WWDC 2014 keynote (iOS 8, OS X Yosemite)

Tak mám za sebou keynote, u které jsem dokonce zíval a nebyl z ní zprvu nijak nadšený. Nicméně po lehkém zklamání jsem se s novinkami řádně seznámil a můj pohled se změnil. Už se těším na podzim!

V pondělí, krátce před sedmou večer, jsem ulehl k MacBooku. Do jedné záložky zapnul pro jistotu textový přepis na theverge.com, ale primárně jsem chtěl akci sledovat v živém video streamu Applu. Rozhodl jsem se tak proto, že z minulých let byl video stream opožděn a jako první se ke mně novinky dostávaly z textového přepisu. Když tedy došlo na daný okamžik ve videu, nebylo to již ono, chtěl jsem dělat „wau“ a „óóh“ společně s diváky v sále. Tentokrát tedy vše ze streamu, přepis jsem prolétl jen před začátkem videa kvůli fotkám.

Watching stream

Kolem 18:50 jsem na webu Applu zkusil refreshnout a načetl se stream! Takhle brzy to snad ještě nikdy nebylo. Záběry byly na účastníky keynote, kterých zde bylo opravdu, ale opravdu hodně. Samé MacBooky, iPhony a iPady. Někteří na sobě měli mikinu WWDC 14. Překvapilo mě to kvantum dětí. To jim to rodiče zaplatí, aby se toho mohli účastnit? Asi to byli vývojáři, většinou typičtí geekové (brýle, účes apod.). Holt jiný svět ta Amerika. Nejmladšímu vývojáři v publiku je prý 13 let!

V 19:00 konečně na streamu naběhl text oznamují, že jde o majetek Applu a po něm se spustilo video o lidech popisujících jejich oblíbené aplikace. Po 5 minutách video konečně skončilo a na podium vběhl Tim – začíná tolik očekávaná keynote! Bude se mluvit o OS X a iOS (nečekaně 🙂 ). Novinkou bude ještě nová sekce, Dev – věnovaná vývoji.

OS X

Na začátek čísla, od uvedení Mavericks v říjnu 2013 má tuto verzi OS nainstalováno 51% počítačů. Hned mě napadlo, jak je na tom Windows s osmičkama? A Tim Cook to opravdu ukázal. Osmičky vyšly ještě rok před Mavericks a nainstalovány jsou jen na 14% PC. Craig Federighi vystřídal Tima a tímto začalo jeho dlouhé působení na této keynote. A rozhodně to stálo za to!

OSXYosemite_logo

OS X 10.10 Yosemite

Za Craigem se zobrazila mapa a cestovali jsme od jednoho místa k druhému, tak, jak Apple tým v minibusu procestoval místa na západu USA, aby našel nové jméno pro nový systém. Samé vtipné názvy nakonec ukončilo místo, které se od odhalení bannerů odhadovalo za název nového systému – Yosemite. 3 hlavní novinky jsou Interface, Apps a Continuity.

Design
Začne se designem. Tak je jasné, že se opravdu dočkáme redesignu. Prezentační video je krásné (nádherná ikonka Finderu!) a ukazuje, že tajné fotky před keynote byly nejspíše pravdivé. Samá průhlednost, bílá barva, nový font textu – zkrátka design jako v iOS. Nově lze přepnout na Dark mode. Už se těším, nádhera.

OSXYosemite_design

Apps
V notifikačním centru přibyla záložka Today a ta se vzhledem přiblížila té v iOS. Zobrazuje tedy datum, kalendář, připomínky. Lze si přetáhnout widgety doinstalovaných aplikací. Spotlight byl přepracován, zobrazuje se uprostřed obrazovky a naučil se prohledávat i v dalších lokacích.

iCloud Drive – to zní zajímavě, co to je? Zkrátka se mi na Macu zobrazí položka iCloud a v ní všechny soubory z iCloudu. Mohu je třídit do složek. Na Windows to půjde také, ale jak se tam k iCloudu dostanu? Mail – v mailu se nově přílohy posílají přes iCloud (Mail Drop). Zobrazili na plátně chybovou hlášku, která se mi občas objevovala v mailu při odesílání souboru .pages, že příloha nelze odeslat (může být nebezpečná, či co). Ovšem teď, když se na keynote dívám znovu, vidím, že tahle hláška je o překročení velikosti 20MB pro přílohu. Škoda. Funkce Markup zase do mailu přidává možnost kreslit do přílohy (obrázek, PDF), což velmi připomíná aplikaci Skitch.

Safari dostalo hezkou tenkou lištu. Jak se dostat ke svým oblíbeným stránkám? Pravda, teď se nebudou zobrazovat, povolit dodatečně půjdou, ale lišta už nebude tak tenká. Apple to vyřešil skvěle, stačí kliknout do adresního řádku a ony se zobrazí ve čtverečkových ikonách tak, jako na iOS. Při psaní do řádku se automaticky objeví článek na Wikipedii (je-li dostupný). Lepší sdílení. Krásný nový přehled všech panelů a pod tím seznam iCloud tabs. Nově lze jako anonymní zvolit jen jedno okno. Dále zlepšení Javascriptu a dalších technologií. Pokud je otevřeno hodně panelů, lze je posouvat do stran.

OSXYosemite_Safari

Continuity
Začala se probírat část nazvaná Continuity a hned zkraje očekávaná novinka – AirDrop je konečně funkční mezi iOS a OS X. Další novinkou je Handoff, což znamená, že pokud pracuji třeba s emailem na iPhonu a pak se přesunu k Macu, na Macu se ukáže ikonka mailu v docku oddělená od ostatních. Kliknu na ni a mail dopíšu na Macu. Jde to i opačným směrem (z Macu na iPhone). Tady jsem trochu nepochopil, co je to za novinku, tohle dělá už iCloud. Jenže už tomu rozumím, tohle je okamžité a zařízení vás na to upozorní, což iCloud nedokáže. Instant Hotspot umožní připojit se s Macem k iPhone hotspotu bez nutnosti na iPhone vůbec sahat. Apple zašel ještě dál, začalo se mluvit o SMSkách a já byl zvědav, co z toho vyleze. SMSky se budou zobrazovat i na Macu a iPadu, to však byl jen začátek asi největší „wau části“ na této keynote.

iOS_Mac_SMS

Pak se totiž přešlo i na telefonování. Zkrátím to – nyní lze s iPadem a Macem psát SMS zprávy a přijímat je, stejně tak telefonovat a přijímat hovory! Vše z iPhonu jde zřejmě přes internet, takže je nutné ho mít zapnutý, což třeba já wifi vypínám, když iPhone nevyužívám. Craig ukázal demo všech funkcí Continuity. Odmítnul na Macu telefonát od své matky, čímž si vysloužil znechucení publika 🙂 Následně oznámil, že zavolá novému zaměstnanci Applu, kterým je Dr. Dre. Na všechny to zapůsobilo (včetně mě).

OSXYosemite_features

Dostupnost, cena
Pro vývojáře hned v den keynote, ostatní na podzim. Avšak kdo se přihlásí na webu, může v průběhu léta dostat možnost zkusit systém také. OS X Yosemite bude zdarma.

Na podiu opět Tim a bude se mluvit o iOS (jéé).

iOS

iPodů touch prodáno 100 milionů, iPadů 200 milionů a iPhonů 500 milionů. K Applu přešlo minulý rok 130 milionů nových zákazníků (spočteno zřejmě dle počtu nových Apple ID, ne zařízení). Na plátně ikonka Androidu, spousta nových uživatelů Applu „utekla“ právě od tohoto giganta. Tim perlí: „They had bought an Android phone…..by mistake“ :D. Spokojenost s iOS 7 je 97% a prozatím ho má nainstalováno 89% uživatelů, Android KiKat má 9% všech uživatelů zeleného robota. Tim to řekl dobře, zbytek lidí zkrátka nemá nejaktuálnější software, takže riskují nakažení systému. Z toho plyne další zajímavost – mobilnímu malwaru vládne s 99% právě Android!

iOS 8

Craig znovu na podiu se slovy I missed you guys! a (nejen) já jsem napjatý.

První představenou novinkou jsou, uživateli tak moc vyžadovány, interaktivní notifikace. Tažením notifikace dolů lze na zprávu hned odpovědět, potvrdit událost v kalendáři nebo dokonce komentovat či dát like na Facebook. Na Lock Screenu to funguje také. Nad aplikacemi v multitaskingu jsou nyní kolečka s oblíbenými a posledně využitými kontakty. To se mi stále nezdá, proč zbytečně dvakrát klikat na HB, když stačí spustit aplikaci Telefon jedním ťuknutím a mám zde také oblíbené a poslední kontakty?! V Safari na iPadu bude ten samý přehled s otevřenými panely a iCloud taby co je na OS X Yosemite. Dále v Safari na iPadu je možné zobrazit panel se záložkami, seznamem četby apod. jako postranní lištu.

V mailu lze swipnutím doprava označit zprávu jako nepřečtenou a swipnutím doleva se zobrazí možnosti More, Flag a Trash. Udělali i něco s tím, co mě trochu štvalo – při psaní mailu se nad aplikací zobrazilo nové okno pro psaní a když jsem potřeboval na něco kouknout v aplikaci pod ním, musel jsem ho ukončit, uložit koncept zprávy a pak se do něj znovu vrátit. Nyní lze okno stáhnout dolů a v mailu si vyhledat co potřebuji.

iOS8_new_features

Spotlight byl vylepšen i v iOS. Nově lze vyhledávat aplikace na App Store, hned se zobrazuje i jejich hodnocení a verze. Dále Wikipedie, navigovat na místo v mapách, filmy v kinech a v iTunes….  V Safari se také zobrazuje na vrchu článek z Wikipedie. Klávesnice přinesla technologii QuickType. Trochu jsem zadoufal v něco ve stylu SwipeSelection, ale bylo to něco jiného. Nad klávesnicí se zobrazují návrhy na slova, která chcete napsat. Systém se postupně učí a dokonce použije jiné výrazy v komunikaci např. s firmou (formální) a kamarády (neformální). Když někdo pošle, zda chcete do kina, nebo na večeři, systém nabídne 3 nabídky: Večeře, kino, nevím! Osobně se mi to hodně líbí a určitě to bude zrychlovat psaní, o to více mrzí, když čeština není (zatím) podporovaná. Podporovaných je zatím 14 jazyků.

QuickType

I u iOS se zmínilo Continuity – činnosti aplikací, hotspot, SMS a hovory. Zprávy jsou prý nejpoužívanější aplikací systému (já osobně tuto aplikaci skoro nepoužívám). Proto nevyužiji následující novinky: ve skupinové konverzaci jde nadepsat vlákno, odstranit a přidat lidi z konverzace, zapnout funkci Nerušit jen pro danou konverzaci a možnost opustit konverzaci (to jako předtím nešlo??). Dále lze s ostatními sdílet polohu, kde se zrovna nacházíte a přehledně si zobrazit všechny fotky v konverzaci. Funkce Tap to Talk umožní odeslat zvukovou nahrávku. Myslím, že zde se Apple hodně inspiroval u Facebooku (sdílení polohy, všechny fotky pohromadě a odeslání nahrávky, to všechno je i ve FB chatu). Při následném demu dělal předvádějící selfie a Craig mu poslal vtipné video. Když se nahrávka zobrazí na Lock Screenu, poslechnout si ji lze přiložením mobilu k uchu, následně lze stejným gestem i odpovědět – zkrátka jako byste telefonovali.

iCloud Drive na iOS byl odprezentován na příkladu: zapnu aplikaci SketchBook, otevřu iCloud panel a mohu si v aplikaci otevřít kompatibilní soubor z jiné aplikace (např. ze správce souborů). Jen by mě zajímalo, jestli se k obsahu iCloudu bude nechat přistupovat ze všech podporovaných aplikací, nebo tento panel budou nejprve muset vývojáři implementovat? Přešla řeč na Enterprise, což není něco, co bych ocenil. 98% firem z Fortune 500 používá iOS. Nyní se iOS zařízení samo jednoduše nastaví dle potřeb firmy, lze zaheslovat aplikace (to půjde i pro klasické uživatele?) a další drobnosti.

iCloud_Drive

Začne se mluvit o Health! Tak, že by konečně představení Healthbooku? V publiku to zaznělo vzrušením. Ukázka několika gadgetů sloužících k měření čehokoliv a jejich aplikací. Každá aplikace má to své a vy nemůžete vidět všechny vaše údaje pohromadě. Nyní to však bude možné díky HealthKitu. Aplikace se jmenuje jednoduše Health a přehled karet je trochu větší, než tomu bylo v rumorech. Že by to Apple schválně těsně před keynote přepracoval, aby se opět jen trapně nepotvrdili úniky? Apple spolupracuje s nějakou Mayo Clinic.

Family Sharing nabídne hlavě rodiny přidat do seznamu další Apple produkty v rodině a sdílet tak nákupy ve Storech, sdílet fotky a videa v rodinném photo streamu, sdílet lokaci, kalendář, připomínky… Je to až pro 6 lidí v rodině. Ihned mě napadlo, že to je stejné, jako když tato zařízení přihlásím na stejný Apple ID účet, ale toto je zjevně více propracované. Když si např. dítě chce koupit hru, odešle se požadavek na rodiče a pokud ten koupi povolí, hra se automaticky stáhne na zařízení dítěte!

Family_Sharing

Fotky. Nyní se každé pořízené foto zobrazí na všech mých zařízeních (a co je potom Photo Stream?). Také lze ve fotkách vyhledávat v názvech lokace, alba či času (l – leden, listopad…). Lepší editace snímků, přibylo lepší nastavení světla a barev. V demu ukázal Craig úpravu tmavého snímku, který rozhodně nebyl pořízen iPhonem, spíše profi zrcadlovkou. Nově je možné přidat fotky do oblíbených (lajknout je). Došlo na ukázku budoucí aplikace pro Mac, která bude sloužit pro prohlížení a úpravu fotek v iCloudu. Všechny fotky byly opět perfektní. Škoda, že není svět tak dokonalý, jako fotky na prezentacích Applu. Pokud jsem to správně pochopil, do iCloudu se budou ukládat i videa a vše v plném rozlišení. Kapacita iCloudu tedy dostane zabrat. Proto došlo na možnost za poplatek navýšit kapacitu na 20GB za 0,99$/měsíc nebo 200GB za 3,99$. Spíše bych ocenil navýšení free úložiště z 5GB na takových 15GB.

Photos_app

Pár slov k Siri. Když je mobil v nabíječce, je možné ji vyvolat pouhým zvoláním „Hey, Siri“, dále rozpozná písničku díky integraci Shazamu, vyhledaný song lze odtud ihned koupit na iTunes, pak „streaming voice recognition“ (to jsem nepochopil) a něco, co jsme nečekali a hodně příjemně to překvapilo – 22 nových jazyků pro diktování! Dále nějaké zlepšení systému pro Čínu.

iOS8_features

Už teď se keynote zdála děsně dlouhá (1 hod. 22 minut), ale tímto skončila část pro klasické uživatele, teď přijdou na řadu vývojáři.

Dev

Tim Cook na podiu. V App Store 1,2 milionu aplikací. Každý týden navštíví App Store 300 milionů uživatelů (já ho otevírám každý den kvůli aktualizacím a zobrazení tabulky Top Charts). Prozatím bylo staženo 75 miliard aplikací!

Pár novinek v aplikaci App Store. Nová sekce Explore, která zobrazuje aplikace, které jsou aktuálně v kurzu. Pod vyhledávacím políček v sekci Search na iPhonu se zobrazí názvy, co jsou často vyhledávány. Vyhledané karty aplikací se budou rolovat dolů, ne do strany (Apple zdě udělat přesně opačnou věc, co s Top Charts). Nově také related searches. Také si bude možné koupit celý balík aplikací, který bude výhodnější, než koupit všechny aplikace zvlášť (prezentováno na Toca Toy Box). K aplikacím už jdou přidat i videa a kupující je nemusí hledat na Youtube. TestFlight umožní vývojářům dát bezplatně aplikaci veřejnosti, aby ji otestovali.

iOS8_App_Store

Nové SDK je největší od uvedení App Storu – 4000 nových API. Extensibility dává možnost aplikacím komunikovat mezi sebou skrze systém, takže vše je bezpečné. Do okna sdílení v aplikacích se tedy mohou dostat doinstalované aplikace z App Store (ukázáno možnost sdílet na Pinterest a v akcích přibyla ikonka přeložit díky vyhledávači Bing (konec kamarádství s Googlem?). Filtry do fotografií přístupné z jiné fotoaplikace, v Pages je možné otevřít soubor z aplikací OneDrive, Box apod. Aplikace mají také přístup do notifikačního centra za účelem umístění vlastního widgetu. Do systému nyní můžeme přidávat různé klávesnice a používat je v celém systému. Začal jsem se radovat, že někdo přijde se SwipeSelection a já ji budu používat jako primární klávesnici. Na plátně zobrazena klávesnice Swift. která umožňuje psát tahem prstu po písmenech.

Extensibility

Touch ID bude možné využít u dalších aplikací. Až budu mít zařízení s Touch ID, zřejmě si ho navolím všude, kde to jen půjde. Dále Camera API, HealthKit API a HomeKit API. HomeKit v praxi bude vypadat tak, že přijdete domů, dveře si odemknete iPhonem, zapnete světla, ovládáte termostat apod. CloudKit jsem nepochopil. Technologie Metal – z toho jsem vyvodil, že zmenšuje jakousi vrstvu mezi procesorem a hrou, takže lépe využívá výkon čipu. Ukázky 3D Plants vs. Zombies a nějaké bojové hry. Pak přišli chlápci z Epic Games a ukázali graficky pěknou relaxační ZEN hru (ZEN Garden). SpriteKit už prý Apple představil minulý rok, teď představuje nějaké zlepšení a navíc SceneKit (což vypadá na to samé, ale ve 3D. Poslední Xcode byl stažen 14x milionkrát.

Teď přišlo na řadu Objective-C, bez C. Nový programovací jazyk – Swift. Já začal doufat, že to bude WYSIWYG programování pro každého, ale bohužel. Bylo vidět, že publikum je složené z vývojářů. všichni nadšeně tleskali při zmínění technologií. Na podiu se objevil týpek, zapnul Xcode a ukazoval programování ve Swiftu. Vzpomněl jsem si na své pokusy minulý rok na ČVUT, když jsem se v Xcode pokoušel namačkat kus kódu a doufal, že mi to vyhodí patřičný výsledek, hrůza! Chlápek napsal několik řádek kódu a už se mu tam pohybovala vzducholoď a praskala balónky.

iOS8_Dev_features

Dostupnost, kompatibilita
Beta dostupná okamžitě, zbytek podzim. Zaujala mě kompatibilita s iPadem 2, to už jsem nečekal! Já si však systém nainstaluji zřejmě jen na iPhone, iPad 2 už nechci zatěžovat.

iOS8_compatibility

Tim provedl rekapitulaci kompletní keynote. Vyzval zaměstnance Applu v publiku, ať si stoupnou. Stouplo si dost lidí. Nakonec poděkoval a odešel.

Konec

 

Můj názor

Prvně jsem z keynote nebyl nadšený (jen z designu OS X), třebaže toho představili opravdu dost. Po přečtení článků a znovu puštění celé akce musím přiznat, že počet novinek mohli zkrátit o půlku a klidně si zbytek nechat do iOS 9, stejně by toho v osmičce bylo dost.

Apple dokázal nepotvrdit většinu rumorů a představil skutečné novinky, které jsme nečekali.

Systém iOS se zase trochu otevřel, aniž by se snížila jeho bezpečnost! Když nad tím přemýšlím, tak např. iCloud Drive částečně nahradí Dropbox. Hlavně však Extensibility otevírá systém v mezích bezpečnosti.
Na této keynote nebylo žádné prezentační video s pracovníky, např. s Jony Ivem. Jen video o představení nového designu OS X.

Po keynote se začaly objevovat články o objevených novinkách od vývojářů. Potvrdilo se mimo jiné to, že mezi 22 novými jazyky v diktování je i čeština! O dalších objevech ale sepíši samostatný článek, tento je již extrémně dlouhý. V článku dále zmíním i to, co jsem se o funkcích dozvěděl až později, takže konkrétně tento článek může obsahovat (a obsahuje) nepřesnosti!

Tento blog můžete sledovat na:
Twitter: https://twitter.com/ondrach_blog
Facebook: http://www.facebook.com/Ondrachblog

Označeno tagem , , , , , , ,

2 thoughts on “WWDC 2014 keynote (iOS 8, OS X Yosemite)

  1. […] článku o keynote jsem zapomněl dopsat, že stream nebyl úplně bezchybný. Na začátku v pohodě, ale tak ve 3/4 […]

  2. […] jsme se dočkali WWDC a odhalení operačních systémů iOS 8 a OS X 10.10 (Yosemite) (viz. článek). Další velká sportovní akce roku – MS ve fotbale se konalo tentokrát v […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: