Co čekat na keynote (červen 2014)

Od poslední akce Applu už uplynulo více jak 220 dní. Za tu dobu jsem už pomalu zapomněl, jak vypadá Phil Schiller, Craig Federighi, Tim Cook a ostatní. 2. června si to však připomeneme, je tu další WWDC!

wwdc_2014

Keynote se koná v San Franciscu 2. 6. od 19:00 našeho času

 

Tak co nám „softwarová keynote“ nabídne tento rok? Očekává se to samé, co roky minulé, ale je tu hned několik adeptů na One more thing.

iOS 8

 
Hlavní tahák každé červnové keynote. Po redesignu sedmé verze minulý rok se nyní změna neočekává (navzdory konceptům mnoha fanoušků).

Healthbook
Co se velmi očekává je aplikace Healthbook. Design ikony i samotné aplikace by měl být inspirován Passbookem. Aplikace bude sbírat data díky čidlům v současném iPhonu (budoucí iPhone bude možná obsahovat více čidel) a díky externímu příslušenství.

Můj názor: Aplikace vypadá zajímavě, ale zatím mě neoslovila. Nejsem příznivcem měření aktivity do jakéhokoliv přístroje. Navíc, pro baterii iPhonu to jistě není to pravé. Možná ale změním názor, až ji vyzkouším.
Následující screenshooty jsou z mého iPhonu, kam jsem si na plochu uložil odkaz webové verze (konceptu) Healthbooku od grafika.

 

Aplikace TextEdit a Preview
Objevil se screenshoot obrazovky, kde jsou kromě ikonky Healthbooku ikonky Preview, TextEdit a Tips. Uživatelé Macu Preview a TextEdit znají a díky iCloudu by prý měly zobrazovat obsah, co je na OS X.

Můj názor: Nějak se mi to nezdá. To, že grafika ikon vypadá otřesně může Apple zatím jen zkoušet a ve výsledku budou vypadat lépe. Spíše mě zaráží, na co cpát do systému další zbytečné aplikace? Asi jsem plně nepochopil účel, který mají zastávat. Na to jsem hodně zvědav.

Healthbook-preview-textedit

 

Další…
V podstatě to hlavní je Healthbook a ještě jsem zvýraznil ty aplikace, zbytek je nejistý nebo jsou to drobnosti:

Na iPadu možnost zobrazit 2 aplikace vedle sebe (ale tak asi bych to využil, ale netoužím po tom), iTunes Radio jako samostatná aplikace (asi vůbec nebudu využívat), v mapách přibyde vrstva MHD (jsem zvědav na pokrytí), v notifikační liště zmizí položka Zmeškané (hurá, to přesně chci!), automaticky by se měly mazat staré zprávy (prý to půjde vypnout, takže to nechám vypnuté), větší možnosti interakce mezi aplikacemi (to vypadá zajímavě, že by zmírnění sandboxingu?), bezdrátové připojení iPhonu ke CarPlay (aktuálně nejsem tak bohatý, abych si dovolil kompatibilní auto).

OS X 10.10

 
Nový design
Systém pod kódovým označením Syrah by měl po vzoru iOS dostat nový vzhled. Aktuálně je stále přítomen skeumorphizmus a to jaksi neladí nejen s mobilním systémem, ale i s moderní dobou.

Můj názor: I když jsem příznivcem skeumorphizmu, nový a svěží vzhled rozhodně uvítám. Pokud k tomu vážně dojde a ukáží do té doby ještě neviděný vzhled, pochválím Apple za perfektní utajení návrhů (vzhled iOS 7 minulý rok unikl několik hodin před jeho představením).
Toto je velmi povedený koncept, který se objevil na internetu. Takto bych si nový systém uměl představit:

OS_X_1010
 
Funkční Airdrop s iOS
O tom už jsem se zmiňoval v nedávném článku o iOS. Apple si tedy může vybrat, zda to odprezentuje s novým iOS, či OS X. Nicméně je očividné, že sloučením těchto dvou verzí AirDrop je logický krok.

Můj názor: Fotky z iPhonu/iPadu do Macu přemísťuji buď přes Fotostream (to však trvá, než se v iPhotu na Macu načtou) nebo přes  aplikaci Photo and Video Transfer. AirDrop bych tedy s iPhonem využil (iPad 2 ho nepodporuje).

Další…
Do systému by se mohla dostat Siri (pro pobavení to není špatné, ale asi bych jich nevyužil) a nějakého zlepšení by se mohli dočkat mapy (na těch je vždy co opravovat, obzvlášť satelitní snímky na území ČR!).

MacBook Air retina

 
Na konci dubna vyšly upgradované Airy s vyššími takty procesoru a nižšími cenovkami. Přesto by mohlo dojít k pořádnému představení nové verze, o které se spekuluje, že nabídne displej o velikosti 12 palců a retinu. Retina displeje mají zatím stále jen MacBooky Pro.

Můj názor: Do budoucna chystám přejít z verze Pro na verzi Air a příchod retina generace by mohl podnítit zlevnění té klasické verze. Prozatím je mi to jedno, ale do budoucna se to bude hodit.

iWatch

 
O těch je opravdu přehršel spekulací. Nejsou však prakticky žádné rumory a koncepty. S iWatch by se naplno využil potenciál Healthbooku a Apple by se tak vyhnul nutnosti předčasně odhalit čidla v novém iPhonu. Chytré hodinky nejsou žádná novinka, když se o Apple hodinkách prvně začalo mluvit, v Samsungu se rozklepali strachem a rychle do tohoto segmentu trhu vecpali svůj výrobek. Cupertinská firma tedy nyní může reagovat na početnou konkurenci a představit něco, co se opravdu dá nosit na ruce a splňuje parádní propojení s jablečnými produkty.

Můj názor: Asi je to tím, že mám jako hodinky iPod nano 6. generace, ale iWatch jdou mimo mě. Až mi iPod přestane sloužit, budu nad nimi rozhodně uvažovat.

iWatch-concept

Koncept od Martina Hájka

 

Apple TV

 
Hned zkraje říkám, že tohle si Apple nechá na jindy. Přesto bych ji v tomto článku rád zmínil, protože se o ní dost zajímám a netrpělivě ji vyhlížím. Nově by mělo být možné do systému Apple TV instalovat aplikace a hry. Paměť by tedy měla být uživatelsky přístupná.

Můj názor: Už v minulosti jsem si v hlavě vysnil koncept Apple TV App Storu. Ano, tohle přesně bych si přál.
 

Nákup společnosti Beats

 
Apple za 3 miliardy dolarů koupil Beats a na keynote by se o tom možná mohlo hovořit. Na podium by mohli vystoupat Jimmy Iovine a Dr. Dre a něco k tomu říci.

Výzdoba Moscone Center

 
To je vše. Za 2 dny si pustím stream na webu Applu a uvidím, co z toho se skutečně odhadovalo správně. Pak, jako každý rok, čekejte článek, kde si budu chválit/stěžovat na představené novinky.

Tento blog můžete sledovat na:
Twitter: https://twitter.com/ondrach_blog
Facebook: http://www.facebook.com/Ondrachblog

Označeno tagem , , , , , , , , , , , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: