Keynote – iPad Air 2/iMac retina

16. října 2014 – pro mě nejočekávanější keynote roku je za námi. Tentokrát to nebylo tak pompézní, jako v září s iPhony, přesto se akce vyvedla a já jsem spokojen.

Kolem 18:40 hod. jsem přijel domů ze školy a ještě se stihl rychle navečeřet. Pak jsem spustil stream na webu Applu a byl natěšen na přichystané novinky.

Keynote začala dvouminutovým videem prezentujícím začátek prodeje nových iPhonů. Bylo jasné, že Tim Cook se k tomu i později vyjádří. A taky že ano, ovšem Apple mě naštval tím, že neuvedl čísla. Byl to rekord v počtu prodejů, ale kolik jich prodali? Můžeme se leda kochat staršími čísly, ty nejnovější se veřejnost nedozvěděla. Dále trochu povídání k Apple Pay a informace, že služba začne fungovat v pondělí. Na začátku roku 2015 se začnou prodávat Apple Watch. Pak se objevil obrázek hlavních produktů firmy z boku, který se v průběhu večera objevil ještě několikrát (ovšem lehce změněný).

Apple_products

Vidíte ten skrytý nápis „oil“? 🙂

Tim pozval na podium Craiga, aby představil novinky ohledně iOS 8 a OS X Yosemite. Po 26 dnech má iOS 8 nainstalováno 48% uživatelů, za 313 dní od uvedení Androidu KitKat ho má pouhých 25% uživatelů 😀 Na řadu přišla nová verze – iOS 8.1. Prý se vrátí Camera Roll, přibude podpora Apple Pay a bude spuštěna beta iCloud Photo Library. Z toho radost nemám, akorát si tím uberu spousta místa v iCloudu, protože se to týká i videí.
OS X Yosemite – zopakování novinek a představení updatu iWork aplikací. Zpestření přišlo při demu Continuity, kdy Craig volal šéfovi bezpečnosti v Applu. Pak pustili zajímavou prezentaci o tom, jak bojovat s rumory a úniky. Apple si z toho dělá srandu, ale je to poměrně vážný problém. Vtipné bylo video o bezpečně hlídaných prostorách v Applu, ve kterém se objevil i Eddy Cue. OS X 10.10 je k dispozici již v den keynote a samozřejmě zdarma. iOS 8.1 bude v pondělí.

A začalo se mluvit o iPadu! Celkem už je na světě 225 milionů iPadů. 675 000 aplikací pro iPad. Poměrně nedávno bylo toto číslo počet všech aplikací v App Store! Na plátně zobrazena tužka, za kterou se před rokem schovával iPad Air. A následné video bylo jedno z nejlepších uvedení produktu, jaké jsem od Applu viděl! Opět tužka, tentokrát ji však laserem ještě ztenčili a za ní se schovával iPad Air 2!

Pencil_iPadAir

 

Tim Cook se objevil na podiu s Airem 2 v ruce a na první pohled bylo zřejmé, že Touch ID je přítomno. Také to byl zlatý iPad, takže i tato novinka je potvrzena. Když ho k lidem otočil bokem, zeptal se „Can you even see it?“, protože tenkost byla vážně neuvěřitelná. Phil je na podiu! Tloušťka je jen 6,1 mm, což je o 1,4 mm méně, než u Airu 1 a je tenčí než iPhone 6. Jak toho dosáhli? Každý iPad měl mezi vrstvami pod displejem vzduchovou vrstvu, tento ji nemá. Teď se více zdá, že se člověk dotýká přímo pixelů. Dále zmenšena odrazivost světla (o 56%), takže čitelnost na slunci by měla být znatelně lepší. A8X procesor. Jsem zvědav na RAMku. M8 koprocesor nabídne i barometr. Á… nové kamery, skvělé. Rozlišení opravdu vyskočilo na 8MPx. Pár ukázkových fotek, které vypadaly fakt dobře. Panorama až do 43MPx. Dále Burst mode, timelapse (hezká videa) a Slo-mo videa (yesss!). Ukázkové video bylo 120 FPS, takže s 240 FPS bohužel nepočítám. Facetime kamera má novou čočku, pobere více světla a natáčí HDR videa. Dále rychlejší Wi-Fi a LTE. Konečně se dostáváme k Touch ID. Lze ho použít i k online Apple Pay platbám.
Na pódiu se objevili chlápci, co představili Pixelmator pro iPad (super, ale jsem zvědav na cenu). Perfektní retuš zvířete na obrázku si vysloužila nadšený potlesk publika. Pak přišli představit aplikaci Replay, která využívá výkonu k rychlým úpravám videa. Ceny iPadu:

Ceny-iPadAir

Skutečně se tedy opakuje situace z minulého měsíce, kdy byla vynechána u iPhonů 32GB verze. Ceny se naštěstí nenavýšily, uff (u verzí 64GB a 128GB došlo dokonce ke zlevnění)! iPad mini 3 – jeho prezentace trvala asi půl minuty. Mezi novinkami bylo pouze a jen Touch ID a zlatá barva. Nedostává tedy stejné funkce, co Air. V prodeji zůstávají iPad Air, iPad mini 1 a 2, ceny jsou:

Ceny_iPadů

Před-objednávky začínají hned následující den.

Hezké video prezentovalo retina displej na všech Apple zařízeních, na konci i na iMacu. Apple tedy představuje iMac with Retina display. Rozlišení je 5120 x 2880 px.! Zapomeňme na 4K, tohle je Retina 5K!

iMac_retina

 

Parametry jsou hezké – Intel i5 4-jádrový procesor 3,5GHz, grafika Radeon R9, 8GB RAM, 1TB Fusion Drive. Překvapením byla cena, 4K monitor prý stojí cca 3000$, a to je jen monitor a jen 4K. iMac s 5K displejem stojí 2499$, což považuji za moc hezkou cenu! Nové verze se dočkal i Mac mini. Nevím pořádně, co dostal nového. Jeho prezentace se velmi podobala té o iPadu mini 3.

Mac_mini_late2014

Cena dříve začínala na 599$, nyní je o stovku levnější. Tím keynote skončila.

Videostream:
Tentokrát byl videostream prý bezproblémový. Já totiž viděl tak prvních 20 minut, pak nám skoro přestal fungovat internet, takže jsem se přesunul k textovému přepisu na theverge.com. Je ale super, že Apple si to nyní pohlídal a keynote se dala sledovat dokonce v HD a bez výpadků.

Můj názor:
Jsem nadšen z iPadu. Přesně jak jsem tvrdil, dočkali jsme se mnoha novinek a rozhodně je to větší upgrade, než byl minulý rok Air oproti iPadu 4. Těším se na Touch ID, zlepšené foťáky a kamery, super výkon, lepší retina displej atd. Jen mě trochu zaskočilo, že chybí boční tlačítko Mute. A samozřejmě mě zaujal iMac s retinou, ten chci vidět na vlastní oči.
Celkově hodnotím keynote velmi pozitivně. Další nás čeká asi až v červnu 2015.

Teď čekám na 28. listopad, kdy bude Black Friday a z AOS objednám iPad Air 2 64GB Space Grey. Jeho aktuální ceny jsou:

iPad_Air_2_Space_Grey

Označeno tagem , , , , , , , ,

One thought on “Keynote – iPad Air 2/iMac retina

  1. […] I říjen mi vyšel, konala se (mnou velmi očekávaná) keynote s iPady. iPad 6. generace – Air 2 a iPad mini 3. generace. (viz. článek) […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: