ZOH Soči 2014

Tak jak jsem psal o tom, že na olympiádu se nijak zvlášť netěším byla možná pravda. Avšak poslední dny jsem nedělal nic jiného, než že jsem sledoval ČT Sport a ČT2. České televizi bych tímto chtěl poděkovat, protože program zvládli skvěle a komunikovali např. i přes Twitter.

Den před zahajovacím ceremoniálem jsem na horách nadšeně sledoval snowboard slopestyle a byl rád, že to konečně začalo. Zahajovací ceremoniál už jsme si mohli vychutnat doma na full HD televizi a bylo to velkolepé. Na ceremoniálech nemám rád to tancování a zbytečné pobíhání po ploše, které zbytečně zabírá čas. K mé nespokojenosti se Rusko rozhodlo předvést balet, který trval až příliš dlouho. Zato musím pochválit hezky zpracovaný film zobrazující dějiny této země. Nejlepší část programu byl příchod sportovců.
2014 Winter Olympic Games - Opening Ceremony
Češi se mi moc líbili. Oblečení bylo parádní a právem bylo vyhodnoceno jako jedno z 5 nejlepších. Zapálení ohně bohužel nebylo nijak zajímavé a úprk ze stadionu k „pochodni“ byl příliš zdlouhavý.

Následující den ráno už se konečně začalo sportovat. Od té doby běžela televize několik hodin denně a já nesledoval jen lyžování (včetně skikrosu) a hokej, jak jsem předpokládal, ale i skvělý biatlon, rychlobruslení a snowboarding. Lyžování však bylo to hlavní. Kvůli lyžování, či snowboard slalomu jsem byl ochotný vstávat už po šesté hodině ranní. Ondřej Bank se dvakrát postaral o úžasné umístění v 1. jízdě a diváci tak byli napjatí, jak dopadne jeho 2. jízda, protože byl blízko medaili.
Průběh olympiády dopodrobna popisovat nebudu, ale rád bych upozornil na různé zajímavosti, které jsem si sepsal.

Sportoviště, počasí
Sportoviště se opravdu povedla. Moc jsem si oblíbil středisko Roza Khutor (roza chutor). V části Extreme Park se vedle sebe takto krásně rozprostřela sportoviště, která se sbíhala do prostoru tribuny:
SochiAerialsHill
Podobně byly rozloženy i sjezdovky pro lyžování:
sochi-preparation-alpine-course

Ale nadchla mě i lokace Laura Biathlon & Ski Complex. Biatlon měl zkrátka k dispozici opravdu úžasný areál. Ze stadionu trať stoupala do lesa, kde byly nějaké serpentiny a pak se zpátky sjíždělo na stadion. Moc rád bych si trasu zajel taky.
IMG_1214

S tímto stadionem souvisí i další záležitost, o které se chci zmínit. A to je nádherný západ slunce. Biatlon se nejčastěji jel v 16:00 našeho času. V Soči však bylo už 19:00, a tak se diváci mohli kochat barvami na obloze v dálce. Spíše to vypadalo, jako kdyby všude byl zelené plátno a to nádherné pozadí na něj bylo počítačově doděláno.
15c467c30133f1391df0f9fc8ce9038bd9b1fc36

Počasí bylo většinou přímo luxusní. Sluníčka bylo občas až moc a teploty byly vysoko nad nulou. Bylo tak možné vidět běžce na lyžích, jak mají krátké rukávy (nebo je dokonce vůbec neměli) a krátké nohavice. Sjezdovky pro alpské lyžování museli zpevňovat salmiakem, protože jinak by se „rozsypaly“. Problém s počasím však byl a to mlha. Kvůli mlze se 6x odložil jeden biatlonový závod a pozdrželo se pár závodů.

Technika
Olympic Broadcasting Services přenášela olympiádu živě v plném HD rozlišení. Stejně, jako ve Vancouveru, i nyní mě nadchly zpomalené záběry. Slow motion kamery nabízely zajímavé replaye např. v lyžování, či snowboardingu. Muselo to být minimálně 500 FPS. Na stránce OBS (https://www.obs.tv/about.php) uvádějí, že pro natáčení ZOH  použili více než 450 kamer. Dále bylo skvělé, jak divákům umožnili sledovat průběh sportu v záběrech ze zajímavých úhlů. Vévodily tomu kamery na laně, které jeli za lyžařem na sjezdovce, či přelétávali biatlonisty na stadionu. Takovéto záběry jsou zkrátka něco jiného, řekl bych až revolučního. Kamery však byly dokonce přidělány na helmy sportovců ve snowboardcrossu a skicrossu. Na přilbě ji měla Eva Samková i Tomáš Kraus. Byly napojeny na živé vysílání, takže diváci viděli průběh závodu živě z pohledu sportovce! Další skvělý počin techniky byla technologie Dartfish (http://www.dartfish.com). Viděl jsem ji jen v lyžování a spočívá to v tom, že se prolínají záběry dvou jízd (dvou nejlepších lyžařů) a je možné vidět rozdíl v technice, rychlosti apod. Při rychlobruslení je užitečná virtuální čára leadera závodu, to už také pamatuji z Vancouveru.

Grafika
Barvou olympiády byla fialová. Ta byla nejčastěji jako podklad, na němž bylo bíle napsáno: sochi.ru 2014. Další barvou byla modrá, která byla nejvíce vidět při medailových ceremoniálech a na bundách dobrovolníků. S grafickou prezentací her jsem opravdu spokojen. Na Apple zařízení jsem si nastavil tuto krásnou tapetu, která byla vytvořena z loading screenu oficiální mobilní aplikace:
IMG_1191
Je to divné, ale na internetu jsem nenašel ani jednu tapetu, která by plně zobrazovala grafiku her. Na webu sochi.ru jsem sekci Wallpapers hledal marně.

Aplikace ZOH, web
Pro přehled o programu, medailích a novinkách jsem využíval aplikaci ZOH 2014 od T-mobilu. Nainstaloval jsem ji i na iPad (škoda absence only-iPad verze) a aktivně využíval upozornění na důležité disciplíny. Jako velice schopný zdroj zpravodajství se ukázal oficiální web sochi.ru. U každé disciplíny, která byla živě se na stránce objevilo grafické znázornění současné pozice na trati, mezičasy a celková tabulka. Oproti televizi bylo zpravodajství asi o vteřinu až dvě rychlejší. Závodníkovi na trati zbývali ve slalomu ještě 3 branky do cíle a já už na webu viděl výsledný čas a umístění.
IMG_1203

Naše medaile
Z prvního dne jsme si i my díky Jaroslavu Soukupovi vybojovali medaili – bronz. Následující den nás Sáblíková potěšila a získala stříbro. 3. den, 3. medaile – opět stříbro díky Ondrovi Moravcovi. O pár dní později nás velmi potěšilo první zlato od Evy Samkové.  Další den Gabriela Soukalová prolomila svou smůlu a dojela si pro stříbro. Den po ní si pro bronz dojel opět Ondra Moravec. To bylo 18. února a 19. února byl pro nás nejúspěšnější medailový den. Nejprve Martina Sáblíková potvrdila svou roli favoritky a obhájila zlato z Vancouveru a hned po ní si pro stříbro dojela smíšená štafeta (Soukup, Moravec, Soukalová, Vítková). 8 medailí v poměru 2-4-2 vyneslo ČR historický rekord (doposud vedl Vancouver – 6 medailí).

Jágrova videa
Ještě bych chtěl informovat o 2 zajímavých videích, která natočil Jaromír Jágr a umístil je na svůj oficiální Facebook profil. Bylo to video z kabiny a z olympijské vesnice. Tímto na mě Jágr udělal dojem, protože co vím, jiný sportovec toto svým fanouškům neumožnil. Také tím Jarda potvrdil, že se nepovyšuje nad „normální lidi“ a nedělá ze sebe hvězdu, i když na to má plné právo. Patří mu můj velký dík!

Zajímavosti
Za Thajsko sportovala v alpském lyžování známá houslistka Vanessa Mae. Vím pouze o jednom závodu, kde v první jízdě ztratila na první asi 27 vteřin, ve druhé jízdě dokonce vteřin 50.
V jedné skicrossové jízdě na posledním skoku spadli 3 závodníci těsně před cílem. Postupovali první 2 a paradoxně je všechny objel a dojel první ten, co ještě před skokem byl na 3. nebo 4. místě. Zbývající 3 se doklouzali skoro současně do cíle.
Český biatlon si z olympiády odváží 5 cenných kovů a tipuji to na zpopularizování tohoto sportu u nás. Protože odteď začal biatlon velmi bavit i mě. Skvělé je to, že předem nikdo není ztracen. Stačí, aby soupeři nezvládli střelbu a rázem jste v čele.

PyeongChang 2018
Příští zimní olympiáda se bude odehrávat v Koreji. Na včerejším zakončovacím ceremoniálu byla starostovi PyeongChangu předána olympijské vlajka a město se představilo krátkým videem. Našel jsem ho na oficiálním Youtube účtu a znovu si prohlédl, jak bude zřejmě vypadat grafika. Možná to ještě není finální verze.
Snímek obrazovky 2014-02-24 v 11.37.04

Co už ale finální verze je, je logo:
img_emblem
Za 1446 dní se 23. zimní olympijské hry rozeběhnou. A co bych na nich rád viděl? Samozřejmě opětovné navýšení počtu medailí českých sportovců, ale já bych se spíše zaměřil na techniku.

3D obraz – Stále čekám, kdy bude MS ve fotbale, olympiáda, EURO atd. ve 3D. To na to ještě není vybudovaná infrastruktura? 3D televizi má v dnešní době dost lidí a do budoucna jich jistě přibude. Už se nemohu dočkat, až sportovci budou vylézat z televizí. Bude to revoluce. Divák se více vžije do atmosféry sportu, bude jakoby jeho součástí! Asi to chce ještě čas, ale snad už brzo bude sport ve 3D běžná věc.
Širokoúhlé záběry – Napadlo mě to při sledování běžeckého lyžování. Běžci sjížděli serpentinu v lese a když jela větší skupina, kameraman se jednoho z nich „chytil“ a kameru posouval společně s ním. Vždy ale jiný běžec ze záběru vypadl. Na těchto místech by mohli stát širokoúhlé kamery a zabírat celou zatáčku. Sice by na televizi byly pruhy nahoře a dole a obraz byl menší, rozhodně by to však bylo přehlednější.

Tento blog můžete sledovat na:
Twitter: https://twitter.com/ondrach_blog
Facebook: http://www.facebook.com/Ondrachblog

Označeno tagem , , , ,

One thought on “ZOH Soči 2014

  1. […] únoru se samozřejmě konala zimní olympiáda v ruském Soči. (viz. článek). Také jsem ukončil studium na ČVUT. Co mi ale nevyšlo byla práce. Na brigádu jsem začal […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: