Oblíbené aplikace – 3. Produktivita

1. Snapseed
Velice známá aplikace, u které jsem přemýšlel, zda ji nezařadit spíše do nástrojů. Ale jelikož z ní občas vypadne soubor, který je importované fotce velice vzdálený, rozhodl jsem se, že ho zařadím sem. Tuto aplikaci má nainstalovanou velká spousta uživatelů iZařízení, a to především proto, že je zdarma a umí toho spoustu. Pořídil jsem si ji, když byla na Vánoce v roce 2011 zlevněna na free. Zajímavá je historie její ceny. Aplikace stála 4.49€ a když byla zlevněna, vždy to bylo na free. Minulý rok celou aplikaci koupil Google a od té doby je zdarma. Na rychlou a poměrně zábavnou úpravu fotek neznám nic lepšího. Především používám vylepšení kontrastu, saturace, rotace fotky, ořez a tilt-shift. Možnosti exportu fotky na iPhonu dokonce zabírají celý displej.

Podpora displeje iP5: ano
Podpora iPhone/iPad: ano/ano

image

2. iMotion HD
Hledal jsem nějakou dobrou aplikaci na time-lapse a povedlo se mi objevit tento skvost. Lze s ní dělat videa tím způsobem, že se vyfotí několik snímků v různých intervalech a pak se snímky promítnou nastavenou rychlostí. Takto se například tvoří animované filmy. Zpočátku nikde žádné nastavení, pouze nápověda. Před samotným snímáním již lze vložit jméno videa, způsob snímání (time-lapse – fotky po nastaveném intervalu, manual – manuální focení, microphone – focení za pomoci hlasitosti zvuku v mikrofonu a remoted – focení jiným zařízením). V případě time-lapse se nastaví interval snímků (od 0,1 s po 1 den) a u microphone hladina hluku). Rozlišení snímků se nastaví automaticky podle polohy zařízení. Po stisknutí Start se objeví další nastavení, kde je mj. ostření, blesk, mřížka apod. Oceňuji, že v horní části se zobrazuje počet snímků a procenta baterie. Po skončení si lze nastavit posuvníkem počet snímků za sekundu a video vyexportovat.

Krátká (ale opravdu velice krátká) ukázka, co jsem s aplikací za minutu vyrobil:

Podpora displeje iP5: ano
Podpora iPhone/iPad: ano/ano

image

3. Videon
Aplikace pro pokročilejší natáčení videa. V nastavení lze přepínat mezi rozlišeními a získat tak třeba jiný poměr stran, měnit počet snímků za sekundu, nastavit kompresi videa, lze natáčet bez zvuku nebo si rovnou vybrat jeden z mikrofonů, vypnout stabilizaci, zobrazit si ukazatel hluku, nastavit rychlost zoomu apod. Poté si lze ještě nastavit ostření, expozici a vyvážení bílé. V levém rohu se nachází ukazatele baterky a kapacity zařízení. Velká výhoda a důvod, proč si aplikaci stáhnout je to, že lze natáčení pozastavovat, což vestavěnému foťáku bohužel chybí. V galerii videí lze kliknutím na video zjistit jeho název, datum a čas pořízení, rozlišení, FPS a velikost.Videa lze dokonce ořezávat, spojovat a upravovat. Např. si pohrát s barvami, světelností, rozmazáním, video lze pustit pozpátku, dodatečně měnit poměr stran a rozlišení…. Je toho spousta. Navíc lze importovat video z Camera Roll.

Podpora displeje iP5: ano
Podpora iPhone/iPad: ano/ano

image

4. SketchBook Express/MobileX
SketchBook používám jako takový iOS Photoshop. Umí totiž pracovat s vrstvami. Je to dobrý nástroj pro hraní si s fotografiemi či obrázky a možností kreslit. Na výběr je poměrně bohatá paleta nástrojů a barev. Hodí se i skrytá funkce kapátko. Zajímavé je rovněž osově souměrné kreslení a psaní textu, kde je možné využít spoustu fontů. Jak jsem již poznamenal, pro mě je důležitá práce s vrstvami. Novou vrstvu lze vytvořit buď prázdnou, duplikací té vybrané nebo obrázkem z galerie, či přímo jeho pořízením. Samozřejmě jsou zde klíčové funkce vrstev – průhlednost, sloučení do jedné a skrytí. Obrázky se ukládají do galerie aplikace, odkud je lze exportovat nebo třeba odeslat do cloudu. Trochu mi zde chybí ořez obrázku na danou velikost. Plná verze je jistě lépe vybavena a možná si ji v budoucnu pořídím. Verze pro iPhone se jmenuje MobileX.

Podpora displeje iP5: ano
Podpora iPhone/iPad: ano/ano

image

5. Camera+
Tuto aplikaci jsem si pořídil z toho důvodu, že si ji všichni velice chválili. Chtěl jsem tedy zjistit, co za tím stojí. Cena byla jen 0,89€, tak jsem skoro neváhal. Zpočátku mě ničím nenadchla a já marně hledal, co mi má zpříjemnit a zkvalitnit focení. Jsou to spíše drobnosti, ale opravdu potěší. Vedle spouště si lze zvolit, jak chcete snímek vyfotit. Buď klasicky stisknete spoušť, nebo pokud chcete mít opravdu ostrý záběr, zvolíte Stabilizer a snímek se vyfotí až v momentě, co se obraz skoro vůbec nehýbe. Dále je zde samospoušť (od 5 do 30 sekund) a režim Burst, kdy stačí držet spoušť a fotí se jeden snímek za druhým. V nastavení toho moc není. Zoom, mřížka, geotagging, živé zobrazení hodnoty ISO (dost užitečné), kvalita snímku aj. Nastavení ostření, expozice a vyvážení bílé jsou samozřejmostí. Skvělá věc je možnost v galerii (Lightbox) snímky editovat a zobrazit si EXIF údaje. Fotky lze i importovat a zjistit si tak její rozlišení, datum a čas pořízení, velikost, formát, ISO, světelnost apod.!

Camera+ exceluje v nastavení barev (především bílé). Následující snímek je bez úprav pořízen na bílé čtvrtce, přitom se může rovnat katalogovým snímkům.
image

Podpora displeje iP5: ano
Podpora iPhone/iPad: ano/ne

image

6. Skitch
Rychlé a jednoduché poznamenávání a zvýrazňování údajů v obrázcích, takto bych charakterizoval účel této aplikace. Po spuštění je možné se přihlásit ke svému účtu Evernote a mít tak možnost synchronizovat své soubory. Dále je zde výběr obrázku a možností je zde spousta. Lze např. kreslit do mapy, do webové stránky nebo začít s čistým papírem. Nástrojů není moc, ale více jich ani není třeba. Základem je přidávání šipek. Lze měnit barva a tloušťka. Dále lze přidávat text, vkládat různé tvary, kreslit fixou nebo zvýrazňovačem, rozpixelovat vybranou část, oříznout a přidávat bodové popisky. Užitečná je jistě přítomnost tlačítka Undo (zpět). Dokonce je možné kreslit na televizi díky AirPlay. Líbí se mi, že aplikace je takto jednoduchá, a přitom jí nic nechybí. Na zvýraznění různých definic, míst na mapě atd. je prostě skvělá.

Podpora displeje iP5: ano
Podpora iPhone/iPad: ano/ano

image

7. Moldiv
V této aplikaci tvořím koláže obrázků pro tuto sérii článků. Po spuštění na vás vyskočí několik stránek různě rozdělených rámečků, z nichž polovina je zdarma, další se dokupují. Není to však, myslím, nutné, protože těch 80 (!) základních bude snad každému stačit! Po vybrání rámečku lze do něj nahrát fotky. Ty pak lze libovolně přeházet. Po kliknutí na fotku ji lze upravit, otočit, smazat a nahradit jinou. Šířka rámečku a poměr stran lze přesně přizpůsobit fotce. Z několika motivů a barev lze vybrat to správné pro pozadí rámečku. Je možné vložit i text a opět je zde mnoho fontů. Nakonec je zde pár komiksových bublin a vtipných textů. Při ukládání lze vybrat jedno ze tří rozlišení. Rád bych ještě zmínil autory aplikace, kteří naslouchají uživatelům a dělají výživné updaty.

Podpora displeje iP5: ano
Podpora iPhone/iPad: ano/ano

image

Jako další mé oblíbené aplikace z tohoto tématu jsem vybral Instagram a Paper by FiftyThree. Ty však není třeba představovat.

Příště vyjde již předposlední díl a v něm se zaměřím na aplikace z kategorie Nástroje.

Označeno tagem , , , ,

One thought on “Oblíbené aplikace – 3. Produktivita

  1. […] aplikace – 1. Hry Oblíbené aplikace – 2. Mapy Oblíbené aplikace – 3. Produktivita Oblíbené aplikace – 4. Nástroje Oblíbené aplikace – 5. […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: