iOS 8 – objevy od vývojářů

Již několikrát se stalo, že Apple na keynote nepředvedl skvělou funkci systému, kterou jsem já považoval za zásadní. Od toho jsou tu vývojáři, kteří si stáhnou betu, pořádně jí projdou a každým dnem je internet bohatší o jejich postřehy.

Víte, který snímek mě na keynote zajímá skoro nejvíc? Je to tenhle:

iOS8_other_features

Po skončení akce si ho vždy vyhledám a celý projdu. Pokaždé mě tam nějaká novinka zaujme. Tento rok toho bylo dost: iBooks built into iOS, separate focus and exposure in Camera, panoramic photos on iPad, battery usage by app, rich text editing in Notes, Tips app, 24 new dictation languages.

Fotoaparát

Aplikace dostala vylepšení. Kromě možnosti fotit iPadem panorama (pěkný, těším se) přibyl mód Time-lapse, na což mám nainstalovanou aplikaci iMotion HD. Na rozdíl od aplikace si systém iOS 8 sám vybere interval snímků a tudíž postrádá jakékoliv nastavení. Dále je přítomna samospoušť, 3 a 10 sekund. To jsou asi nejpoužívanější časy, takže za mě spokojenost. Jiná je také práce s ostřením, protože si lze hrát i se světlostí snímku. Např. v Camera+ je možné si někam zaostřit a vybrat bod, ze kterého chci použít světelnost. Z videí systému je vidět, že ťuknutím lze zaostřit a objeví se posuvník, kterým zesvětlujete, nebo ztmavujete obraz.

Battery usage by app

Do přehledu využití baterie v nastavení se nově dostal přehled využití baterie podle aplikací. Lze si zobrazit procentuálně, jak která aplikace šťavila baterku v posledních 24 hodinách nebo 7 dnech. Jako zajímavost je to dobré, člověk si díky tomu ujasní, jakou činnost omezit, aby se dostal na vyšší časy výdrže.

iOS8_battery_usage

 

Safari

V prohlížeči je nyní možné mít jako anonymní nastaven jen třeba 1 panel, ostatní mohou být v klasickém režimu. Dále je místo Googlu, Yahoo apod. možné si zvolit za výchozí vyhledávač jakýsi DuckDuckGo. Musel jsem si to googlovat a prý je to vyhledávač, který o vás neuchovává žádné informace, když ho používáte. Při zadávání informací o kreditní kartě se nad klávesnicí zobrazí možnost skenovat kreditní kartu. Po vyfocení se údaje sami doplní. Velkou radost mi udělala funkce Request Desktop Site, která vyžádá po stránce, aby se zobrazila v klasické verzi, místo mobilní.

Nové jazyky pro diktování textu

Na snímku z keynote uvedeno 24 nových, ale ve skutečnosti 22 nových (něco s portugalštinou, že se počítala jak brazilská, tak portugalská, nevím). To je však vedlejší, hlavní je, že mezi novými jazyky je čeština! Někdo se radoval, že celá Siri je lokalizována, ale tak to není. Nicméně diktování stačí, je to obrovské ulehčení práce. Navíc, jde to i v novém systému OS X, takže teď budu moci články diktovat a pak jen zkontrolovat, zda je vše správně. A na iPhonu asi více začnu psát SMSky, abych je mohl diktovat 🙂

Formátování v aplikaci Poznámky

Toto mě příjemně překvapilo. V poznámkách teď bude možné odlišit text třemi základními úpravami: B, I a U. Už teď to šlo v aplikaci zobrazovat, ale nyní to půjde i přidávat. Poznámky používám dost často, takže možnosti formátování mi přijdou rozhodně vhod. Dokonce je možné vložit obrázek.

RTE_Notes

Obrázky/videa

Obrázky a videa půjde nyní skrýt. Stačí na nich podržet prst a tato možnost se objeví. Budou viditelné akorát v albu, které by se mělo jmenovat „Skryté“. Nově se také objeví položka Nedávno smazané, ze které bude možné obrázky obnovit, pokud byly např. omylem vymazány.

Zprávy

Nově lze nastavit mazání zpráv v po určité době. Buď po 30ti dnech, či jednom roce. Drobností, která však potěší je zobrazení posledních obrázků pro rychlý výběr. Tzn., že po ťuknutí na ikonu pro přidání obrázku ke zprávě se nad možnostmi vybrat z galerie a pořídit snímek zobrazí pár posledních fotek, které lze takto rychle zvolit.

Lokační služby

Aplikace se vám nabídnou, když jste poblíž místa, kde je využijete. Jste např. ve Starbucks, na zamčené obrazovce v levém spodním rohu se zobrazí ikona aplikace Starbucks. Máte ji nainstalovanou? Po kliknutí se spustí. Nemáte? Otevře se App Store a můžete si ji stáhnout. Ještě je na screenech ukázána ikona aplikace Apple Store, kde to také funguje. Systém se nově ptá, zda chcete aplikaci nadále povolit sledování vaší polohy. Také si lze vybrat, kdy má aplikace používat polohové služby. Možnosti jsou „vždy“, „nikdy“ a „když aplikaci používáte“.

Systém v šedé

Kompletně celý systém jde přepnout do černobílého/šedého barevného provedení. Vypadá to opravdu divně a prvně jsem vůbec nechápal, proč to udělali. Zřejmě je to však kvůli úspoře baterky, což určitě nebude tak moc znatelné.

Grayscale

Možnost úprav v menu sdílení

Ikony aplikací v menu sdílení je možné přeskládat podle sebe či některé úplně odstranit. To se mi dost líbí a pokud si na to vzpomenu, určitě to použiju.

Nahrávání obrazovky iOS do Macu

Po připojení zařízení s iOS 8 k Macu se zařízení objeví jako fotoaparát. Pak stačí spustit program QuickTime a začít nahrávat obrazovku.

 

To je vše, co jsem vybral. Z většiny  jsem se inspiroval článkem z Macrumors. Vidíte, kolik skvělých funkcí nám Apple vůbec neřekl a nechal je na vývojářích, až je vyhledají. Díky těm výše zmíněným se na nový systém těším ještě více.

Ještě ke sledování keynote…

Do článku o keynote jsem zapomněl dopsat, že stream nebyl úplně bezchybný. Na začátku v pohodě, ale tak ve 3/4 času se zasekávalo a vypadával zvuk. Občas také ztrácelo rozlišení, ale to mohlo být zapříčiněno rychlostí internetu.

Označeno tagem

2 thoughts on “iOS 8 – objevy od vývojářů

  1. ANONYM píše:

    DuckDuckGo není prohlížč, ale vyhledávač!!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: