iOS – o čem se moc nemluví, 2. Safari

Už delší dobu si sepisuji zajímavosti v systému iOS, na které možná většina uživatelů nepřišla nebo si je neuvědomila. Rád bych tedy tyto zajímavosti zveřejnil a dal je tak do širšího povědomí. Dnes již 2. díl – Safari.

1. Změna otevírání panelů na pozadí

Standardně je systém nastaven tak, že při podržení prstu na odkazu a zvolení Otevřít na novém panelu se na iPadu panel otevře, ale na pozadí. Vy tedy nerušeně dál můžete pročítat stránku, ze které jste si odkaz do dalšího panelu otevřeli. Na iPhonu mě štvalo to, že nový panel se hned otevřel a já se musel k předešlé stránce vracet. Nevím, proč to tak má iPhone nastavené, každopádně to lze změnit. Nastavení – Safari a zde je možnost zvolit si, aby se panely otevíraly na pozadí. Zajímavé také je, že v tomto nastavení na iPhonu je možnost vybrat ze dvou variant, přičemž na iPadu je přepínací tlačítko pro zapnutí/vypnutí této funkce.

 

2. Rychlé zavření všech panelů

Nestává se mi to často, ale někdy je třeba pozavírat v Safari všechny panely. Ať už jde o uvedení prohlížeče do stavu připravenosti na novou práci vyžadující další weby, připravení prohlížeče pro jiného člověka nebo snaha o uvolnění RAMky. Animace systému dovolí pozavírat panely po jednom poměrně rychle, ale ono je možné zavřít třeba 10 panelů pouze čtyřmi dotyky displeje. Je to uskutečnitelné pomocí anonymního režimu. Na iPadu po otevření nového panelu stačí ťuknout dole na položku Anonymní, Zavřít vše a znovu na Anonymní – 4 kliky. Na iPhonu je to pak 5 kliknutí. Asi to většina uživatelů nikdy nevyužije, ale je dobré o tomto triku aspoň vědět.

3. Data webových stránek

Při surfování si systém ukládá ze stránek některá data. Není to moc, ale je zajímavé se podívat, který web toho ukládá nejvíce. Tuto možnost najdete v Nastavení – Safari – Ostatní – Data stránek. Položky se načtou i když jste offline. Měli by zde být snad všechny weby, co jste na zařízení kdy navštívili. Pokud máte s prohlížečem problémy nebo jste milovníky programů typu Ccleaner na Windows, můžete zvolit Odstranit veškerá data stránek a vašemu zařízení se zase bude o něco lépe dýchat.

Website_data

4. Seznam webů u funkcí Zpět a Vpřed

Toto asi nebude skoro pro nikoho novinka, stejně ji však zmíním. Procházíte web a automaticky se šipkami v horním menu přesouváte o stránku zpět, či vpřed. Pokud jednu ze šipek podržíte, objeví se seznam všech stránek, do kterých se lze vrátit. Seznam je veden chronologicky. Pro vyčištění tohoto seznamu stačí buď smazat historii nebo zavřít daný panel a otevřít nový.

Zpět_vpřed

 

5. Zobrazení zdrojového kódu

Na tuto užitečnou funkci jsem v minulosti někde narazil a musím uznat, že občas se hodí. Pro zobrazení zdrojového kódu stránky na PC/Macu stačí v prohlížeči tuto funkci zapnout. V iOS však tato možnost chybí. Lze to však obejít a zdroják si zobrazit přes funkci jednoho webu. Do prohlížeče zadejte tuto adresu:

javascript:(function()%7Bvar%20d=window.open(%22about:blank%22),a=d.document;a.write(%22%3C!DOCTYPE%20html%3E%3Chtml%3E%3Chead%3E%3Ctitle%3ELoading%20Source%3C/title%3E%3C/head%3E%3Cbody%3E%3C/body%3E%3C/html%3E%22);a.close();var%20b=a.body.appendChild(a.createElement(%22form%22));b.setAttribute(%22method%22,%22post%22);b.setAttribute(%22action%22,%22http://ole.michelsen.dk/viewsource/?uri=%22+location.href);var%20c=b.appendChild(a.createElement(%22input%22));c.setAttribute(%22type%22,%22hidden%22);c.setAttribute(%22name%22,%22DOM%22);c.setAttribute(%22value%22,encodeURIComponent(document.documentElement.innerHTML));b.submit()%7D)()

Pak si ji uložte jako záložku a pojmenujte třeba Zobrazit zdrojový kód. Kdykoliv budete chtít vidět zdroják stránky, nechte ji otevřenou, klikněte do záložek a zvolte tu vaši vytvořenou záložku. Ihned se zobrazí kód.

 

Toť pro Safari vše. Na příště mám připravenou kategorii systém a mělo by toho být dost.

Přehled dosavadních článků série:
1. díl – App Store

 

Tento blog můžete sledovat na:
Twitter: https://twitter.com/ondrach_blog
Facebook: http://www.facebook.com/Ondrachblog

Označeno tagem , ,

One thought on “iOS – o čem se moc nemluví, 2. Safari

  1. […] Přehled dosavadních článků série: 1. díl – App Store 2. díl – Safari […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: