Vztah já a Apple

Tímto článkem začínám sérii pár příspěvků, které se chystám napsat už déle (cca od podzimu 2011), ale dostal jsem se k nim až teď.

Jako první jsem si vybral asi nejtěžší článek: Vztah mezi mnou a firmou Apple jakožto majitel iPadu 2 a iPodu nano 6G.

Steve Jobs
Tak ten mi kupodivu nevadil. Proč kupodivu? Nyní čtu jeho biografii (začal jsem po Vánocích a nyní mám za sebou 522 z 678 stran) a nestačím se divit. Až to dočtu, asi napíši nějaké zhodnocení.
Jen chci říci, že to byl člověk, který si o sobě hodně myslel, neuznával nápady jiných a dokázal být pořádný hajzl.

iPhone
iPhone je mobil, který si nejspíše nikdy nekoupím. Také se chystám rozepsat to v jiném článku.

Obecně
Obecně Apple produkty uznávám a líbí se mi design, ale odrazuje mě cena a filosofie. Hlavně jde o to, že kdo má Apple, tak je moderní a upírají se k němu pohledy ostatních.
Co se mi líbí
Například v poslední době mě uchvátil MacBook, a to hlavně verze Air. Viděl jsem ho v reálu a zalíbil se mi. Dokonce jsem začal procházet Aukro a hledat výhodné nabídky všech možných verzí Apple notebooků.

20120129-192133.jpg
MacBook je prostě nádherný, jak Air, tak i Pro. Mít notebook, na jehož víku je nakousnuté jablíčko, které se po otevření rozsvítí, je sice cool, ale zároveň velice drahá záležitost.

20120129-192432.jpg
Navíc se mi líbí Mac OS, jehož GUI je k dispozici na internetové stránce ve formátu nejspíš HTML 5 od nějakého borce.
Design hardwaru i softwaru Apple výrobků je prostě luxusní. I můj iPad po vyjmutí z pouzdra vypadá nádherně (tenoučká černo-stříbrná placička s černým logem Applu na zádech).
Za další podařenost považuji funkčnost. Když odmyslím ty omezení a beru v potaz jen to, co mají Apple produkty splňovat, tak to prostě výborně splňují (mimo iTunes!!). Např. iPad má zvládat prohlížení webu, sledování filmů a používání aplikací. Vše z toho dělám často a iPad mě nepřekvapuje chybovými hláškami a plní úkoly velice rychle. Jen občas se Nastavení zobrazí až po cca 4 sekundách po kliknutí na ikonu, či spadne aplikace (ale to jen opravdu výjimečně). IPod funguje bez sekání a s jeho funkcemi jsem spokojen.

Takže to je na Apple produktech skvělé. Ale mají i svá negativa.
Co se mi nelíbí
Začněme třeba cenou. Ta je u většiny výrobku natažená dost vysoko, ale je to dobře odůvodněné. Proč by měli být iVýrobky levnější, když je lidé už teď kupují? Jasně, spousta lidí tvrdí, že platíte kvalitu, ale o to zrovna nejde (je spousta kvalitativně srovnatelných produktů a ceny jsou jinde). Stejně jako u luxusních aut či oblečení, i u Apple platíte za značku. Díky cenám se vlastně my iUživatelé můžeme chlubit, protože máme něco od Applu. Ale to už pomalu přestává platit, už mám kolem sebe moc lidí s iPhony, MacBooky atd.


A dále se mi moc nelíbí filosofie. V biografii SJ to zní hezky. Jobs chtěl mít hardware a software pod kontrolou a tudíž chtěl, aby tyto produkty byly svázané. Nelíbila se mu třeba myšlenka iTunes pro Windows, chtěl to mít jen na Mac. A pochybuji, že po smrti Jobse se Apple najednou rozhodne změnit strategii a ustoupit z omezenosti. A co přesně mi vadí?
Absence USB Mass Storage, který by vše zjednodušil. Bylo by možné např. připojit iPhone nejen k autorizovanému počítači a hrabat se v obsahu. Nemusel by být přístup ke všemu (chápu bezpečnost), ale třeba k obrázkům a videím (no dobře, to už jde teď), písničkám (kvůli zavedení iTunes u iPodu se to udělalo i u iPhonu), či správci souborů (to by ale musel v iOS vůbec být).
Naštěstí existují alternativy iTunes, ale nepoužívám je, protože chci zkrátka to, co to má standardně být a kde se dají stáhnout aktualizace a provádět zálohy.
Dále mi vadí bluetooth. Do dnešního dne jsem nezjistil, k čemu vlastně slouží. Přiznávám, pro hraní multiplayer her jsem ho ještě nezkoušel, ale když jsem zapnul bluetooth na iPadu a na iPhonu a položil jsem je od sebe asi 1 metr, tak se navzájem neviděli!! Na co tam to bluetooth tedy je, když nefunguje? Možná tak na bezdrátová sluchátka, a to je blbina…
No a vadí mi samozřejmě jednoduchost. mám na mysli, že Apple se snaží dělat výrobky tak intuitivně, že je to spíše na škodu. Například u aplikace Obrázky.

Vyfocený snímek můžete smazat, editovat, sdílet a kopírovat a to je vše. Zlatá Symbianová Nokie, kde najedu na snímek, stisknu Volby a kochám se podrobnostmi, jako např. datum a čas vyfocení, fotku mohu přejmenovat, zjistit formát, rozlišení, velikost v kB a typ barev! Nebo ji přes funkční bluetooth nebo infra port mohu odeslat do jiného mobilu (mimo iPhone).
Někdo by mohl namítnout:
Zařízení má být jednoduché a funkční, na podrobnosti se můžu podívat na počítači.
nebo
Jde to přes nějakou aplikaci. V AppStore jich je spousta.

Já se s tím ale nesmířím, protože potřebuji mít přehled o fotce už předtím, než se dostanu k počítači. Třeba když jsem na dovolené a chci si fotky přejmenovat z nic neříkajícího názvu P004755 na Jeskyně. A aplikace v AppStore, to je fajn, ale to by mělo být již v základu, nepřekáželo by to tam, takže jde jen o to, že si Apple myslí, že by to moc přetěžovali.

No a co bych ještě rád řekl
Někdy na podzim 2011 mě uchvátil Android. Teď už to nadšení malinko opadlo, ale stále beru Android jako nejlepší systém. Začal jsem pročítat časopisy a samozřejmě mě zaujal Samsung Galaxy S2. Při čtení recenzí mě naprosto uchvátil. Android je zkrátka něco jako moderní Symbian, takže má spoustu funkcí a navíc je oproti iPhonu levnější! Ale jelikož je Galaxy S2 už starší, tak mě zajímá hlavně nástupce, který by se měl brzy objevit – Samsung Galaxy S3 (SIII)!
Mojí Nokii mám již přes 3 roky a stále nehodlám měnit, ale můj další telefon bude nejspíš Samsung s Androidem. I když slýchám, že to není moc odladěný systém a že je to jako počítač – resetuje se, zamrzává apod., ale to je důkaz, že mám špičkový přístroj a hlavně spousty možností bez kompromisů!

 

Přibližně polovina tohoto článku (ta první) byla napsána přes iPad.

Označeno tagem , , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: