Problémová aktualizace iOS

Tak co se událo zajímavého a podstatného?

Začněme iOS 5:

12. října
Dne 12. října jsem tedy spokojeně odešel do školy. Při hodinách počítačů jsem se dozvěděl, že nový firmware bude vypuštěn až k večeru, po 18:00 nebo 19:00. Původně jsem myslel, že ho Apple uvolní už dřív a já až přijdu ze školy, tak ho nahraju. No alespoň bude šance, že budu mezi prvními.
Baterie iPadu sice nebyla moc nabitá (asi 5 %), ale přesto jsem ho zapojil a spustil iTunes. IPad se zazálohoval a iTunes stále hlásilo, že iOS 4.3.5 je nejnovější. Dělal jsem tedy něco jiného a těsně před 19:00 jsem zbystřil. Neustálé zkoušení tlačítka Ověřit aktualizace a najednou se na Facebooku objevila zpráva, že aktualizace jsou spuštěny. Zkusil jsem to, ale nic! Jen co jsem dopsal na FB, že to není pravda, tak se to rozeběhlo.

Začal jsem stahovat. Byl to soubor veliký asi 707 MB. A bylo to něco, stahování hlásilo, že to bude trvat asi hodinu a půl. Rychlost byla velice malá, v té době to totiž stahoval skoro celý svět! Bylo to fascinující, ale pomalé. Lidé na diskuzních fórech psali, že jim to píše chyby a stahování se přerušuje, já naštěstí žádné výkyvy nezaznamenal a stahovalo se to bez problémů.
Nakonec se to asi po hodině a cca 10 minutách stáhlo a já se těšil na nainstalování. Psalo to něco, jako že nyní proběhne instalace, ale vyhodilo to hlášku:

Zkusil jsem to znovu a znovu a stále ta samá chyba 3200. Když jsem se na FB dozvěděl, že to píše více lidem, trochu mě to uklidnilo – chyba je tedy u Applu. S tušením, že zítra to určitě půjde jsem zalehl do postele a naplánoval, že příští den budu vstávat dříve a zkusím iOS 5 nahodit. Mezi tím se na forech ještě probírala chyba 3200 (a i jiné chyby) a dozvěděl jsem se, že je to chyba z důvodu přetížení Apple serverů. Pomáhá zkoušet to znovu a znovu nebo spustit iTunes jako správce (to mám automaticky – já jsem správce PC).
13. října
Budík mi zazvonil v 6:00 a já vzal iPad, kabel a šel k PC. Připojím iPad, zapnu iTunes a dám aktualizovat. Spustí se instalace (konfigurace) a vše se jednoduše nainstalovalo, bylo to tedy opravdu včerejším přetížením. Konečně mi naběhl iPad takto:

Vyhledal jsem wifi, asi jsem se i přihlásil mým Apple ID, ale vše se po***lo u této obrazovky:

Samozřejmě jsem klikl na Restore from iTunes a těšil se, jak tam zpátky nahraju data a vezmu si iPad s fungl novým nainstalovaným iOS 5 do školy. Ale ouha!
Při pokusu o výběr posledního backupu v iTunes mi po chvilce načítání mi asi v 6:18 naskočilo:

Byl jsem dost naštvaný, už si ani nevzpomínám co jsem dělal do 6:33, kdy mi pro změnu iTunes oznámilo:

Teď už si ani nevzpomínám, co to je, kdy se to objevilo apod. Jen vím, že mi na obrazovce iPadu stále svítila ta obrazovka Set up iPad. Já jsem chtěl mít již v iPadu iOS 5, takže jsem nakonec zaškrtl Set up as new iPad a iPad se načetl do menu, kde byli všechny původní aplikace, ale samozřejmě bez dat. Zkoušel jsem si tedy iOS 5 a byl jsem rád, že ji konečně mám! Se spolehnutím na zálohu v iTunes jsem odešel (bez iPadu) do školy a řekl jsem si, že mezitím zjistím příčinu mého zálohovacího problému.
Např. na muj-ipad.cz jsem ve škole napsal:

Po nainstalování a restartu iPadu se mi nechce obnovit ze zálohy (chyba(-50)). Nastavil jsem tedy spuštění jako nový iPad. Všechny data aplikací pryč.
Potřebuji se podpory Apple zeptat, jestli do iPadu lze nějak tu zálohu zpátky dohrát.
Nemají nějaký email nebo musím volat na to tel. číslo?

Bylo mi zodpovězeno, že se mám podívat na forum té stránky, takže jsem to zkusil:

Nainstaloval jsem iOS 5 a iPad se resetoval. Naběhlo nové rozhraní pro nastavení systému a měl jsem možnosti:

Obnovit iPad ze zálohy(iTunes) Obnovit iPad ze zálohy(iCloud) Nastavit jako nový iPad

 Dal jsem tedy obnovit ze zálohy v iTunes. Po chvíli ale vyskočí hláška, že nastala chyba (-50) a nejde obnovit záloha.
Protože jsem chtěl zkusit iOS 5, dal jsem nastavit jako nový iPad. Aplikace mi zůstaly, ale jsou pryč data.
Jde nějak nahrát poslední záloha, aby se nezobrazovala chyba?

Poradili mi zkoušet to znovu a znovu. Našel jsem diskuzi přímo na stránkách discussions.apple.com (zde jsem psal nic moc angličtinou):

I have installed iOS 5 but when I click to restore from backup it´s error (-50).

Please help me!

Tam mi poradili jen něco ohledně restartu zařízení i PC. No, spoléhal jsem, že až budu doma, půjde to. Že se prostě zopakuje to samé jako u instalace iOS 5. Kdyby to nešlo, měl jsem připravené tipy:
zkoušet to znovu a znovu, resetovat iPad

Celý natěšený jsem dorazil domů, zapnul PC, vzal iPad, zapnul iTunes a stalo se něco divného – poslední záloha s mými daty (tj. ze 12. října) byla pryč!!!
Byl jsem v šoku, záloha s mými savy z her, kontakty (málo, ale přece jen) a nastavení záložek v Safari……. všechno nenávratně pryč??
To přece není možné, proč by se mi z iTunes smazala ta nejdůležitější záloha? Navíc, všechny ostatní tam zůstaly:

Zbyly tam dokonce zálohy z mého iPodu touch, ale záloha z 12.10.2011 tam prostě nebyla (a není ani teď).
Samozřejmě jsem si to nenechal líbit a psal na všechny strany:
2 příspěvky znovu na diskuzi Apple:
My backup is gone!! I can´t find it in iTunes!!
What now?
a

Yesterday I connected my iPad to iTunes and iPad was backed up. Then I installed iOS 5 but it cannot restore from backup (error (-50)).
So I had to set a new iPad and today I can´t see this backup in iTunes. There are only older backups.

Help me, please!
Oba příspěvky bez odpovědi.
Pak před 17:00 na forum.iphone.cz:
Mám iPad 2 (bez JB!) asi měsíc a prováděl jsem časem zálohy. Dnes jsem si nainstaloval iOS 5 a při spuštění mě iPad požádal o nastavení. Měl jsem na výběr z:

> Obnova z iTunes
> Obnova z iCloud
> Nastavit jako nový iPad

Když jsem chtěl provést obnovu s názvem Název_iPadu – 12.10.2011 15:00 vypsalo mi iTunes tyto chyby:

obrázky chyb, co jsou výše

Ale protože jsem si chtěl iOS 5 vyzkoušet, dal jsem Nastavit jako nový iPad s tím, že později si tam tu zálohu nahraji. (Aplikace zůstaly, ale vše je bez dat/uložených pozic apod.)!
Tak jsem chtěl zkusit nahrát tam tu zálohu a koukám, že záloha mi zmizela. Kliknu v iTunes na tlačítko se jménem iPadu>Obnovit ze zálohy a k dispozici jsou jen tyto:
obrázek s dostupnými zálohami (také výše)

Proč se mi tam neobjevila ta ze včerejška a ty starší ano? (Ta s datumem 13.10. je už po iOS 5!)

Díky moc za radu, tento problém potřebuji vyřešit. Apple v tom
má opravdu pěkný „bordel“ a rozhodně není uživatelsky přívětivý.

A nikdo mi nedokázal poradit!! Pomalu jsem se tedy smiřoval s nevyhnutelným – pojedu odznova (ty staré zálohy tam totiž také nešly nahrát!). Vzpomínal jsem tedy, o co jsem vlastně přišel a není to tak hrozné. Kontakty udělám znova během 5 minut, záložky v Safari také, nejhorší byly savy her. Smazal se mi postup hrou Let´s Golf 3 (už jsem mezitím nahrál ještě víc, než bylo, takže to nevadí) a Doodle Bowl (tam mě to štve). Ztratil jsem dále filmy z OPlayeru, iDownloaderu, nějaké obrázky a videa a to je asi vše. No, zvykl jsem si a když hodnotím iOS 5, je velmi pěkné:

 

Největším překvapením jsou Připomínky, které jsou graficky nádherné (kombinace barev černá-červená) a zobrazují se v lištičce. Měl jsem pravdu, když jsem předem odsuzoval Kiosek – je to blbost na nic! iMessage jsem zkusil a jsou hodně dobrý, stejně tak jsem si nainstaloval Hledat přátele a i když to není v praxi využitelné, je to trochu zábavné. Také jsem nainstaloval Hledat iPhone, detekuje iPad na mapě. Nejvíce se mi líbí lišta a snažím se ji mít zaplněnou!!

Díky funkci Gesta (uvolněna jen pro iPady 2!) už s kombinací odemykání pomocí pouzdra vůbec nepoužívám Home Button (až na pořizování screenshotů).

iCloud pro mě zatím nemá moc využití, mohu se akorát přes net dívat na kontakty, či hledat iPad na mapě:

Záložky v Safari jsou sympatické, rozdělení klávesnice a její posunutí zas až tak ne.

Dnes jsem si přečetl, že zatím si iOS 5 stáhlo 25 milionů lidí.
Z této hrozné události (při představě, že se mi to ještě někdy může stát, a to už budu mít více důležitých dat) jsem si vzal ponaučení a nyní budu častěji zálohovat a pokračovat v proklínání iTunes 🙂

Další záležitosti napíšu asi zítra…

2 thoughts on “Problémová aktualizace iOS

  1. Vladimir píše:

    Zdravim, nejak sem prisel na tento clanek, precetl ho a musim s vami nesouhlasit s tim, ze kiosek je nanic… Ja ctu na ipadu mnoho casopisu, a v takovem pripade je kiosek skvela vec… Za prvne se vam vsechny casopisy ukladaji prave sem, coz byste si pravda mohl nekam nastavit do slozky… Hlavni vyhoda ovsem je, ze pokud pristoupite do storu primo z kiosku tak se vam budou zobrazovat pouze casopisy… Coz je skvela vec… Zkuste, urcite tomu prijdete na chut…

    • ondrach píše:

      Já to ale beru podle sebe. Někomu se to možná líbí, ale já nerad čtu knihy/časopisy na nějakém zařízení. Kupuji si časopisy normální cestou a kdybych je měl mít v digitální verzi, určitě bych za ně neutrácel peníze koupí do Kiosku, ale stáhl bych si je v PDF zdarma.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: