3D televize Samsung + názor na 3D efekt

Tento rok je (byl) bohatý na sportovní události, proto spousta fanoušků zatoužila po nové TV. Po důkladném zvážení jsme vybrali, v dané kategorii, špičkový kousek a rád bych se k ní vyjádřil tímto článkem.

Copak je to za televizi? Samsung UE46F6740. Nádherný design, špičkové funkce.

UE46F6740

 

Byl jsem hodně zvědav na 3D, protože jsem předtím slýchával a četl, že se to neujalo a uživatelé to ani nepoužívají. Vzhledem k tomu, že je to Smart TV, mě zajímalo, jak se mi bude líbit uživatelské rozhraní a celková použitelnost systému. Pro začátek ale prozradím, že pokud chcete televizi a vaše požadavky jsou podobné těmto:

3D TV, úhlopříčka kolem 116 cm, všechny potřebné tunery, 600 Hz

tak rozhodně nebudete litovat.

Nastavení
Po vybalení, zapojení a zapnutí mě ohromila plocha obrazu. Je opravdu veliká a tento efekt ještě umocňuje tenoučký rámeček. Prvotní nastavení – nic složitého. Jak už to má v sobě i wifi, při nastavování se připojí na internet a vy musíte počkat, až se stáhne a nainstaluje aktualizace. Trvá to trochu déle, pak ale naběhne prostředí Smart TV a je možné prozkoumat všechny funkce.

Systém
Smart TV systém se skládá ze 4 obrazovek. Na hlavní ploše systému pojmenované Moje programy se zobrazuje aktuální program stanic, kdy jsou dokonce přítomny náhledy běžících pořadů stažené z internetu. V ukazateli pod náhledem je vidět, v jaké fázi se aktuální vysílání nachází. To je užitečné. Na další ploše nesoucí název Moje aplikace se přepnete do seznamu nainstalovaných aplikací (kdo by to dle názvu čekal, že 🙂 ). Nachází se zde i internetový prohlížeč, ale o tom až později. V obchodu s aplikacemi toho tolik není, a tak pokud narazíte na vámi hledanou aplikaci, zřejmě k ní nenajdete žádnou další, co by ji konkurovala. Taková hra Milionář se s ovladačem hraje skvěle a je kompletně v češtině. Další plocha Můj obsah shromažďuje vámi používané soubory z externích zdrojů (HDD, flashka). Plocha nejvíce vlevo se jmenuje Moje sítě a nám se na ní zobrazují návrhy na Youtube videa a možnost přihlásit se na Skype.

600 Hz je strašně znát a oblíbil jsem si tento parametr. Takto vysoká frekvence se vyznačuje tím, že veškerý zobrazovaný pohyb je plynulejší, reálnější! Dokud to neuvidíte, neuvěříte, jak senzačně reálně se vše pohybuje. Nižší frekvence jsou pro mě od teď pomalé.

Režim Sport vám řádně potuní saturaci barev. Zkoušeno u hokeje (ach ten led je tak bílý) i u fotbalu (kolik by asi museli spotřebovat hnojiva, aby byla ta tráva takhle zelená i v reálu?). Po vypnutí se vám budou barvy zdát méně drastické, ale zato budou šedivější, nudnější.

3D
Po připojení harddisku s 3D obsahem jsme mohli vyzkoušet dodávané aktivní brýle. Pokud je to opravdu obsah vytvořený v tomto formátu, je to skvělé. V podstatě jako v kině, akorát menší. Pak samozřejmě také záleží na zobrazované scéně, odehrává-li se v šeru, kýženého efektu se moc nedočkáte. U videí dodělávaných do trojrozměrnosti už je to trochu horší, ale i zde je vidět, že je to jiná podívaná. Dokonalá trojrozměrnost byla znatelná u filmu Shrek, který byl skutečně udělán ve 3D.

Není to však jen samotná funkce zobrazení trojrozměrného obrazu, co mě zaujalo, ale především konverze 2D obrazu do 3D. Vzhledem k absenci 3D vysílajícího programu v ČR je to dobrá možnost, jak si 3D užít i mimo přehrávání filmů. Navíc si tím zpestříte sledování jinak otravných reklam, zpráv či sportovních zápasů. Zkusili jsme si do 3D přepnout film Žhavé výstřely. Scéna se nesmí moc pohybovat a ve 3D jsou v podstatě rozpoznatelné jen blízké prvky obrazu, ale ušlo to. Také mistrovství světa v hokeji bylo zajímavé sledovat, ale při pohledu z horní kamery se vše zdálo normální, teprve přiblížení na hráče přineslo viditelnou hloubku obrazu.

Tak proč není 3D populární?
Nutnost mít nasazené brýle, bolesti hlavy při delším sledování… to jsou nejčastější „výmluvy“. Ale po zkušenosti mohu říci, že na tom něco je. Hlava mě při sledování sice bolet nezačala, ale s těmi brýlemi se to má tak, že když si je sundáte, tak nějak se vám uleví a vrátíte se do skutečného 3D světa. Ona bude asi v budoucnu jiná situace. Programy budou trojrozměrnost používat a pouštět tak filmy, reklamy, zprávy i sportovní klání. Pokud se navíc rozšíří televize, u kterých nemusíte mít nasazeny brýle a efekt přesto pozorujete, bude to už vadit jen těm, které bude bolet hlava.

3D_Glasses

Prohlížeč
Ten je velice strohý a tak nějak neohrabaný, snad to další verze zlepší. Při použití klasického ovladače se kurzor myši na obrazovce posouvá trhaně. V balení je však ještě jeden ovladač, který má dotykovou plošku. Ten jsme zatím nezkusili, ale je vidět, že ten je pro ovládání prohlížeče tou lepší volbou. V prohlížeči je funkční Flash. Zkoušel jsem hrát online hru a s plynulostí to není zrovna dobré. Videa by ale tímto trpět neměla.

Několikrát jsme se dívali na archiv České televize či živé vysílání a rychlost internetu skoro vždy stačí. A to je to jen wifi, kabelem by to bylo jistější. Co všechno si lze v programu nastavit? Jako výchozí vyhledávač je nastaven Bing, naštěstí lze přepnout na Google. Dále domovská stránka, blokování oken a stránek, rychlost kurzoru, zaměnit kurzor za posouvání se po odkazech, zapnout si anonymní procházení a weby si hvězdičkou přidat do záložek. To nejdůležitější zde je a pro standardní surfování to stačí. Jen bych pro pohyb kurzoru využil zmiňovaný ovladač či mobilní aplikaci (viz. následující odstavec).

Aplikace Smart View pro iOS
Zajímalo mě, zda má vůbec Samsung pro své televize nějakou aplikaci v App Store. Je jich více, ale já samozřejmě hledal tu, kterou se televize ovládá. Tou aplikací je Smart View a dle hodnocení na Storu to není nic kvalitního. Mě se však povedlo s televizí spárovat a převzal jsem nad ní kontrolu. V aplikaci nastavíte hlasitost zvuku, přepínáte programy, volíte mezi TV, satelitem a externím zařízením, lze ji dokonce vypnout, ale hlavně – je to skvělý ovladač pro internetový prohlížeč! Sice nechápu, proč je dotyková ploška tak malá (viz. obrázek níže), ale kurzor najednou začne jezdit po obrazovce plynule, jakoby jste ovládali notebook. Dále je skvělá klávesnice. Než se vám na klávesnici na TV s ovladačem povede dojezdit přes všechna potřebná písmenka, trvá to věčnost. Na iPadu vyskočí klasická systémová klávesnice a psaní je najednou bleskové.

Smart_View

 

Chcete pohodlně ovládat Youtube? Na to perfektně poslouží klasická Youtube aplikace na iOS. V pravém horním rohu se zobrazí ikonka obrazovky a po klepnutí a vybrání televize se automaticky zapne Youtube na televizi. Videa pustíte i kompletně ovládáte na iPadu, ale přehrávají se na TV. Vše bez jakéhokoliv nastavování! Jak je to jednoduché vidíte na následujícím videu:

 

Závěr

Spokojenost. Nevím, co Samsungu vytknout. Vyrábět televize prostě tahle firma umí a v současnosti patří k absolutní špičce. Sice se mluví o nástupu 4K, ale kdy na toto rozlišení přejdou české televize? To bude ještě hodně dlouho trvat a ono ani není o co stát, pokud zrovna nemáte obraz přes celou stěnu. UE46F6740 má všechno potřebné a bude jistě sloužit mnoho let.

Tento blog můžete sledovat na:
Twitter: https://twitter.com/ondrach_blog
Facebook: http://www.facebook.com/Ondrachblog

Označeno tagem , , , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: