Kompars První republika – po odvysílání

Tak už je po odvysílání celé 1. řady tohoto seriálu, včetně dílu, ve kterém jsem si zahrál malinkatou roli. V tomto článku se chci se čtenáři podělit, jak se mi výsledek líbí, kolik jsem za natáčení dostal a další drobnosti.

V původním článku (Kompars První republika) jsem neuvedl, ve kterém díle přijde moje scéna. Proč? Protože jsem to nevěděl. Pamatuji si, že v den mého natáčení psala První republika na svém Facebooku, že pracují na střihu 16. dílu. Takže nejdříve budu v díle 17., spíše až v nějakém dalším. Tak jsem koukal na web, kde byly napsány obsahy vždy následujících 2 epizod a doufal, že bude nějaký náznak. Až po zveřejnění obsahu k úplně poslednímu dílu 1. série – 22. díl, bylo jasné, že se scéna odehraje v něm.

Poslední díl nesl nese název Štvanice a doprovodný text začíná:

V lázních Mšené, kde kdysi trávila Jarka s holčičkami nějaký čas, probíhá hon na drobnou zvěř. Zasažení bažanti padají k zemi, ale v myslivecké leči se ocitne i prchající vrah Léblových.

Paráda. Fakt, že je to poslední díl, by mohl zapříčiňovat vysokou sledovanost. Ta nakonec byla 1,2 milionu diváků, což není tak vysoké číslo v porovnání s prvním odvysílaným dílem (přes 1,6 milionu). Každopádně se k tomu ještě musí připočíst diváci, kteří neměli čas a seriál si přehráli na iVysílání.cz nebo si počkali do pondělí, kdy od 11 hodin běžela repríza.

Po ujištění, ve kterém díle určitě budu jsem se těšil na díl jemu předcházející – 21., kde na konci bych mohl být vidět v záběrech „co uvidíte příště“. A taky že jo, skoro celá naše scéna se tam objevila, ale byli jsme vidět jen zezadu:

21_dil

Jsem ten úplně vlevo.

Konečně jsem to viděl a nemusel si podobu scény z pohledu kamery pouze představovat. Mé natěšení na závěrečný díl trochu opadlo, protože už tento záběr mi stačil. Jinak konec 21. dílu se odehrává za tmy pár hodin před honem, který vypukne brzy ráno.

Poslední díl

13. června večer jsme zasedli k TV a konečně přišlo to, na co jsem se už od dubnového natáčení tak těšil. Tou osobou, kterou pronásledovali Kryštof s Vladimírem byl nakonec vrah Benoni. Ujížděl autem, jenže naboural, blízkému myslivci sebral brokovnici a prchá lesem. Zde mohu prozradit, že ta osoba, kterou jsem potkal na natáčení je Jan Hrušínský, tedy zavražděný Jakub Lébl. Mohl jsem to vlastně prozradit už v prvním článku, je to duch, takže jeho přítomnost by nikomu moc neřekla. Hrušínský i jeho manželka Freimanová se zjevují Pavlovi Křížovi (Benonimu), kterému přeskočilo. Blíží se naše scéna, ještě před ní se ale odehraje scéna s výstřelem:

22_01

To je ta scéna, která se točila po té naší a které jsme my (kompars) přihlíželi od blízko stojících aut a cateringu. Pokud by kamera zabrala ještě více prostoru vlevo, byli bychom vidět. Takové zajímavosti:

  • tato scéna se točí skoro přesně na tom samém místě, kde stojíme v následující scéně my
  • části stromů sem přitáhl štáb a některé stloukl hřebíky, aby držely u sebe
  • opravdu nevím (nevšiml jsem si) jak natočili prásknutí pod větví (simulace výstřelu), zřejmě pyrotechnika
  • bažant vypuštěný z pravé strany byl asi vycvičený, protože ho nemuseli po vypuštění nikdy nijak složitě přivolávat

Pak už se na scéně objevujeme my, konkrétně já s dalším chlapíkem. Poprvé jsem si toho nevšímal, ale po druhém přehrání a pozastavení scény je vidět, že použili záběr, kdy se pes o mě opírá 🙂

22_02

To je ono, na tohle jsem se těšil. Doufal jsem, že budu vidět zepředu a povedlo se. Zajímavé, že z asi 5 záběrů použili zrovna jeden z těch, kdy pes stojí na zadních. Jak dlouho jim asi trval výběr toho nejlepšího?

Pak nás ukázali všechny. V tomto záběru je vidět, jak ze mě pes sundá packy a postaví se na všechny čtyři.

 

Následuje již známý záběr na nás zezadu a zároveň je to jediný záběr, kde se objevují všechny postavy scény. Všimněte si, že psi změnili pozici oproti předchozímu záběru.

22_05

Pak detail na druhou dvojici. Ten, co říká text, je herec z divadla, a proto dostal tuto možnost.

22_06

Kryštof s Vladimírem se tedy od nás dozví, kam Benoni utíkal, Vladimír nám mávne jako dík a tím naše scéna končí.

22_07

Jsem spokojen, scéna je docela dlouhá a cením si detailu na obě dvojice lovců. Navíc jsme hráli myslivce, kteří málem zastřelili Benoniho. To se vám nepoštěstí každý den 🙂

Takže když jsme dlouho čekali na základně, až přijdeme na řadu a já slyšel z vysílaček, jak se v okolí natáčí, probíhalo zřejmě natáčení Benoniho napadení myslivce a jeho následný úprk lesem, při němž se mu zjevovali duchové obou obětí. Jana Hrušínského jsem tedy viděl vracet se na základnu, ale Veroniku Freimanovou a především Pavla Kříže nikoliv. Možná komparsu nechtěli postavu Benoniho schválně ukazovat.

Výplata

Agentura mi za natáčení vyplatila částku, se kterou jsem spokojen a předpokládal jsem, že bude v této výši. Je to 600 Kč. Pokud bych byl z Prahy, mohl bych si užívat celou tuto částku. Protože nejsem, tak si z toho odečtu cestu vlakem na/z kostýmovou zkoušku a pak na/z natáčení. Pořád jsem samozřejmě v plusu, ale už to není tolik. I kdybych byl na nule, tak to nevadí, primárně jsem to bral jako skvělý zážitek a zkušenost, nikoliv jako výdělek.

Ještě jedna zajímavost. V prvním článku jsem psal, že na kostýmce jsem viděl Radka Holuba a Markétu Plánkovou. Bylo to v době, kdy jsem tento seriál nesledoval, takže jsem si neuvědomil, že v civilu kolem mě prošel i Jiří Vyorálek alias Jaroslav Valenta. Tak když v civilu vypadal takto, není se čemu divit 🙂 :

22_08

 

Označeno tagem , , , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: