Keynote – iPhone 6/6 Plus, Watch

Dne 9. září se konala velmi očekávaná keynote. Jak jsem ji tentokrát sledoval a jak na mě představené novinky zapůsobili, to se pokusím zmínit v tomto článku.

Příšerný stream

Tohle Apple opravdu nezvládl. Krátce před sedmou hodinou stream běžel, mohli jsme sledoval diváky v sále a poslouchat hudbu. Pak se však objevil jakýsi obrázek vysílací společnosti a byl tam až do 19:02, kdy jsem si uvědomil, že akce už asi začala. Ani refresh stránky nepomohl, na řadě bylo zapnutí přepisu na The Verge. Tak opět sledování textového přepisu, žádný stream. Po chvíli mi to nedalo a stream opět zapnul, trval však jen krátce a byl do něj přimíchán nějaký čínský komentář. Další obnova webu a stránka úplně spadla:

Web Applu

Ke konci akce jsme si stream pustili a už běžel. Příště bych ocenil, kdyby tak běžel celou dobu.

iPhone 6/6 Plus

Asi po 7 minutách od zahájení se vrhli na představení nových iPhonů. To je rekord, takhle rychle. To značí, že toho mají připraveno hodně pro tento večer. Obrázky v přepisu odhalily design (rumory se potvrdily) a nová jména – 6 a 6 Plus. Tak přeci jen to udělali logicky a příští rok to mohou být 6s a 6s Plus. Tenkost zařízení se zastavila na 6,9 mm (6) a 7,1 mm (6 Plus).

Displeje se opravdu navýšily na 4,7″ a 5,5″. Jak jsem byl zvědav na obhájení této úhlopříčky, tak jsem se ho nedočkal. Apple prostě tyto velikosti uvedl a nezabýval se vysvětlováním. Akorát u verze 6 Plus uvedl, že při dvojitém dotknutí se Touch ID sjede spuštěná aplikace do spodní půlky displeje a uživatel tak dosáhne na prvky, které se nachází v její horní části. Překvapilo mě rozlišení u verze 6 Plus (iPhone 6 má 1334 x 750) – 1920 x 1080, tedy full HD. A u něj se PPI navýšilo na hodnotu 401. iPhone 6 Plus je v podstatě malý iPad, protože díky velikosti displeje už aplikace na šířku vypadají jako na iPadu:

6Plus

O zlepšení výkonu se stará čip A8 s koprocesorem M8. Aby předvedli výkon grafiky, na podiu se objevili zas nějací vývojáři a prezentovali svou hru. Nic zajímavého. Pro mnoho uživatelů je důležitá výdrž baterie, a jsem velmi zvědav na realitu, protože slibovaná čísla vypadají dobře:

Výdrž

Nové iPhony také obsahují barometr. Ten má pomoci naměřit nadmořskou výšku a následně spočítat přesněji převýšení. Dále zmínka o lepším LTE, to mě nebere, ale rychlejší wifi  (verze ac) už ano. Wi-Fi calling se jmenuje funkce, kdy je možné volat přes wifi, když není silný GSM signál. A začalo se mluvit o foťácích, mé oblíbené téma. Při výčtu specifikací foťáku jsem nezahlédl nic nového, ale Apple přeci jen něco nového přinesl. A není toho málo. První je Focus Pixels, dále rychlejší autofocus, zlepšení v barvách apod., panorama fotí do rozlišení až 43 MPx. iPhony jsou na tom stejně až na jednu podstatnou věc – stabilizace. Verze 6 má digitální, 6 Plus optickou!

Opt_stabili

 

A jde se na video! Stále HD při 30 FPS, nově i 60 FPS. Slo-mo při 120 FPS, nově i 240 FPS! To už je paráda!! Dále je zlepšená stabilizace videa. iOS 8 k tomu samozřejmě přidává i Time-lapse. Rychlejší autofocus je i u videa, což znamená, že přeostření na blízký předmět je rychlejší a plynulejší. Přední Facetime kamera byla také vylepšena. Větší čočka pojme o 81% více světla. Kvůli selfie fotkám byla zlepšena detekce tváře. Nově HDR fotky i videa.

Pak už jen připomenutí funkcí iOS 8 a jejich zobrazení na větších displejích iPhonů.

Funkce_iPhone6

 

Barvy zůstaly, všichni napjatě očekávali ceny. 3 verze – první 16GB, druhá naskočila na 64GB a všichni věděli co přijde – 128GB verze!

iPhone má tudíž největší paměť ze všech telefonů na světě!

Schválně, kdy to někdo přidá do svého Android zařízení jako úplnou novinku 🙂 V prodeji (pro mě překvapivě) zůstali verze 5s a 5c.

iPhony_september14

 

Začnou se prodávat tento pátek – 19. září, předobjednávky týden předtím. Byl zveřejněn seznam zemí i pro 2. vlnu prodejů, ale ČR mezi nimi stále není. Do konce roku se mají prodávat ve 115 zemích, tak se jistě dočkáme. iOS 8 vyjde už zítra – 17. září.

Můj názor: K designu: škoda, že když na rumorech byly zobrazeny 2 verze zadní strany, nakonec se reálnou ukázala být ta s těmi proužky, to se mi moc nelíbí. Jinak design považuji za povedený a těším se na reálnou zkušenost. Větší displeje mě možná aktuálně netěší, ale až je vyzkouším, vidím to na to, že se mi zalíbí a na 4 palcovou pětku se budu dívat jako na minitelefon. Dále mě zajímá reálná výdrž iPhonu 6 Plus, optická stabilizace (především u videa), 240 FPS videa a hlavně české ceny!

Apple Pay

Na plátně za Timem Cookem se objevila fotka peněženky a lidé tušili, že na řadu přijde představení nové platební služby. Video ukazující jak komplikované je pro Američany platit platební kartou. Nejprve musejí najít tu správnou (tohle nechápu, na co jich mají víc? já mám 1 kartu a nevím, na co si pořizovat další?!), pak vybrat jinou, když ta nefunguje, pak ji zpátky uklidit do peněženky. Pak video přiložení iPhonu, ověření přes Touch ID a hotovo. iPhony mají v sobě NFC (pouze pro účely Apple Pay).

Můj názor: Vypadá to jednoduše, ale já to (prozatím) neocením, takže dále se o tom nebudu rozepisovat. Navíc, zatím to je funkční jen v USA.

One more thing… Apple Watch

Dav byl u vytržení, když se po dlouhých letech objevila tato slova na plátně při keynote Applu. Představení kompletně nového produktu obstaralo hezké video. Z obrázků v přepisu bylo hned jasné, že jsou to hodinky. Tim Cook se objevil zpátky na podiu s nasazenými Apple Watch a díval se, jak lidé stojí a tleskají mu. Především ale tleskali lidem v Applu, kteří tento produkt dali dohromady do této podoby. Nyní začala 40 minutová prezentace hodinek.

 

Menu s malými ikonami je podivné. Z obrázků jsem nepochopil, jak se bude pohodlně klikat na danou ikonu. Pomůže tomu snad nějak to kolečko (korunka) na straně? Později jsem zjistil, že tím se akorát dá menu i obsah přiblížit/oddálit, na ikony se opravdu bude klikat prstem. Video představující hodinky namluvil Jony Ive, kterého však není ve videu vidět (je to kvůli nedávno zveřejněnému vtípku na TW „locked in a white room since 1992“?). V průběhu přepisu mě z obrázků napadalo dost otázek: Na co asi jsou ty diody na zadní straně? Kolik asi bude stát pozlacená verze? Proč je tam tolik aplikací? To bude představen i Apple Watch App Store? Jaké tam bude spojení s iOS? Co výdrž na baterii? Budou mít foťák, když je ukázán v menu?

AppleWatch4

Displej pozná rozdíl mezi ťuknutím a stisknutím (Force Touch). Jsou 2 různě veliké verze, 3 verze lišící se v použití – Watch, Watch Sport a Watch Edition, a spousta různých řemínků. Celkem se různé kombinace počítají v milionech! Kevin Lynch přišel hodinky představit „naživo“. Tuto část prezentace jsme viděli na streamu, protože jsem ho zkusil zapnout a on šel (bez čínského komentáře). Hodinky využijí i fandové vesmíru, dokáží totiž zobrazit aktuální polohu planet či podobu měsíce. Ve zprávách jdou posílat emotikony. Např. smajlík, který jde prstem editovat. V hodinkách je přítomna i Siri. V mapách je hezké to zoomování korunkou a dokonce se lze i navigovat.

Force Touch v aplikacích vyvolá nastavení, možnost customizace hodin apod. Zkrátka je to jako stisk pravého tlačítka. Pak ukázali, jak mohou mezi sebou komunikovat 2 hodinky – malování. Moc pohodlné to asi není a přijde mi to podivné, ale rozhodně zajímavé. Na hodinkách se může zobrazit žádost o přátelství z Facebooku, dokonce lze číst Twitter. WatchKit dává možnost vývojářům tvořit obsah pro Watch. Nyní se představení zaměřilo na využití hodinek při fyzické aktivitě. 2 aplikace Fitness App a Workout App umožní sledovat svou denní aktivitu. Diody na zadní straně slouží k měření tepu.

Apple Watch jsou kompatibilní s novými iPhony, ale i s 5, 5s a 5c. Nabíjet se budou magnetickým konektorem. Cena začíná na 349$, což odhaduji na 9990 Kč na českém AOS. K dispozici na začátku roku 2015. Hodinkami půjde také platit (Apple Pay).

Můj názor: Zdá se mi, že na tak malý displej toho narvali až moc. Můj iPod nano má přibližně stejně velký displej, a tak vím, že to není zrovna ideální, a to navíc iPod má prvky větší, než Apple Watch. Apple, který je známý úsporou místa (např. velké mezery v menu na iPadech), nyní představil produkt, který tomu odporuje. Jsem zvědav na technické parametry, ty vůbec nebyly zmíněny. Především rozlišení displeje a výdrž bych rád znal. Hodinky jsou spojeny s iPhonem (jak? Bluetoooth?), a tak bude nutné ho mít stále sebou? Trochu nelogické, když jdu běhat, abych tahal i mobil, ale bez něj hodinky nemají GPS, takže to asi bude nutné. Tak to by mě ale zajímalo, kam daly své iPhony tyto běžkyně v prezentačním videu?:
Runner

Tim se rozhodl mluvit ještě o muzice, na podium vystoupilo U2. Já vypnul stream, to už mě nezajímalo a rozhodl se úplně vyhnout internetu, abych si mohl keynote v klidu přehrát až bude k dispozici. Následující den jsem si celou keynote přehrál a dozvěděl se, že U2 na konci keynote nabídlo každému uživateli iTunes své nové album zdarma. Tím keynote skončila.

Zajímavost

Když Tim Cook vešel na podium po přehrání videa o Apple Watch, bylo zřetelně vidět na monitory, které ukazují aktuální a hlavně následující snímek prezentace. Vidět na ten monitor vpravo, to by bylo 🙂

Monitor_keynote

Tak, za měsíc a pár dní by se měla konat iPad keynote, na kterou jsem ohromně zvědav. Snad tam Apple řekne více informací, než tomu bylo na této akci (zmínili pouze 1,3 milionu aplikací v App Store). Především jsem ale zvědav, jak vylepší iPady.

 

Označeno tagem , , ,

2 thoughts on “Keynote – iPhone 6/6 Plus, Watch

  1. […] 29. září mi začala nová vysoká škola – Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. 9. září se konala keynote, na které byly představeny 2 nové iPhony. (viz. článek) […]

  2. […] již známe, ale na zářijové keynote Apple oznámil, že budou k dispozici „Early 2015″. Takže teď se očekává […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: