Keynote s velkým počtem novinek

Tak Keynote, která se odehrála dne 23.10. všechny překvapila. Že tak krátkou dobu po uvedení iPhonu 5 a iPodů bude další várka novinek jsem nečekal.

V den Keynote jsme se dozvěděli, že akce bude streamovaná na Apple TV. Lidé, kteří Apple TV nemají doufali, že bude stream i na webu apple.com. Mě to bylo i docela jedno, věděl jsem, že stream uvidíme, i když nebude na webu. Proč? Protože ti, co tu černou malou krabičku mají by se určitě podělili o stream tak, že by buď obraz natáčeli kamerou a živě to streamovali nebo by někdo šikovný dokázal připojit Apple TV k PC a vysílal to po internetu.
Apple ale oznámil oficiální stream na webu a já byl rád, že kvalita bude lepší, než z výše popsaných řešení. Na sociální sítě jsem napsal, že nebudu muset sledovat přepisy na engadget.com a theverge.com, ale když jsem těsně před sedmou usedl k PC, raději jsem si v prohlížeči otevřel i theverge.com (engadget měl posledně problémy s fotkami).
Brambůrky a pítí připraveno, v prohlížeči připraven stream. Bylo už 19:00 a stream neustále ukazoval, že přenos začne za chvíli. Spustil jsem Safari a tam se situace opakovala. Vzal jsem do ruky iPad a zde se již video načetlo. Pod videem byly požadavky a bylo tam napsáno, že vyžaduje počítače Mac. Takže na počítači jsem měl naběhlý přepis theverge.com a na video jsem koukal na iPadu.
Tim Cook řekl pár statistik a nešetřil chválou. První novinkou bylo iBooks 3.0. Později jsem ho updatoval a nic z nových funkcí jsem nenašel, asi to vyžaduje iOS 6.

Na pódiu se objevil Schiller a bylo jasné, že když se začalo mluvit o Macích, Phil uvede nový hardware. Další potvrzení rumorů – MacBook Pro 13″ s Retina displejem. Velice krátce se zmínili o novém Macu mini, který mě teď už kvůli koupi (snad) MacBooku nezajímá. A dnes budou aktualizovány všechny počítače, na řadu přišel iMac. Jeden byl dokonce přikryt látkou na podiu a Phil ho odkryl a otočil, aby byla vidět jeho tenkost. Nebyl jsem sám, když jsem v duchu řekl „WAU“. V nejtenčím místě je pouze 5 mm tlustý. Kdybych na něj měl peníze, moc bych ho chtěl mít na stole. Je na něj hezký pohled, i když je vypnutý 🙂

Phil opustil pódium a já se podivil, to kvůli představení iPadu mini půjde za chvíli Phil znovu na podium nebo iPad mini představen nebude? iPadů se prodalo již přes 100 milionů. A po krátkém představení nové verze iBooks Author se opravdu znovu na podiu objevil Phil a bylo to všem jasné. ALE…… vše začalo trochu jinak. Apple představil iPad 4. generace! Cože? Opravdu dnes představí novou generaci iPadu, místo aby ji představili příští rok v únoru/březnu? Nebo tak pojmenovali iPad mini? Nakonec to je aktualizovaný iPad 3. generace. Nabízí procesor A6X s 2x vyšším výkonem, FaceTime kameru v HD, Lightning konektor a rychlejší wifi (to jsem nepochopil). Až na Lightning vypadá naprosto stejně, jako 3. generace.
A konečně – iPad mini. Okamžitě bylo všem jasné, že zde se rumory také nemýlily a vypadá tak, jak jsme čekali. Phil si pro jeden došel a zvedl ho jednou rukou před sebe. Velikost displeje – 7,9″ a rozlišení 1024 x 768 px. Tak se moc těším, až ho budu mít v ruce a zkusím velikost ikon a položek v aplikacích, které budou menší, než na velkém iPadu. Pak Apple ukázal něco, co jednoznačně potvrdilo, že je to poprvé, co se Apple lehce opičí a představuje konkurenci pro již existující produkt – porovnal iPad mini s Google Nexusem 7. Web na širokoúhlém a menším displeji Nexusu vypadal hodně smrsknutý. iPad mini je docela nadupaný. Nabídne procesor A5, což takovémuto zařízení stačí, má 5 MPx kameru a video natáčí ve FullHD. Teď už lidé fotící/točící iPadem nebudou tak zřetelní, jako ty s velkou verzí. Apple ukázal, že na mini připravil i mini Smart Covery. A nejdůležitější parametr – cena. Ta v Americe začne na 329$, hned jsem si spočetl, že je to cca 6 a půl tisíce Kč. To vůbec není špatné! iPady se začnou prodávat 2. listopadu ve velkém počtu zemí, i v ČR. Předobjednávky začali včera (26.10.).
Na pódiu se opět bjevil Cook a bylo jasné, že se rozloučí.

Mé reakce:
Já byl po skončení zmatený iPadem 4. generace. Nechápal jsem, jak mohli tak lehounký update pojmenovat jako novou generaci. Uvědomuji si, že docela razantně navýšili výkon, ale změna konektoru (díkybohu alespoň za nějaký rozpoznávací znak od 3. generace) či změna rozlišení přední kamerky jsou docela ubohé změny. Je to nejmenší update iPadu, jaký kdy byl. Stejně v únoru/březnu očekávám představení nové, 5. generace, která už bude pořádně odlišná. Ale ostatní si myslí, že iPady se odteď společně s mini verzí budou aktualizovat na podzim. To doufám, že ne, mě začátek roku vyhovuje 😦 A taky mě teď napadá, že když už je to 3. generace se stejným designem, 5. generace musí přinést redesign 🙂
A dozvěděl jsem se, že ceny 4. gen. se oproti 3. generaci nezměnili a navíc – na stránkách Applu si lze koupit jen 2. a 4. generaci, takže „trojku“ Apple úplně zrušil. Takže mě okamžitě napadlo, jak na tom musí být ti, kteří mají 3. generaci teprve krátce? Kdyby si počkali, mohli mít za stejnou cenu vyšší výkon a lepší přední kameru. Četl jsem, že v některých Apple Storech budou měnit „trojky“ za „čtyřky“ zdarma! A taky by mě zajímalo, jak se teď prodejny budou zbavovat předešlého iPadu, když nejnovější verze stojí stejně. To budou slevy! 😀
Jinak u iPadu mini očekávám masivní prodeje. I mě se docela líbí, ani nevím proč. Možná, jak se dá držet v jedné ruce nebo co…. Nicméně já jsem zvyklý na 9,7″ a menší nechci!
Jo a mini verze bude mít Siri!
Po nějaké době se na českém Apple Online Storu objevily ceny a iPad mini bude bohužel o dost dražší, než v Americe. Jeho cena začíná na 8490 Kč!

A taková zajímavost na závěr:

Po odchodu Tima Cooka z jeviště (ano, je to jeviště, Keynote byla mimochodem pořádána v nádherném divadle) je záběr na první řadu, kde se protahuje a kouká na hodinky Jonathan Ive, vedle něho sedí Bob Mansfield a další zaměstnanci. Je zde vidět zpětná zobrazovací obrazovka pro přednášejícího. Během Keynote se přednášející vždy  párkrát podívá dolů a na obrazovce mu tam (podle mě) běží to, co je za ním na velké ploše. Na obrázku je na obrazovce vidět obrázek této Keynote a to samé je i na velké ploše při odchodu Tima Cooka z pódia 🙂

Už se těším na další Keynote, doufám, že to bude na začátku roku 2013 iPad Keynote!

Označeno tagem , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: