Co se očekává od nového iPadu aneb „před Keynote“

Tak je to tady. Začínám psát článek, na který se docela těším a který jsem plánoval napsat po uveřejnění oficiálního data Keynote. Musím ho napsat teď, protože v sobotu jedu na hory a zítra bude fofr.

Takže co se od iPadu čeká?

Název iPad 3. Stejná velikost (až na šířku) a design jako u dvojky. Lepší kamera (8MPx?). Procesor A6, čtyři jádra (ale nyní se od toho upouští (o tom budu psát více později))a větší RAM (1GB asi). Retina displej. Podpora LTE. Siri?. iOS 5.1?. Zlevnění dvojky!

Název:
Nejuznávanější je iPad 3, ale objevují se i názory iPad 2S. Mohl by se tak jmenovat, kdyby nabídl podobně málo vylepšení, jako to bylo s iPhony 3GS a 4S.

Velikost, design:
Tyto parametry se očekávají stejné, jako u předchozího modelu, zejména kvůli „uniklým fotografiím. Na internetu se totiž v uplynulých týdnech (či snad měsících) objevilo dost obrázků různého hardwaru iPadu 3, zadního krytu apod.

Podle fotek zadní strany je vidět, že nový iPad bude z většiny stejný jako dvojka, jen je více zkosená zadní strana. Ale z měření tloušťky se zjistilo, že bude o necelý milimetr tlustší. (Možná kvůli baterii).

Koukám, že někdo na obrázek špatně napsal milimetry, iPad je tlustý 8 a půl centimetru 😀
Osobně vůbec netuším, jak se někomu může dostat celý nový iPad do ruky a když už ho má, proč neukáže i přední stranu, displej apod.?

Kamery:
Vzhledem k narůstajícímu počtu tabletů s fotoaparátem v řádech megapixelů by nový iPad mohl (a vzhledem k updatu až zase za rok, musel) nabídnout rozlišení nejčastěji se objevující 8MPx.
O zlepšení foťáku se také uvažuje kvůli další fotce, jenž zobrazuje porovnání čoček. U nové verze je čočka větší, což by mělo nějakou změnu znamenat. Také by kamera mohla natáčet full HD video.

Procesor A6, nebo ne?:
Celou dobu se čekalo, že v novém stroji bude čtyřjádrová A6. Dokonce to byl nejvíce reálný parametr a bylo to tedy tutově jasné. Ale objevila se tato fotografie a začaly se přehodnocovat názory:

Na základní desce si dřepí procesor označený jako A5X. Mluví se o zamaskování A6 a použití názvu s „X“ jako testovací verzi či opravdu mírně vylepšený stávající procesor, přičemž A6 bude později. Snad alespoň ta RAM se zvětší.
A přidám k tomu Bluetooth 4.0.

Retina displej:
Začalo se o tom mluvit, když byly už velice dávno zveřejněny obrázky z aplikace iBooks, kde ikony měly dvojnásobné rozlišení v obou směrech. Před asi měsícem se objevil obrázek s displejem pod mikroskopem:

V porovnání s iPadem 2 má nový displej 4×4 pixelů tam, kde má dvojka jen 2×2. A také se objevila zpráva, že Apple objednal 65 milionů displejů s hustotou pixelů 264 PPI. Pro předchozí generaci to bylo 40 milionů. Podle pozvánky na Keynote je patrné, že nás jemnější displej opravdu čeká.

LTE:
Jde o vysokorychlostní spojení s internetem a prý ho využije hlavně Amerika. Nás to zajímat nemusí.

Siri:
Když ho má iPhone, proč ho nedat i do iPadu? O reálném využití se nemluví, jde spíš jen o to, že je to novinka na iPhonu, tak to nyní dostane i iPad.

iOS 5.1:
Siri se prořekla, že už mluví japonsky a v podmínkách Siri se píše, že by měly přibýt jazyky jako ruština, italština a ještě nějaké. A pre-GM verze iOS 5.1 ukazuje, že u iPhonu se bude spouštět fotoaparát vytáhnutím roletky vedle posuvného jezdce. Co však přinese pro iPad se neví a nemluví se o tom.

iPad 2 se zlevní:
Očekává se zlevnění až k hranici 8000 Kč za nejlevnější variantu. Bude to velice zajímavá koupě a Apple si tím rozšíří počet uživatelů.

Co očekávám já?

Tak já bych chtěl podotknout, že se na Keynote už moc těším. I když budu na horách, nějak si to už zařídím a 7.3. v 19:00 budu na iPadu sledovat průběh (nejspíše na engadget.com).
Názvu iPad 3 docela věřím, kdyby to byl 2S, Apple by byl se svým značením, alespoň mě, trochu pro smích. Ale vzhledem ke skoro nezměněnému designu a možná vylepšené kameře se nebezpečně podobá přechodu z iPhone 4 na 4s. Avšak změní se i displej, což je dost výrazné…
Design bych klidně nechal, protože jestli to bude jako s rozpoznáváním dvou předešlých iPhonů, budu moci se svým iPadem stále vypadat jako s nejnovější verzí 🙂 A když bude nový iPad tlustší, tím lépe, vedle mého bude vypadat tlustě (no, nejspíš nebude, jde jen o necelý milimetr).
Jestli se vylepší kamerový systém jako u iPhonu 4S, tak to bude paráda. Na kamarádově Asusu se mi těch 8MPx docela líbí. No a jestli bude natáčet full HD video se stabilizací gyroskopem, tak to bude úplná bomba! Pokud bude lepší procesor a RAM, bude to dobré pro modernější aplikace a hry. Ale stále je výkon iPadu 2 perfektní a zvládá náročné grafické operace, takže prozatím nevidím důvod pro vyšší výkon. Spíše bych bral větší kapacitu baterie, aby utáhla nové rozlišení displeje!
Na displej se těším asi nejvíce. Nevím, jestli to nazývat Retina, protože by to podle mě mělo být označení pro jemnost 300 ppi a výše, ale na tom až zas tak nesejde. Se současným rozlišením jsem sice plně spokojen, protože se dívám na obraz z dálky a na takové velké ploše se pixely stejně ztratí, ale až uvidím v reálu nový displej, myslím, že tomu propadnu a budu to chtít. Už teď se strašně rád dívám podrobně na taťkovu Retinu na iPhonu. LTE mě vůbec nezajímá. Siri bych v iPadu viděl rád. Dřív jsem si ho přál více, teď už mě to tolik nebere. Na iPadu se sice bude spouštět hůře, než na iPhonu, ale i tak by bylo dobré.
Představení iOS 5.1 (konečně) se konat možná ani nebude. Mohli by představit nějaké nové aplikace pro iPad. Hovoří se i o televizi Apple (nechce se mi používat název iTV, protože to je název britské televize, která tento název určitě nepovolí!), ale tomu nevěřím.
Zlevnění dvojky je stoprocentní. Mě už to může být jedno.

Tak fajn, příspěvek dopsán a ten další bude již o skutečném novém iPadu!
Hurá na hory!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: