Ukončení studia na FIT ČVUT

Fakulta informačních technologií na Českém vysokém učení technickém v Praze mi dala zabrat více, než jsem čekal, a tak školu po 1. semestru opouštím.

Seznamovák

Před nástupem na školu se na rozhraní srpna a září konal Seznamovák. To je akce, kde se budoucí spolužáci mohou poznat a strávit nějaký čas na pěkném místě při hraní her a podobných aktivitách. Jedno dopoledne bylo věnováno představení jednotlivých předmětů na FITu. Nebyl jsem sám, kdo byl asi trochu zaskočen, protože nároky se zdály obrovské. Asi byly zaskočeni i ti, co už, dle jejich slov, dávno programují. A to už je co říci!

Nástup

Nástup na školu sem si neuměl pořádně představit a byl tak zvědav, jak to bude probíhat. Hned první hodinu bylo věnováno pár minut systému hodnocení výuky, a poté jsme se okamžitě začali učit. Lehce jsem si vybavoval, že daná látka byla probírána o matice na střední a moc jsem jí nechápal. Pak začaly další a další hodiny a bylo jasné, že se nás na Seznamováku nesnažili  bezdůvodně vyděsit, ale celkem oprávněně.

Kolej

Kapitolou sama o sobě je kolej, kterou jsem dostal asi 3. den školy na proslaveném Strahově. Šoupli mě do přízemí jednoho z nejvzdálenějších bloků od autobusové zastávky, kde jsem ani neměl pořádný výhled. Nejprve zděšení, že nechytím wifi, ale později jsem se dozvěděl o kabelovém internetu, který patří mezi nejrychlejší v republice. Můj blok však neměl tak rychlé připojení, alespoň přízemí ne, ale i tak jsem dostal luxusní rychlost 100Mb/s. Fakt, že za pouhých 800 Kč na semestr dostanu takovéhle připojení, mě docela potěšil.
V listopadu jsem se přestěhoval na jiný blok, blíže k zastávce a ještě jsem dostal rychlejší internet (naměřil jsem 460Mb/s).

cvut

Předměty

Vraťme se ale k učivu. 8 zapsaných předmětů v indexu čekalo, až mě postupně naštvou:

PA1, neboli programování a algoritmizace 1, bylo klasické programování v jazyce C. Nejznámějším pojmem tohoto předmětu je asi Progtest. Je to webový systém na odevzdávání naprogramovaných úkolů. Tvůrce systému je přednášející na proseminářích a je radost se dívat na jeho hbitě psané kousky kódu, i když tomu vůbec nerozumím.

Dále je přítomen předmět PAI, což znamená právo a informatika. Poměrně zajímavé přednášky, jen občas nudné, to se ale od podrobných paragrafů, kde je důležité každé slovo, dá čekat.

CAO, což jsou číslicové a analogové obvody, se zabývá elektrotechnikou. A pokud ne, divné, protože něco dost podobného jsme probírali o elektrotechnice na střední a já to vyloženě nesnášel.

UOS – úvod do operačních systému, je to jednoznačně nejvíce zavádějící název předmětu. Nečekejte porovnávání jednotlivých OS, ale programování v příkazové řádce Linuxu. Spíše bych tedy předmět nazval PŘL (příkazová řádka Linuxu).

MLO, matematická logika, což je předmět o zápisu výroků a podobných záležitostí. Občas je to hraní si se slovíčky. Zpočátku se nezdá těžká, pak začne přibývat pojmů a pravidel, a stává se trochu nepřehledným.

ZMA, což jsou základy matematické analýzy a jsou takovým strašákem na FITu. V podstatě matika, ale i když se tam bralo vše, co na střední, na téhle škole to bylo nepochopitelně o dost těžší.

BOZP, aneb základní školení BOZP bylo založeno na 1 přednášce a napsání 1 testu. Na test jsem však chyběl a teď už ho asi nemá cenu řešit.

TV1, tělesná výchova 1, což je rozhodně můj nejoblíbenější předmět. A zřejmě by byl, i kdybych si místo bowlingu vybral špatný sport, protože ostatní předměty jsou vážně ošklivé.

První 2 testy na škole se mi povedly (8/10 a 7/10). Bylo to však z lehčích předmětů. Pokud nepočítáme BOZP a TV1, tak se předměty dělí na ty těžší (PA1, UOS a ZMA) a lehčí (PAI, MLO, a CAO). Takto jsem si je rozdělil sám a později na internetu viděl, že nejsem jediný, kdo to tak má.

Výsledky

Programování jsem se snažil pochopit a do MacBooku si stáhnul XCode, ale dle mého se moc rychle projel ten základ (funkce printf, scanf apod.) a začali se řešit složité problémy. Takže jsem nestíhal.

V UOSech se příkazová řádka v Linuxu plnila příkazy, aby se po odklepnutí entru provedla požadovaná akce. Myslel jsem, že stačí jen zapamatovat si, jaký příkaz co znamená, a bude to. Ale spousta dalších znaků (asi 3 druhy uvozovek) pomohla k tomu, že jsem přestal chápat.

Jak jsem již psal, v základech matematické analýzy se kromě sumy neprobíralo nic, co bych předtím neviděl. Ale k praxi při počítání bylo potřeba znát spoustu teorie, souvislosti mezi jednotlivými postupy. V kombinaci s tím, že takto těžkou matiku v životě absolutně nevyužiji, bylo učení skoro nemožné.

Právo, stačilo chodit na přednášky a dávat pozor. Na většině jsem byl, ale v jednu chvíli tam chodil jeden přednášející, u kterého mi stačila jedna přednáška, abych pochopil, že na spaní je lepší postel. Naproti tomu mě potěšil přednášející, který se žáky komunikoval skrze Twitter přímo v hodině, skvělé! Závěrečný test byla víceméně tipovačka, protože si z prezentací nešlo moc zapamatovat.

Matematická logika měla asi nejnudnější přednášky. Matoucí bylo, že přednáška byla každý týden, ale cvičení každé 2 týdny. Testy byly 3, přičemž 2 poslední jsem nezvládl. Hrát si se symboly konjunkce, disjunkce atd. mě zkrátka nebralo.

Na CAO bylo zajímavé, že jsem neviděl žádnou podobnost přednášek s cvičeními, jako by to byly 2 různé předměty. Šlo o zápis rovnic do programu Mathematica (což je v podstatě známý wolframalpha.com, akorát jen na počítání příkladů), což nevypadalo těžce, ale pak se do toho navrtali nějaký hradla a obvody a šlo to do háje.

BOZP. Na test se šlo připravit stejně, jako na testy v autoškole. Zkrátka dělat si cvičné testy na internetu pořád dokola, dokud si to do hlavy člověk nevštípí. Škoda, že test jsem nepsal, určitě bych ho zvládl.

O tělocviku jsem hrál bowling. Trenér mě přesvědčil, abych koupil vlastní excentrickou kouli, tak jsem si konečně udělal radost, koupil jí a začal pořádně trénovat. Byl to jediný předmět, který mě opravdu něco naučil a jediný, ze kterého mám zápočet. Více popíši v článku o bowlingu.

Další škola

Technickou školu už ne. Pokud možno už se matiku nikdy v životě nechci učit a programování taktéž. Co mě baví? Angličtina, tak asi zkusím ji. Je na ní skvělé to, že ji člověk doopravdy využije a je tudíž motivován nejen titulem.

Označeno tagem , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 thoughts on “Ukončení studia na FIT ČVUT

 1. david píše:

  Tys to pekne lajdal co? 😀 Ono staci se trochu ucit pravidelne a je to na pohodu. Ale bez uceni to da jen Sheldon.

 2. motlja píše:

  Tak kam jsi zavítal? Jsem na tom dost podobně ne-li stejně (v únoru pá), nějaké rady čemu se vyhnout?

  Díky

  • ondrach píše:

   Ahoj, díky za komentář.
   Já už se chtěl nadobro zbavit matiky, studuji již 3. rok bakaláře na Pedagogické fakultě a jde to.
   Ale uplatnění bych měl určitě lepší s titulem (a hlavně znalostmi a příležitostmi) z ČVUTu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: