Červnová Keynote – iOS 6

V Chorvatsku bylo skvěle, ale samozřejmě jsem se těšil domu na Keynote. Byl jsem však docela zklamán.

Byl to divný pocit, když jsem se ráno v pondělí 11.6. probudil v chatce v Chorvatsku a uvědomil si, že dnes je Keynote. Po skončení mi večer taťka poslal SMS s hrubým výčtem představených novinek. Z SMS jsem se dozvěděl o tom, že bylo představeno: iOS 6, 3D mapy včetně navigace, Siri pro iPad a dalsi drobnosti. Takže iOS 6 se potvrdilo, mapy také (překvapila mě ale navigace). U Siri jsem si říkal, jestlipak je jen pro Nový iPad nebo i pro 2. generaci. Měl jsem tedy nepatrnou naději, že bych se Siri mohl dočkat. A na ty další drobnosti jsem byl moc zvědavý.

Takže v neděli jsem přijel domu, iPad dal nabíjet a z iTunes začal stahovat 1,2 GB velké video Apple WWDC 2012 Keynote Address. Všiml jsem si v popisku videa tohoto: MacBook Pro with Retina display, na Keynote tedy byl představen Retina MacBook. Celý natěšený jsem se uvelebil v posteli se sluchátky a začal sledovat.
Keynote začala netradičně jakousi scénkou se Siri. Po 2 minutách to konečně skončilo, moc mě to nebavilo. Na pódiu se objevil Tim Cook. Nezapomněl se pochlubit, že lístky na WWDC byly vyprodány během 1 hod. 43 min. 650 000 aplikací v AppStore (stále se mi to zdá málo, kdy už bude pokořen milion?). 30 miliard stažení z AppStore a první novinka – AppStore se rozrůstá do dalších zemí (samé ne moc známé, či chudé oblasti). Pak se na pódiu objevil Phil Schiller a mluvilo se o MacBooku. MacBooky Air vyšly v novějších verzích (šlo pouze o výkon), pak vyšel nový MacBook Pro (také jen hardware). Já si začal říkat, kdy už přijde na řadu Retina?
MacBooky seřazené vedle sebe, Phil kliká na ovládání a vedle nich se objevuje další, šátkem zahalený, MacBook. Diváci užaslé „úúú“ a nadšeně sledují, co bude dál (já také).

Slavnostní odhalení a ujištění, že displej je Retina. Rozlišení je 2880 x 1800 pixelů a jemnost stejná, jako u mého iPodu – 220 ppi (i na iPodu je to výborné, na MacBooku to musí být senzační)! Cena je 2199$.
Pak přišlo očekávané představení OS X Mountain Lion. Vyjde 19. července za cenu 19.99$.
Scott Forstall, konečně!!

Nejzajímavější část Keynote (alespoň pro mě) začala! Hezká rekapitulace předešlých iOS ikon:

Siri
Začalo se se Siri. Těšil jsem se, že se konečně dozvím, jestli ji budu mít i já. Siri se naučila vyhledávat sportovní výsledky a statistiky, zobrazovat profily filmů, které hrají v kinech, podrobnější hledání restaurací (možnost rezervace stolu a recenze restaurace), ale hlavně se naučila spouštět aplikace. Nevidím v tom sice smysl, když je rychlejší najít ikonu v menu, ale takhle je to efektnější 🙂 A v některých autech půjde Siri používat díky tlačítku na volantu. Současných 6 jazyků bylo rozšířeno na 15. Už jsou to podle mě ale takové extrémy, že příště už by tam čeština klidně mohla být.
20120624-111445.jpg
Aaaa, Siri je k dispozici pouze pro Nový iPad 😦 Já to věděl. Mrzí mě to, protože na iPadu jí to sluší:

Integrace Facebooku.
Jo, to jsem uhodl! Nově se může postovat z AppStore, iTunes, GameCenter a notifikační lišty.
Nový design obchodů.
Story dostaly nový design a nyní jsou detaily aplikace a její popis odděleně v záložkách:

Půjde o zvyk, ale už teď se mi to docela líbí.
Phone.
Další novinka je sice jen pro iPhony, ale stejně mě zaujala. Když někdo volá, objeví se vedle Slide to answer vytahovací roletka (stejná, jako je ta s fotoaparátem) a umožní hovor típnout, odpovědět rychlou SMSkou (iMessage zprávou) či nechat si hovor připomenout později.

Další funkcí je Do not disturb. Tato funkce byla známa již před Keynote a já ji moc nechtěl. Ani teď nechápu, na co by mi byla dobrá :/ Uvidim, testnu to na iPadu a zjistím, k čemu to je dobré.
FaceTime.
Nabízí jen jednu novinku – volání přes 3G.
Safari.
Na řadě je Safari. Byl jsem zvědav, co tam chtějí vylepšit a jelikož Safari používám i více než hodinu denně, docela je to pro mě důležité!

V liště je nová ikonka mráčku (tak místo tam na ni je, ale kdyby tam raději dali tlačítko na domovskou stránku), která slouží k zobrazení záložek na jiných zařízeních přes iCloud. Offline reading list mě nadchnul podstatně více! Ještě si pamatuji, jak jsem si po nainstalování iOS 5 myslel, že tuto funkci již Reading list má a oni se mi ty weby bez wifiny nechtěli zobrazit 🙂 Určitě to tedy využiji! Aplikace Read It Later a jí podobné tedy ztratí popularitu.
Pak přišlo něco, co jsem nečekal a byl jsem velice příjemně překevapen – Photo Upload! Zatím, když jsem potřeboval uploadnout a poslat odkaz, řešit to šlo přes Dropbox. To však není moc pohodlné.

Konečně trochu méně omezený iOS! A další vychytávka na iPhone – fullscreen při landscapu.
PhotoStream
Další novinkou je sdílení PhotoStreamu. Přátelé mohou k fotkám psát komenty.

Mail
Novinkou v Mailu je VIP, což znamená, že zprávy od VIP člověka se budou zobrazovat vždy jako první. Přímo do mailu lze vkládat obrázky a videa a také lze otevírat chráněné office soubory. A aktualizace mailů přes Pull to refresh!
Passbook.
Následovalo představení nové aplikace Passbook. Jsem rád, že je jen pro iPhony, protože si nechci plýtvat zbytečnými ikonami na obrazovce. Passbook totiž není moc zajímavý. Je to to samé, co česká aplikace Portmonka. Umožňuje naskenovat různé věrnostní karty do mobilu a pak stačí v obchodě jen najít správný kód a nechat ho naskenovat prodavačce. V Česku to určitě nebude zatím moc rozšířené, Američani to jistě využijí více.

20120622-205833.jpg
Guided Access.
To jsem moc nepochopil, takže jsem se ještě teď podíval na jeho představení a je to také docela zbytečnost. Umožňuje zablokovat nějaké funkce programu. Hodí se to ve školách, aby studenti nehráli hry, na výstavách jako průvodci apod. Jde tím zablokovat i Home Button. Jen mi stále vrtá hlavou, jak se to pak všechno deaktivuje?


Mapy.
Docela rozruch vyvolaly Mapy. Mapy mají nový vzhled a trochu jiné uživatelské prostředí. Nejsou to Open Street Maps, ale jsou od Tom Tomu. Jdou přepnout do 3D pohledu, přesně tak, jak to bylo ještě před Keynote ukázáno na internetu (a ten screenshot v mém předcházejícím příspěvku byl opravdu únik z iOS 6).

Aplikace Mapy dostala novou ikonu, která signalizuje navigování. Také lze s mapou otáčet, jako to umí Google Earth. Další je zobrazení podrobnějších informací a dané lokalitě, včetně obrázků a recenzí uživatelů.

Mapy obsahují Traffic, tedy zobrazení dopravy, upozornění na nehody apod.

Hlavním tahákem je však Turn-by-turn navigace. Stačí kliknout na ikonku auta u popisku cíle a mapy se přepnou do (podle mě ne moc hezkého) navigačního zobrazení. Všechno je to ale příliš jednoduché a některým uživatelům, zvyklým z Navigonu, Dynavixu apod., to nebude stačit. Navíc to funguje jen s připojením na internet a jako hlas je ponechán dost krkolomný hlas Siri.

Předem známou novinku Apple nazval Flyover. Nebylo zmíněno, kolik měst je zatím takto nasnímáno, ale moc jich nebude. V Demu bylo zobrazeno jen San Francisco a opera v Sydney.

Mapami skončil výčet hlavních novinek. Je jich 10, ale celkem všech novinek je 200. Některé byly zobrazeny na obrázku:

Tento obrázek je pro mě vždycky velice důležitý. Ukazuje funkce, které Apple nepovažuje za moc zásadní, ale já ano. A taky, že mám pravdu. V levém dolním rohu je zmíněno New iPad Clock app. iPad po 2 letech dostává aplikaci, kterou mají i iPhony a iPody touch – Hodiny. Lidé s betaverzí iOS 6 dali obrázky a videa na internet a aplikace je nádherná.
Ikona:

V aplikace jsou Světový čas, Budík, Stopky a Minutka. Města ze Světového času jsou zobrazena na mapě a jsou u nich i ikonky počasí. Zajímavostí je, že takto jsem si představoval, že by mohla vypadat aplikace se světovým časem (až na ty ikony počasí).

U Stopek a Minutky se mi moc nelíbí design tlačítek, ale jinak jsem z aplikace nadšený a moc se na ni těším!
Tyto ne moc propagované novinky jsou vždy velmi zajímavé, a proto se vždy těším, až je vývojáři v betě začnou objevovat.

Abych dokončil Keynote:
iOS 6 bude dostupný na podzim, bude kompatibilní s těmito zařízeními:

Překvapili mě 2 věci – že bude dostupný pro iPhone 3GS (myslel jsem, že iOS 6 již nebude kompatibilní s 3GSkem) a že již není podporován iPad 1. generace.
Na pódiu se znovu objevil Tim Cook, aby Keynote ukončil.

Začal jsem si hledat všechny možné články a zjišťovat reakce.
Mnoho článků bylo především o tom, co dostanou starší zařízení a co ne. Tabulka mluví jasně:

Nezjistil jsem, podle čeho byla tabulka sestavena (na stránkách Applu není), ale je velice zajímavá. Apple chce, aby uživatelé kupovali nejnovější verze hardwaru. Např. Siri by na iPadu 2 běhala úplně stejně, jako na Novém iPadu, jenže takto Apple dostává novou verzi do popředí. Kromě Siri o nic důležitého nepřicházím, ale taťka nebude moci používat Flyover a navigaci. iPhone 4S a iPad 3. gen. dostanou všechno.

Další články byly velice zajímavé, psalo se v nich právě o těch skrytějších nových funkcích.
Perfektní bude, že při updatu aplikací se nebude muset zadávat heslo. Drobnost, ale potěší! Dále se aplikace stahují a instalují v AppStore a nepřesouváme se do menu:

To mi ani moc nevadilo, ale budiž, jestli někomu ano.
Nově nainstalované aplikace dostanou stejný modrý štítek, jako knihy v iBooks:

Nevím proč, ale líbí se mi to.
Nově se aplikace ptají, jestli jim povolíte přístup ke kontaktům, fotografiím apod. To je mi fuk.
Vývojáři mohou nově přebarvovat statusbar v aplikacích:

Toho si nejspíš ani nevšimnu. Není to kompletní redesign, bohužel.
Z iTunes Match se budou písničky streamovat bez nutnosti je stahovat. To jde úplně mimo mě, takže nezájem.
Jako zvonění budíku lze zvolit jakákoliv písnička:

Budím se pomocí mobilu, takže toto na iPadu nevyužiji.
Přibyli další Emoji smajlíci. Hurá, i když i teď jich je více, než dost!
Menu sdílení dostalo novou grafickou podobu, vše je teď znázorněno hezkými ikonkami:

iOS 6 tedy nenabídlo nic moc velkého, ale přidalo pár hezkých novinek. Snad se změny v notifikační liště, multitaskingu apod. dočkáme někdy v další verzi.
Tak to je asi vše. Pokud se objeví další novinky, samozřejmě že je s nadšením přivítám. Toť konec tohoto dlouhého článku, který jsem psal chronologicky podle Keynote a psal jsem ho natřikrát.
A na podzim se těším, až si nainstaluji iOS 6 a na nový iPhone!

Dodatek:
S každým novým iOS se objeví nová tapeta. Na Keynote byl iPad s tapetou vlnek na vodě. Popátral jsem na netu a nastavil si tapetu na iPad. Teď si připadám, jako bych iOS 6 již měl 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: