOS 5


Jako první zmínka byla Notifikace, které mě docela zajímají. Na webu Applu je vidět, jak krásně to vypadá na iPadu. Dokonce notifikace budou i na Lockscreenu a jejich hlavní lišta se zobrazí po odrolování horní lišty, na které jsou hodiny a indikátory.

Poté mě nic moc nezaujalo, ale potěšilo mě iMessage. Na iPadu tak budu moci posílat zprávy jiným lidem, podobně jako SMS.

Zajímavost byla, že nyní můžete fotografovat tlačítkem na změnu hlasitosti. To by mohlo zpřesnit „mušku“. V Safari přibyla funkce zobrazení záložek tak, jako to mají dospělé prohlížeče.

Když se na plátně za Jobsem objevila tato ikona:

začal jsem se radovat, že bude možné připojit iZařízení k počítači bezdrátově (přes Bluetooth), nakonec se však ukázalo, že jde o odstranění nutnosti připojovat iPhone/iPad/iPod touch při 1. spuštění k počítači. Zařízení se po spuštění samo aktivuje a nastaví aniž by bylo napojené k PC, upgrade systému se bude provádět také přímo v zařízení. Přijde mi to zbytečné, stejně iPada připojím k PC, abych si tam stáhl filmy a hudbu.

Plně jsou podporovány gesta.
Podporovaná zařízení pro iOS 5:

iCloud


Tak od této funkce jsem očekával hodně, výsledek ale není až zas tak dobrý.
Apple to zkrátka udělal po svém. Zatím je iCloud funkční s 9 aplikacemi, které byli prezentovány.

Kontakty, kalendář, mail, aplikace, knihy, záloha (aplikace, nastavení telefonu, uložené soubory…), dokumenty, fotografie a sbírka hudby z iTunes. iCloud funguje na principu toho, že je vše vázáno na ID a heslo.

Mě však nejvíce zaujalo, že vývojáři dostali k dispozici možnost integrovat iCloud do svých aplikací, takže to bude jako Dropbox – skvělé. Pro iCloud dostane každý k dispozici 5 GB a ruší se služba MobileMe, která byla zpoplatněna. Místo ní je nyní jen iCloud, který je úplně zdarma.
Ještě taková malá drobnost, která nebyla ani nikde jinde zmíněna – změnil se design přepínacích ikonek, vypadají moc hezky

 

Ještě jsem vybral pár fotek z iOS 5 (je to krása) jsou z webu engadget.com:


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: