Zkušenosti s MacBookem

Po přibližně 8 měsících od zakoupení MacBooku Pro se nyní podělím o mé zkušenosti s ním. O softwaru OS X 10.9 jsem se již krátce zmínil v tomto článku, tentokrát to bude o všem.

Snímek obrazovky 2014-04-16 v 10.23.13

Užitečné drobnosti
Zpočátku bych mohl zmínit drobnosti, kterými je Apple pověstný a které vám jiný výrobce aktuálně nenabídne. Velice elegantní a přitom užitečná funkce je indikace nabití baterie. Je to 8 diod po straně MacBooku, které se po stisknutí vedlejšího kruhového tlačítka rozsvítí a podle počtu rozsvícených diod lze vidět, jak plně je baterie nabita. Při nabíjení jedna z diod bliká. Další užitečnou drobností je kabel pro nabíjení, který se v MacBooku drží díky magnetu. Je to tam především proto, aby se bezpečně vyškubnul, když někdo zakopne o kabel. Ale mě se líbí především to, že se připojí sám, stačí ho přiložit ke konektoru. A jako poslední jsou nožičky u nabíjecího adaptéru MagSafe. Sice je kabel krátký, takže je nevyužiji, ale možnost zkrátit si kabel namotáním ho na adaptér je zajímavé.

Video o zajímavostech OS X
V průběhu používání Macu jsem si sepsal pár postřehů, na které jsem chtěl upozornit ve videu. Video jsem vytvořil poměrně nedávno a sdílel ho na Twitteru. Kdo ho promeškal, vkládám ho i do tohoto článku:

Problémy
Díky stáří Macu je docela problém s baterií. Program Battery Health mi hlásí 869 nabíjecích cyklů, stáří 3.4 roky a zdraví 80%. Občas se mi stává, že pokud Mac vypnu nebo je málo nabitý a chci ho opět zapnout/probudit, tak nenaběhne. Pomůže až podržení zapínacího tlačítka, což není pro baterii vhodné.

V jeden čas také na trackpadu nefungovala gesta pohybu dvěma prsty v aplikaci Safari. Nechal jsem si tedy trvale zobrazovat boční posuvníky a řešil to nepohodlně přes ně. Časem se problém přestal vyskytovat a doteď je trackpad bezchybný.

Jsou tu i 2 HW problémy. Předchozí majitel něco vylil na část klávesnice a asi 3 tlačítka jsou lehce poleptána. Na obrazovce je jakési světlejší místo, zřejmě lehce narušená zobrazovací plocha. Vůbec si toho nevšímám, lze to velmi jednoduše přehlédnout. Ani si toho nikdo nikdy nevšiml, když jsem mu MacBook ukazoval.

Design
Jako na všechny jablečné produkty i na MacBook se rád dívám, když je vypnutý. Hliníkové tělo, obrovský skleněný trackpad, ostré hrany, černá klávesnice s podsvícením, černý rámeček kolem obrazovky, svítící logo… vše je dokonalé. Když vidím notebooky s mnoha konektory na bocích, plastovým tělem, prťavým trackpadem, nevzhledným celkovým designem apod., mám opravdu radost, že mám tak stylový notebook.

OS X vs. Windows
Jak jsem už zmínil ve videu, Windows má výhodu v práci s okny. Standardně systém umí okna přichytit k různým částem obrazovky a je to fajn. Pro OS X je na Mac App Storu aplikace Window Magnet, která se už od doby, co Mac mám, stále drží v Top žebříčku na Storu a je senzačně hodnocená. Popravdě ale nemám potřebu si rovnat okna vedle sebe, na 13″ obrazovce to nemá smysl.

Na OS X nedám dopustit. Microsoft se se svými placenými Windows může jít vycpat. Udivuje mě, že někomu přijde normální tato situace:

  • OS Windows má několik verzí, z nichž ta nejlevnější s omezenými funkcemi stojí asi 2000 Kč
  • OS X má jen jednu verzi se všemi funkcemi a stojí přesně 0 Kč

Navíc, teď Apple nabízí k novým Macům zdarma i iWork a iLife, takže po stránce softwaru zákazník Applu nic neplatí.

Před koupí Macu jsem četl články, jak lidé popisují přechod z Win na OS X (Mac OS) a často hovořili o tom, že byli zaskočeni tou změnou. Předem jsem tedy počítal s tím, že budu na OS X nadávat a vynášet Windows do nebe za všechny jeho skvělé funkce. Pak že si jistě zvyknu a začne se mi OS X líbit. Nakonec to bylo jinak, OS X mě vůbec neštvalo, zvykl jsem si okamžitě a byl jsem opravdu rád, že se s Windows už nebudu potkávat tak často.

Obrovská výhoda systému od Applu je ta, že k němu lze legálně doinstalovat Windows (dokonce dvěma způsoby), obráceně to nelze. Sice na stroji s Windows také lze podle návodů spustit OS X, ale není to oficiálně podporované a rychlost běhu se určitě nebude moci rovnat Apple hardwaru.

Snímek obrazovky 2014-04-16 v 12.01.38

Windows si virtualizuji přes Parallels Desktop, ale poslední dobou ho vůbec nepoužívám. Mám ho jen kvůli hrám, ty však na Macu nehraji, na to mám iPad a iPhone. Odinstalování aplikací je skvělé. Prostě najedu do složky Aplikace, vyberu požadovanou aplikaci a přesunu ji do koše – hotovo! Proč to dělat složitě? Spodní dock je prostě nádherný. Shromažďuji si tu nejpoužívanější aplikace. Na plochu si ikony nedávám. Je tu jen zobrazen harddisk a screenshoty obrazovky. Konečně systém, kde si můžu vybrat jakoukoliv tapetu a nebýt limitován těmi, ve kterých se mi nebudou ztrácet ikony! Pamatuji si, jak jsem několikrát denně ve Windows 7 zahlédl hlášku „Tento program neodpovídá“. Na Macu se s ničím takovým nesetkávám a duhové kolečko indikující čekání vídám velmi málo.

Příslušenství
K MacBooku jsem dostal Magic Mouse a klávesnici s numerickým blokem. I když je to moc hezké příslušenství, nepoužívám ani jedno. Asi proto, že je to notebook a chci ho tak i používat. Klávesnice a myška se mi budou hodit třeba až k Macu mini.

Další MacBook
Už začínám uvažovat o mém budoucím MacBooku. Asi koupím Aira, protože ethernetový port už asi potřebovat nebudu (na strahovské koleji byl však velmi užitečný) a DVD mechaniku také nepoužívám. Nižší váha také rozhodně přijde vhod. Na co se u nového stroje velmi těším je vyšší výkon, nová baterie, USB 3.0 a Thunderbolt. Kvůli zmíněné konektivitě budu muset investovat nejméně do verze mid 2012. Koupi plánuji až za delší dobu, takže cena této verze o něco klesne.

Tento blog můžete sledovat na:
Twitter: https://twitter.com/ondrach_blog
Facebook: http://www.facebook.com/Ondrachblog

Označeno tagem , , , , , , , , , ,

3 thoughts on “Zkušenosti s MacBookem

  1. xergic píše:

    Jo, je to asi u všech stejné. Taky jsem o tom před pár lety psal na blog (http://kandera.net/blog/?pul-roku-na-macu). Měl jsem dokonce stejný model (základní mid-2010), ale později jsem ho upgradoval na 8 GB RAM a přidal SSD. No a teď jsem na Airu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: