OS X Mavericks – opravdu je tak dobrý?

Hned druhý den po jeho vypuštění jsem se i já rozhodl si Mavericks stáhnout a od té doby ho skoro denně používám. Jaký mám na něj názor?

Není to skoro ani půl měsíce, ale už jsem stihl zaznamenat drobné změny, a to jak pozitivní, tak bohužel i negativní.

Obecné novinky
Instalace proběhla bez problémů. Za cca hodinu od stahování jsem mohl začít nový systém používat. Jediná změna, která je na první pohled vidět, je, že v docku se mi objevily 2 nové ikony – Mapy a iBooks. Začal jsem hledat další novinky v Safari. Zde přibyla možnost zobrazit si nový boční panel, kde jsou záložky, Seznam četby a Sdílené odkazy. To mě moc neuchvátilo, ještě jsem to vlastně nepoužil. Mapy jsou bohužel od Applu, a proto i když se lépe ovládají, než Google mapy v prohlížeči, nedají se moc použít pro satelitní snímky. Ale 3D zobrazení (FlyOver) je fajn. Jen škoda, že nelze změnit úhel pohledu.

Snímek obrazovky 2013-11-05 v 14.43.42

Jeví se to jako drobnost, ale mě se prostě líbí odstranění skeumorphizmu v notifikační liště. Sice je to teď jen šedě podbarvený pruh, ale mě se zkrátka zdá elegantní.
Notification_center

 

Ve Finderu se mi líbí přítomnost panelů, ale použil jsem je zatím jen párkrát. Změnou jsou také všudepřítomné Značky, které však nepoužívám. Kalendář se mi zdá o trochu méně přehledný. Skeumorphizmus mu dodával větší přehlednost. iCloud klíčenku jsem zatím nepoužil pro generování hesel, ale jen pro jejich synchronizaci mezi zařízeními.

Problémy
Problémem, který mě dost trápí, je nemožnost trvale odstranit americkou klávesnici na přihlašovací obrazovce. Dokonce jsem napsal na macforum.cz, ale nikdo očividně řešení neví:

„Měl jsem problém, že na přihlašovací obrazovce MacBooku byla americká klávesnice. Tak jsem si tam nechal zobrazovat panel klávesnic, přepnul se na českou a americkou smazal. To bylo na Mountain Lionovi. 
Teď, po přechodu na Mavericks, lze americká smazat, ale při restartu se zde znovu objeví.“

Jak se změnilo chování Macu? Moc dobré to není. Například jsem měl problém se stránkou csfd.cz, kdy se Safari seklo a kurzor se změnil v načítací duhové kolečko. U jiných stránek to bylo docela v pohodě. Zkoušel jsem Google Chrome a ten také bez problému. Těšil jsem se na vyšší výdrž baterie. Musím říct, že vůbec nemám představu, jak dlouho mi MacBook vydrží (odhad systému se pořád mění), ale dle mého pozorování se baterie nezlepšila, dokonce možná trochu zhoršila! Doba, než se od spuštění Macu objeví přihlašovací obrazovka, se zdá delší, než předtím.

Co mě hodně potěšilo
Díky návodu, který do češtiny přeložil server jablickar.cz, jsem si díky novému systému konečně pořídil aplikace balíku iLife. Ale nejen iLife, ale dokonce i iWork a Aperture. Tento software je zdarma pro nově aktivované Apple počítače (kromě Aperture), ale pokud si stáhnete trial verze těchto programů, následně změníte jazyk systému na angličtinu a provedete reset Macu, v Mac App Store se objeví možnost updatovat tyto programy. Tím se z nich stávají plné verze bez omezení. Jen iMovie mi nešlo aktualizovat.
Snímek obrazovky 2013-11-05 v 14.48.25

Nemohu si teď vzpomenout na další nepříjemnosti, co mě potkaly. Jedno však vím, a to je, že Mountain Lion byl asi celkově lepším systémem.

 

Označeno tagem , , , , , , , , , ,

One thought on “OS X Mavericks – opravdu je tak dobrý?

  1. […] se nyní podělím o mé zkušenosti s ním. O softwaru OS X 10.9 jsem se již krátce zmínil v tomto článku, tentokrát to bude o […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: