Co bude na červnové Keynote

Keynote je za dveřmi a já ji tentokrát neuvidím
Keynote byla ohlášena na pondělí 11.6.2012 v 19:00 (našeho času).

Dříve, než začnu psát o tom, co nejspíše uvidíme, musím bohužel říci, že Keynote neuvidím. Tedy s velkou pravděpodobností.
Došlo totiž k malému nedorozumění. Teď v červnu jedeme se školou do Chorvatska a na letáčku byl datum od 16.6.-24.6. 2012. Takže jsem si říkal, jak to perfektně vyšlo, že Keynote uvidím ještě doma. Ovšem až nyní jsem si všiml, že datum bylo na dalším letáčku nenápadně změněno na 8.6.-17.6. 2012!
Do Chorvatska tedy odjíždím v den zahájení EURA 2012 a 3 dni před Keynote. Na stejném místě jsme byli minulý rok a proto vím, že s wifi je zde problém. Museli bychom do nějaké restaurace. Navíc, iPad si nechávám doma, beru si jen iPod.
I když Keynote v pondělí neuvidím, co bylo představeno se dozvím již v neděli, takže to snad přežiju.

Co se tedy očekává?1. OS X Mountain Lion

Tak to je bez debat. Nový Apple OS bude představen na 100%! Apple to sám přiznal (na apple.com je napsáno: arrives this summer). Vzhledem k tomu, že minulý rok byla tato Keynote softwarová, očekává se to i teď.2. iOS 6

Druhá stoprocentní záležitost. Já i zbytek světa se shoduje, že bude představeno nové iOS. Snad se nebude jmenovat The new iOS!
A co se očekává:
1. Nové mapy:
V tom se přiznám, mám trochu binec. Nejprve se mluvilo o tom, že novinka budou Open Street Maps místo Google Maps. Objevili se v aplikaci iPhoto. Appe poté koupil několik firem, jež se zabývají 3D mapami a na netu se objevil screenshot:

Koukl jsem na video o 3D mapách a je to úžasné. Problém bude ten, že ne všechno je takto nasnímané a bude ještě dlouho trvat, než budou focena i menší města. Nové mapy mě moc nezajímají, s Google Maps jsem až na občasné problémy s detailností spokojen.
2. Integrace Facebooku:
To v podstatě nic moc neznamená, ke Twitteru se prostě přidá i Facebook.. V nastavení přibude položka Facebook a možnost nainstalování aplikace a přihlášení. A v aplikacích Safari, Obrázky, Fotoaparát, YouTube a Mapy bude možnost sdílet obsah na Facebooku. Já to u Twitteru snad ještě nepoužil, takže to pro mě nebude zajímavé.
3. Novinky v notifikační liště:
Pro mě nejdůležitější a nejočekávanější záležitost! Současná lišta zobrazuje upozornění a u iPhonu/iPodu touch ještě počasí či akcie. Šla by ale využít ještě lépe. Spousta lidí si dělá jailbreak jen kvůli aplikaci SBSettings. Také jsem ji měl na iPodu touch a bylo to skvělé zrychlení pro zapínání wifi, úpravu jasu apod.

Grafici v Applu by se mohli vyřádit na parádních ikonách a snížil by se počet jailbreakovaných zařízení. Je zde však problém. Již delší dobu to má takto Android a již loni, když byla notifikační lišta představena, se spousta fandů Androidu posmívala, že Apple kopíruje. I když na rychlé zapínání/vypínání wifi apod. nemá nejspíše nikdo patent, stejně se budou „Androiďáci“ ozývat, že Apple znovu kopíruje.
Mě se tato funkce z Androidu líbí a doufám, že Apple ji do iOS 6 přidá.
4. Usnadnění práce s textem:
Nedávno se objevilo video utility z Cydie, která zrychluje a zefektivňuje psaní na klávesnici. Pro popojíždění kurzorem při editaci textu a detailním pohybu v něm se v současnosti používá lupa. Než se ale objeví, musíte držet prst déle na obrazovce. SwipeSelection, jak je utilita nazvána, umožní pohyb kurzoru popojížděním prstu po klávesnici. Stačí přejíždět přes klávesy, které se nestisknou a kurzor začne popojíždět požadovaným směrem (jde to i nahoru a dolu). Při pohybu dvěma prsty je posouvání rychlejší a při současném držení shiftu se text začne označovat!
Podle mého názoru to přesně zapadá do jednoduchosti a intuitivnosti Applu a nedivil bych se, kdyby se tím inspirovali. Já doufám, že budou, protože mě se to moc líbí! Na iPadu to nebude mít chybu!
5. Uživatelské účty na iPadu:
Už od dob prvního iPadu se mluví o uživatelských účtech. iPad by měla prý používat celá rodina a každý by se měl přihlašovat ke svým dokumentům, aplikacím apod. Pochybuji, že Apple zavede na iPadu účty, kdyby to chtěl udělat, udělá to už u prvního iPadu. Já bych to rozhodně nevyužil, iPad je jen můj 🙂
6. Widgety:
Hledal jsem obrázek, který by vystihoval, co chci říci a našel jsem:

Podle spousty obrázků by měli být widgety v notifikační liště, ale mě se to líbí více takto. Myslím, že jsem to na nějakém videu viděl v pohybu. Stačí prstem přejet po ikoně ve vodorovném směru a ona se (pokud to umí) rozšíří o další informace. Nejsou to tedy widgety v pravém slova smyslu. Graficky to vypadá dobře a asi bych to i využil, ale toto představeno hádám nebude!
7. Změny v multitaskingu:
Zde existuje mnoho konceptů. Lišta multitaskingu se, podobně jako notifikační lišta, zdá málo využitá. Buď jde o koncept, který mění jen vzhled multitaskingu:

nebo mění či přidává jeho funkce:

Další z velice užitečných funkcí by pro mě (a nejen pro mě) byla, kdyby do multitaskingu přidali ikonu či gesto, které by vypnulo všechny spuštěné aplikace. Já před uspáním iPadu vždy vše vypínám z multitaskingu, aby to nežralo baterii a RAM, je to však velice zdlouhavé, než se vykliká např. 15 ikon.
Jinak se mi vzhled multitaskingu líbí a asi bych ho neměnil. Nějaká změna zde však nejspíš bude (doufám, že ikona Clear Apps).
8. Nový design:
Aktuálně se objevila informace o redesignu aplikací iTunes, AppStore a iBookStore. Mělo by prý být jednodušší sdílet obsah s jinými uživateli, či co.
Další varianta je redesign GUI iOS. Je pravda, že taková aplikace Mail, kontakty aj. vypadají stejně, jako vypadali v roce 2007 na iPhonu 2G! Mohla by do nastavení přibýt možnost změnit si vzhled systému. Zavání to sice Androidem, ale ono se 5 let staré GUI snadno okouká. Kdo by nechtěl, nic by neměnil a to je fér!
Našel jsem článek (imore.com), kde se nechali inspirovat vzhledem jiných systémových aplikací a zobrazili, jak by systém s těmi vzhledy vypadal:

Popravdě mi vzhled současného iOS stačí a líbí se mi. Navíc, ani jeden z výše uvedených návrhů se mi nějak extra nelíbí. Ale je zajímavé, že se mi líbí možnost Appearance (Vzhled) v nastavení 🙂
9. Avatary v Game Center:

30.3.2012 se objevila zpráva, že nová verze Game Center bude obsahovat nástroj pro tvorbu 3D avatarů. Objevila se totiž fotografie znázorňující patent na vybarvování avatara:

Nijak zvlášť důležitá funkce, slouží spíše jen pro zábavu. Stejně je ale tvorba avatarů docela návyková a já bych ji uvítal.
10. Siri i do jiných zařízení:
Moc se o tom nepíše, spíše všichni doufají. Já bych Siri na svém iPadu rozhodně chtěl. Siri by mohlo být dostupné pro iPhone 4, iPod touch 4G a iPad 2/3.generace (musí to být výkonější stroje, proto jsem starší zařízení vynechal).

To je asi tak vše! Na nové iOS se moc těším a doufám, že nabídne funkce, které bych chtěl.3. Nové verze Apple PC

Spousta lidí na ně netrpělivě čeká. Měly by to být jediné kusy hardwaru ten den představené. Mě osobně to moc nezajímá (maximálně jen proto, že se zlevní starší verze). Nejvíce se mluví o inovaci MacBooku Pro, který by měl dostat tenké tělo, stejné, jaké má MacBook Air. Všechny počítače (pokud jich bude víc) by měli dostat Retina displeje, takže budou mít ohromující rozlišení. Našli se totiž nějaké ikony aplikací s vyšším rozlišením, než měli ty staré. No a to jsou nejzásadnější novinky. Na obrázku výše je povedený koncept MacBooku Pro.

4. Změny v iCloud.com

Po přihlášení na icloud.com se prý nedávno zobrazovala notifikace podobná té z iOS. Myslím, že webový iCloud je zatím moc jednoduchý a že se rozroste o nové možnosti.

;

To je vše! Co z toho mi vyšlo se dozvím 17.6. iOS 6 bude vydán nejspíše až na podzim společně s novým iPhonem. Minulá červnová Keynote byla softwarová, proto bude tato určitě taky (kromě případných nových Apple PC).

Označeno tagem , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: