Keynote 22. října 2013

Z nejočekávanější akce Applu tohoto roku jsem trochu zklamaný. Přesto bylo představeno tolik skvělých novinek.

Apple na svých stránkách oznámil, že bude video stream, což je skvělé. Na část obrazovky tedy video stream, na zbytek přepis theverge.com.
IMG_1504

Internet mám na koleji drátový s rychlostí kolem 100Mbit/s, přesto stream v jednu chvíli vypadával a bylo nutné stránku resetovat. Zřejmě to bylo zátěží na servery Applu, než stabilitou internetu.

Na začátku keynote mě nadchlo video ze zahájení prodeje iPhonů. Opravdu skvěle zpracované! Když se začalo mluvit o App Store, tak konečně padlo to, na co jsem už dlouho čekal – počet aplikací překročil milion! Dle předpokladů se začalo mluvit o OS X Mavericks. Když se začala probírat cena, v prezentaci byla zobrazena krabička s Windows 8 a u ní cena 199$. Lekl jsem se, že Apple nový systém lehce zdraží, ale přesto bude levnější, než Win. V přepisu se však objevilo: FREE a já nemohl uvěřit! Nový operační systém zkrátka stojí 0$. K dispozici bude ihned. Okamžitě mě napadlo, že servery budou přetížené a rozhodl jsem se stáhnout systém až následující den.

Na řadu přišlo i představení ceny Macu Pro. Cena za nižší model v CZ AOS je 75 tisíc. Jo a video o výrobě Macu Pro stojí za shlédnutí! Dále byly představeny nové verze iLife a iWork aplikací jak pro Mac, tak pro iOS. A Apple se rozhodl, že ze softwaru už nebude vydělávat žádné peníze (kromě in-app v GarageBand) a vše dal k dispozici nově aktivovaným zařízením ZDARMA! Tak to už je vrchol, naprosto šílené. Ohlasy diváků byly velké. To jaksi mění situaci a z cen iZařízení si teoreticky lze odečíst částku za software, včetně OS.
ilife-iwork-apple-10-22-650x0

Vrchol večera – začalo se mluvit o iPadech. Video, co ukázalo všechny možné aktivity s iPadem, mi přišlo trochu přitažené za vlasy (operování, navigování rallye podle Apple maps…). Teď byla však chvíle, kdy jsem si video stream dal fullscreen, aby neviděl předem nic z přepisu mohl si tak první spatření vychutnat. Nový iPad 5. generace je opravdu takový, jako z rumorů. Apple však dokázal utajit jedno – jméno iPad Air. Trochu jsem zaváhal, jestli to nebude jako s MacBooky a Apple nyní nepředstaví 12″ iPad Pro 🙂 Nový procesor A7 (jako v iPhonu 5s), iPad Air je tenký, jako iPhone a dost ztratil na hmotnosti, nějaké vylepšení wifi a nové kryty. Barvy zůstaly, respektive černá zmizela a nahradila jí Space Grey. Žádná zlatá, žádné Touch ID.
performance_gallery

Na řadu přišel pro mě zajímavější iPad – mini. Phil prostě ukázal starý známý bílý iPad mini a řekl, že velkým požadavkem uživatelů je retina displej. Což dávalo tušit, že to je hlavní novinka. Byl jsem zvědav na rozlišení (viz. můj předešlý článek). Opravdu tam vecpali stejné rozlišení, co má velký iPad, paráda!
ipdmniretina

Mini trochu ztloustlo, to je docela zajímavé. Procesor taktéž A7 včetně koprocesoru M7. Opět vylepšení wifi a nové kryty. Barvy se nezměnili (kromě Space Grey), takže zlatou si bohužel nekoupím. Ceny se trochu zvedly. Toho jsem se bál, že po vzoru iPhonu to bude i u iPadů 😦 Všichni nevěřícně koukali, že Apple stále ponechal v prodeji iPad 2 a vystrnadil tak 3. a 4. generaci. Aspoň, kdyby ta cena byla nižší, než 399$. Opravdu by mě zajímalo, kdo to bude kupovat, pokud vůbec někdo…

To byl konec keynote. Začal jsem si pročítat podrobnosti na stránkách Apple a z tabulky srovnání iPadů plyne zajímavá skutečnost – mini a Air se od sebe nijak neliší, kromě ceny a rozměrů! To je dost důležité. Znamená to, že se mi zjednodušuje rozhodování a tudíž koupím verzi mini. Minulý rok se uživatelé museli vzdát například výkonu, nyní se nebudou vzdávat ničeho (možná jen většího displeje). Fascinuje mě, že do takové úhlopříčky bylo vměstnáno tolik pixelů. Rozhodně to bude super, když ppi je stejné, jako u iPhonu.

Co se mi tedy na keynote nelíbilo? Zklamaly mě iPady. Mini s retinou je úžasný, ale absence Touch ID a zlaté verze mě očividně zasáhla více, než jsem očekával. Navíc, cena 32GB miniho není moc nízká – 12 290 Kč. Asi si tedy počkám a koupím si nerozbalený kus z Aukra za nižší cenu.

One thought on “Keynote 22. října 2013

  1. […] poslední akce Applu už uplynulo více jak 220 dní. Za tu dobu jsem už pomalu zapomněl, jak vypadá Phil Schiller, […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: