Red Bull Air Race – prostě parádní sport!

Vizuálně nejhezčí sport současnosti. To je má stručná charakteristika „letecké F1“. Co mě na závodech tak zaujalo a jak hodnotím jejich oblibu?

Úvod a Martin Šonka
Tento rok se nekoná 1. ročník závodů, ale již 9. Závodní roky Red Bull Air Race (dále jen „RBAR“) byly 2003-2010, pak 3 roky pauza a nyní se v pozměněné formě vrací. O těchto závodech jsem v minulosti občas něco zaslechl nebo viděl sestřihy v televizi. Při ohlášení konání závodů tento rok jsem se rozhodl, že se budu dívat.

Velkou měrou do toho jistě zasáhl Martin Šonka. Český zástupce v té nejvyšší kategorii, který si svou premiéru v RBAR odbyl v roce 2010. Vystudoval stejnou střední školu, co já a bydlel v blízkém Sezimově Ústí. Před skoro dvěma lety jsem měl tu čest ho vidět naživo, respektive jeho letecké umění, nad atletickým stadionem k příležitosti MČR v atletice družstev v Táboře. Je skvělé, že i když je v RBAR letců pouze 12 z celého světa, má i Česká republika své zastoupení. A po dvou závodech nutno podotknout, že Martin nám dělá radost.

Martin Sonka (CZE) - Portrait

Závodní prostředí a technika
Důležitým faktem, kvůli kterému tyto závody považuji za vizuálně úžasné, je prostředí, ve kterém se odehrávají. Při sledování Formule 1 nebo motorek se sice trať line třeba pouští nebo nočním centrem velkoměsta, ale divák kouká na silnici, kde se formule prohánějí. V RBAR se letadla pohybují nad povrchem (často nad vodou) a při otočce se dokonce zvednou prudce do výšky. Okolí trati je tudíž pro diváka atraktivnější. Prozatím bylo luxusní Abu Dhabi se svými mrakodrapy a chorvatské městečko Rovinj s nádhernou zátokou a poloostrůvkem centra města s kostelíčkem.

Pete McLeod (CAN) - Action

Líbí se mi, jak jsou závody moderní a profesionální. A to jak z pohledu kamerové techniky a efektních záběrů, tak i z pohledu samotných závodů. Třeba obnovení protrhlého pylonu po pylon hitu je skvěle promyšlené, a tak zbytečně nezdržuje, protože výměna je bleskurychlá. Kamery zabírají závod z krásných úhlů (nejlepší je záběr ze zadní části letadla) a počet snímků za sekundu je tak velký, že při zpomalených záběrech stíháte pozorovat otáčející se lopatku vrtule! Před každým letem ukáží pilota, jak se se svým strojem odlepí od země na nedaleko stojícím letišti a aby se divák nenudil při čekání na přílet k trati, je letec představen v moderně pojatém medailonku a řekne o sobě něco zajímavého.

Průběh závodu
Když se letec dostane do blízkosti trati, dostane od ředitele závodu povel Smoke On! Musí tedy zapnout vypouštění kouře z letadla a následně prolétne startovními pylony rychlostí maximálně 370 km/h (200 uzlů). Je to mimochodem nejrychlejší motorsport na světě! Pak už rytmicky a ohromně elegantně prolétává mezi pylony, v půlce kola prolétne znovu dvojpylon a letadlo obrátí tak, že vystoupá prudce vzhůru a přetočí se. Pak prolétnout kolem zbylých pylonů a hurá do cíle. Pravidla hovoří jasně: nesmíte letět příliš nízko ani příliš vysoko, úhel natočení letadla při průletu dvojpylonu musí být v normě, dodržovat náletovou rychlost, zapnout kouř apod. V případě pylon hitu má letec smůlu a trať nedokončil.

Paul Bonhomme (GBR) - Action

Zrovna v posledním závodu v Chorvatsku bylo pylon hitů k vidění rekordně mnoho. Pro diváky je to atraktivní a pokud to není letec, kterému fandí, pak je to i těší, že trať nedokončil (postoupit však stále může). Nejprve letí 12 letců v šesti head to head kolech. Dvojice jsou určeny podle výsledků kvalifikace (nejrychlejší s nejpomalejším, a tak postupně dál). Neletí samozřejmě současně, ale nejdříve jeden, pak druhý. Vítěz z této dvojice postupuje, ten druhý čeká. 6 letců tedy postoupí dál, k nim se připojí 2 nejrychlejší letci, kteří prohráli své head to head. Celkem 8 letců, z nichž do finále postoupí 4 nejrychlejší. No a ve finále už je to jasné, nejpomalejší se na bednu nedostane. Letci na 1.-8. místě obdrží body do žebříčku.

Nižší popularita? Proč?
Fandů tohoto sportu není málo, ale mrzí mě nízká obliba oproti jiným motorsportům. Dle mého názoru si RBAR zaslouží větší popularitu, protože to není jen ten sportovní zážitek, ale jeho sledování si vychutnají i milovníci nádherných míst – pláží, pouští, zátok… První závod dávali na ČT sport živě, ten druhý již bohužel pouze ze záznamu a živě jen na webu. Samozřejmě jsem sledoval na webu, a pak si pustil i záznam v televizi, protože to je prostě úžasná podívaná, co jentak neomrzí! Snad bylo diváků tolik, že další závod už opět poběží v televizi, kde si ho v HD rozlišení vychutná divák nejvíce.

Další závody
Pokud jste ještě závody neviděli, rozhodně doporučuji podívat se na ty následující, které se budou konat:

18. 5. – Putrajaya, Malajsie
27. 7. – Gdynia, Polsko
17. 8. – Ascot, Velká Británie
7. 9. – Fort Worth, USA
12. 10. – Las Vegas, USA
2. 11. – Shanghai, Čína

Pilots - Group Shot

Můžeme se jistě těšit na další okouzlující prostředí, napětí a radost z výsledků Martina Šonky, kterému tímto přeji, ať se daří jemu i celému jeho týmu!

Zdroj obrázků: redbullairrace.com

Tento blog můžete sledovat na:
Twitter: https://twitter.com/ondrach_blog
Facebook: http://www.facebook.com/Ondrachblog

Označeno tagem , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: