Dočtena biografie Steva Jobse

V sobotu 11. února jsem (konečně) dočetl knihu Steve Jobs od Waltera Issacssona. Je velice zajímavá.
Pro případné návštěvníky, kteří sem z jakéhokoliv důvodu zavítali, bych chtěl říci, že tento článek by mohl někomu zkazit požitek ze čtení a obsahuje pár spoilerů!!

Začal jsem ji číst po Vánocích, takže s poměrně velkými přestávkami se mi 678 stránkovou knihu podařilo přečíst za asi měsíc a půl. Je velice těžké o této knize psát. Popravdě mě ani nic moc nenapadá, a to jsem si při čtení v duchu říkal některé pasáže, které na blog napíši. Po přečtení knihy ale člověk tak nějak ztratí slovo.
Na začátku a pak občas i v dalších částech knihy je Jobs tím záporákem, ale na konci knihy mě najednou přepadl jakýsi smutek, že Jobs se smiřuje se smrtí a do firmy přijede na vozíčku, že mi ho bylo líto. V tom je kniha skvělá, protože nakonec ukazuje Jobse jako člověka občas zlého a egoistického, ale zároveň velice inteligentního a znalého techniky, ale i designu.

Chtěl bych použít jednu vybranou citaci z knihy, protože ty nejlépe vystihují Steva Jobse:

„Steve je velice, velice citlivý člověk. A to je jeden z důvodů, proč
jsou pro mě to jeho antisociální chování, ta jeho nezdvořilost tak
těžko pochopitelné. Dovedu pochopit, že se tak hrubě chovají lidi s
hroší kůží, neotesanci, ale u tak citlivých lidí je to skutečně zvláštní.
Jednou jsem se ho ptal, proč se někdy tak strašně rozčiluje. A on
řekl: ‚Ale vždyť mě to vždycky hned přejde.‘ Ano, on se někdy
naštve, ale za chvíli ho to pustí, nezůstane to v něm. Ale někdy se
stane, že je z něčeho zklamaný nebo frustrovaný a jediný způsob,
jak si ulevit, je někomu ublížit. A on má nejspíš pocit, že má na to
právo a že to smí udělat, pokud mu to pomůže. Jako by pro něho
neplatily běžné zásady společenského styku, pravidla mezilidských
kontaktů. A protože je tak citlivý, ví velmi dobře, jak někomu efektivně
ublížit. A taky to dělá. Ne často. Ale někdy ano.“

Toto pronesl sir Jonathan Ive. Myslím, že to vystihl naprosto přesně.

Rád bych ale řekl, co mě překvapilo v knize. Bylo toho více, ale hlavně mi kniha ukázala, jak to vypadá uvnitř společnosti Apple. Také mi ukázala ve velice dobrém světle Billa Gatese, který mi připadá podle popisu v knize poměrně sympatický. Dost mě překvapilo, že Steve Wozniak pracoval v Applu jen v úplných začátcích (kdy se dost podílel na vzniku firmy) a poté už o něm není skoro vůbec zmínka. Myslel jsem, že úzce spolupracoval s Applem déle.
Také jsem zjistil, že Apple vznikl v podstatě ze zpoplatnění Wozniakových děl. Wozniak byl technicky velice zdatný a tato práce ho bavila. Chtěl své „výrobky“ dávat zdarma, ale jeho kamarád Jobs řekl, že by se na tom dalo vydělat. No a tak vznikl Apple 🙂 Je to laicky řečeno, ale v podstatě je to tak!

Moc se mi líbilo, když v knize popisovali, že ve společnosti existuje místnost, která slouží ke zkoumání designu budoucích výrobků. Je to designétské studio (ateliér) Jony Iveho. Skrývá se v přízemí budovy Infinite Loop 2 za opancéřovanými dveřmi. Vstup střeží 2 asistentky. Většina zaměstnanců sem má zakázaný vstup. Isacssoon píše, že jednou zde mohl strávit jedno odpoledne (ani nemusím říkat, jak mu závidím). Na stolech jsou zde pěnové modely vizuálních návrhů výrobků, na kterých se právě pracuje. Dokonce zde mají komoru se sprejovacím robotem, který modely na sprejuje tak, že vypadají jako opravdové.
Zjistil jsem, že návrhy dělají v CAD programu. Ta místnost musí být skvělá, zde se přece rozhoduje o designu iPhonů, MacBooků, iPadů atd. Mimochodem, chtěl bych vidět pěnový model MacBooku nebo iMacu 🙂
A design vybíral Jobs prostě tak, že si s několika modely pohrál a zjistil, který je nejlepší!

Koukám, že článek je již docela dlouhý a já ani nevím, co dále psát. Takže knihu doporučuji, napsal jsem to i na heureka.cz do recenzí.

Citace z knihy je použita z 34. kapitoly nazvané První kolo.

Označeno tagem

One thought on “Dočtena biografie Steva Jobse

  1. […] na životopis Steve Jobs, který jsem přečetl před bezmála 4 roky a také o něm něco napsal (https://ondrach.com/2012/02/15/doctena-biografie-steva-jobse/). Zdá se úsměvné, že byl napsán životopis o muži, kterému je teprve 44 let, ale on je […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: