Keynote 2013 – iOS 7, OS X Mavericks

Dne 10. června jsme se konečně dočkali Keynote. Tentokrát byla v mém očekávání především revoluční verze iOS.

Keynote jsem opět sledoval takto:
image
Theverge.com, vedle engadget.com a na iPadu spuštěn stream ze stránek Apple.com. Stream byl tentokrát asi 2-3 minuty pozadu za přepisem stránek a 2x mi vypadl. Už nevím, která stránka byla rychlejší, ale ke konci jsem nechal otevřenou theverge.com, která se mi zdála lepší.
Apple ukázal nejnovější Apple Store, který je v Berlíně. Těšil jsem se na oznámení plánovaných prodejen, ale bohužel. 900 000 aplikací v App Store. Tak snad na další Keynote to již bude ten milion. Pak přišli nějací chlápci s autíčky a srolovanou dráhou. Jedno autíčko začalo předjíždět ostatní a to bylo všechno. Ani nevím, jak se to pohybovalo. Pak přišly na řadu Macy a bylo jasné, že vše směřuje k představení OS X 10.9.
Nakonec se jmenuje OS X Mavericks. Novinky v systému mě nezaujaly. Je to dobře, aspoň kvůli němu nebudu muset kupovat výkonější MacBook (pokud bude vůbec potřeba). Snad jako jediný mě zaujal FlyOver v mapách, to bych měl rád i na MacBooku, nejen na iPadu a iPhonu.

image

Kolik bude OS X stát? Nevíme, možná bude zdarma, každopádně to se dozvíme až na podzim. A pro jaké modely budete k dispozici? To se také dozvíme až na podzim.
Hardware byl na Keynote zastoupen nejprve novými MacBooky Air (poměrně nuda). Retinu nedostaly, opět se změnil (jen) výkon. Nový AirPort Extreme a Time Capsule. První chvilka napětí – nový Mac Pro. No páni, nečekal jsem takovou extravagantnost a když přišlo porovnání velikostí s původním Pro….

image

Je to ten nejprťavější a zároveň nejnadupanější počítač! Na řadu přišel iCloud. Ten by mohl mít zajímavé nové funkce. Byla představena jen 1, ale zaujala mě – iWork for iCloud. Kancelářský balík bude nyní ve webové verzi na icloud.com. Pokud to bude zdarma pro všechny, pak ho velice rád vyzkouším. Beta verze ale až ke konci roku 2013.
A na řadu přichází TOP téma celého večera (nejen pro mě) – iOS. Napětí bylo obrovské a já cítil tlukot srdce víc, než obvykle 🙂 A pak nám Tim Cook pustil video, které představilo nový systém. Při sledování mi doslova poklesla brada! Neskutečné!

Apple systém kompletně předělal, na takovou změnu jsem asi nebyl připraven. Po skončení videa si část publika za nadšeného potlesku stoupla a já to udělal také, protože iOS 7 je (alespoň po stránce designu) revoluční. Craig přišel na podium a ukázal 10 důležitých ikonek představující nové funkce. Snažil jsem si je rychle prohlédnout a odhadnout, co bude nového.

image

Tato část Keynote (představení nových funkcí iOS) je má nejoblíbenější.
Control Center – vysouvací lišta ze spodní části displeje. Konečně rychlý přístup k wifi. Také spuštění blesku foťáku je užitečné a budu moci smazat aplikaci Light.

image

Nový mutlitasking je fajn, především se mi líbí způsob vypnutí aplikace jejím posunutím nahoru. Prý lze takto „odstřelit“ až 3 aplikace najednou. Není to tedy moje vysněné Close All Apps, ale aspoň takto.

imageSafari nabízí (skoro) fullscreen na výšku. Vadí tam jen adresní řádek. Konečně je jen jeden, Google se integroval do hlavního řádku. Zajímavá je možnost oblíbených webových stránek. Tím lze konečně zastoupit absenci tlačítka Domů. Design spuštěných oken je nádherný, ale spíše mě zaujal způsob zavření okna. Není nutné se strefovat do malinkého křížku, zkrátka okno chytím a posunu doleva nebo doprava.

image

AirDrop je funkce, o které jsem slyšel už před Keynote, ale do článku o tom, co by mělo být v novém iOS, jsem to nepsal. AirDrop není až zas taková nuda (už nyní lze odeslat obrázek mnoha způsoby), protože nyní lze odesílat i přes bluetooth. Nejsem si tím však úplně jistý, protože musí být zapnuté i wifi. AirDrop si zkusím jen na iPhonu, iPad 2 ho nepodporuje. Nová kamera mě ničím nezaujala, efekty na fotky většinou aplikuji až na Instagramu nebo Snapseedu. Zato organizace fotek do „momentů“ a časů mi přijde zajímavá.

image

Nový vzhled Siri se mi nelíbí, iOS v autě se mě netýká (bohužel), App Store dostal nový vzhled (snad si zvyknu) a možnost objevovat aplikace populární blízko mě. Automatický update aplikací půjde doufám vypnout. Občas se stane, že v popisku upatu je napsáno, že pokud nechcete ztratit svá data, tak neupdatujte. Navíc, rád si čtu, co je v aplikaci nového. Byla očekávána služba iRadio, ale jmenuje se iTunes Radio. Zajímalo by mě, jak bude možné vybírat jednotlivé písničky a ne celá rádia. Na poslouchání písniček zdarma používám SoundCloud, tak nevím, zda iTunes Radio využiji (navíc bude obsahovat reklamy).
To je vše. Tedy všechno důležité, co chtěl Apple ukázat. Já samozřejmě (jako každý rok) čekal na souhrn dalších funkcí:
image
Ale nic mě tu nezaujalo. Možná synchronizace notifikací. Activation Lock jsem moc nepochopil. Nepochopil jsem, jak zařízení takto zamknu (přes Find My iPhone?). U souhrnu nových funkcí SDK jsem si všiml 60-fps video capture. Znamená to, že iPhone bude moci natáčet slow motion videa? Doufám, že ano. iOS je ještě v den Keynote k dispozici pro vývojáře na iPhone. iPad verze přijde později a všichni se oficiálního updatu dočkáme na podzim. Taťkův iPhone 4 je podporován, bratrovo 3GS již ne. Můj iPad už je nejstarší podporovaný iPad.

image

Nová reklama na Apple, ve které se objevuje Karlův most!
Tim se rozlučil a konec!

Zajímavosti
Apple v prezentaci jen jedním obrázkem ukázal iOS běžet na iPadu a dále se k tomu nevyjadřoval.
Design iOS 7 už jsme si zkusili v aplikaci Yahoo Weather ještě před Keynote.
Celý iOS 7 byl prezentován na bílém iPhonu 5 (asi na něm vypadá lépe a navíc ho má šéf Applu).
Po skončení Keynote se mi sekalo Safari na iPadu tak, jako ještě nikdy předtím.

Můj názor na iOS
Novým funkcím jsem se již věnoval, teď je načase říci můj názor na design.
Pár hodin před Keynote se na mobilmania.cz objevil tento obrázek

IMG_0856

Přinesl ho server 9to5mac.com. Já se jen pousmál, že takhle amatérsky ty ikony vypadat nemůžou. Ale večer jsem se dotvěděl, že s trochou odlišností to jsou opravdu ony! Já po představení nového designu popravdě nevěděl, co si o tom myslet. A ani teď nevím, zda se mi to líbí nebo ne. Přeci jen se mi však iOS 6 zdá hezčí, jsem docela příznivec skeumorphizmu. Je pravda, že novému designu občas ustoupila přehlednost (jen 9 ikon ve složkách na jedné stránce, plno volného místa).
Design si dovolím hodnotit asi až iOS 7 uvidím a vyzkouším.
No a nyní se můžeme těšit na podzimní Keynote. Budou asi zase 2, na jedné bude iPhone 5S a uvedení iOS 7, na druhé iPad mini 2. generace a iPad 5. generace. Už se nemohu dočkat!

Označeno tagem , , , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: