eBay – vrácení iPhonu 5s

Na počátku školního roku 2015/2016 jsem zatoužil po novém iPhonu. Sledoval jsem Aukro a řekl si, že mi bude stačit lehký upgrade – posunu se jen o 1 generaci vpřed. Naneštěstí bylo nutné jej vrátit.

iPhonem 5s bych si sice moc nepomohl, přesto mě fascinovala představa, že bych svou pětku vyměnil za novější model. Především o něco vyšší výkon, HDR na přední kamerce a hlavně Touch ID se mi zamlouvalo! Na Aukru byly iPhony drahé a já brzy zjistil, že jejich cena je od 7500 Kč výše. Přesunul jsem se tedy někam, kde je výběr podstatně větší a ceny příznivější – eBay.

Ani zde se ceny příliš nelišily, bohužel. Nicméně několik aukcí jsem sledoval a přihazoval. Jaké pro mě bylo překvapení, když jsem si jednoho dne večer uvědomil, že skončila další aukce, koukl na ni a zjistil, že můj bid (příhoz) byl nejvyšší. Najednou jsem se lehce zděsil „já koupil iPhone“! A cena? 171 GBP + poštovné asi pět set, takže jsem musel zaplatit necelých 7 tisíc.

Okamžitě jsem si pořádně prohlédl aukci, abych věděl, který iPhone že jsem to vlastně koupil. Trochu mi zamrzl úsměv, když jsem viděl, že jde o iPhone nesoucí známky použití. Spousta škrábanců (prý od pouzdra), oťukané hrany, jemné škrábanečky na displeji.

Ovšem nikdy jsem nepřihodil na aukci, o které bych předtím nějak pochyboval! Prodejce tedy měl 100% hodnocení a iPhone byl funkční, a to bylo hlavní!

Prodejce byl z Londýna. Na svůj Paypal účet jsem si tedy nechal poslat 7 tisíc korun a čekal, až se tam objeví. Dostal jsem dotaz, kdy peníze odešlu. Ty se však na můj Paypal účet ještě nepřevedly, tak se platba uskutečnila e-kartou, což bylo okamžité. iPhone mi dorazil někdy na začátku týdne. Převzal jej můj bratr od DPD a já se těšil na konec týdne, až přijedu domů a rozbalím ho.

Konečně došlo na otevření krabičky se samolepkou eBay.

Hezky obalená krabička, zabaleno vše bylo pěkně. Samotná krabička telefonu byla jen lehce naťuklá na rohu. Po otevření jsem ho konečně spatřil. Tolikrát jsem si představoval, jak moc otlučeně bude nakonec vypadat (dle popisku aukce ale nikdy nespadl!) a trochu jsem se obával. Na první pohled hezký, po otočení ošoupaná zadní strana, s čímž jsem dle fotek počítal. Jinak nesl známky použití, ale dobré.

Následovalo zapnutí a rozsvícení displeje do bíla odhalilo podstatný problém, se kterým jsem nepočítal – prach pod displejem. Prozatím jsem to nechtěl ihned odsuzovat, hlavně ho zprovoznit. Po vložení SIM karty mi vyskočila hláška, že telefon nelze aktivovat. Blokovaný? To těžko. Takže hezky pěkně znovu. Nyní to SIMku přijalo a já se prozatím nepřihlásil svým iCloud účtem. Začali jsme řešit problémy.

Prach pod displejem byl velmi nepříjemný. Později bylo jasné kudy se tam dostal. Přední sklo jaksi nedoléhalo ke zbytku těla a mikro mezírkou mohlo dovnitř v podstatě cokoliv. Dobře je to vidět na tomto videu, které společně s následujícími fotkami bylo odesláno prodejci s mou stížností.

IMG_2614

Kromě prachu se tu skrývala také řasa nebo vlas?!

V horním pravém rohu znatelně vyšší jas!

V horním pravém rohu znatelně vyšší jas!

Lehce promáčklá zadní strana

Lehce promáčklá zadní strana…

Tak soupis problémů byl hotový, vše zdokumentované a odesláno ještě týž den prodejci. Sice jsem měl na paměti, že v popisku stálo, že peníze se nevrací, ale také tam nestál popis těchto problémů, takže jsem byl poškozen a mám na to právo.

Otevřel se tedy spor na eBay. Ve zprávě pro prodejce jsem zmínil, že v popisku aukce nebylo nic o: prachu pod displejem, vlas (?) pod displejem, vyšší jas v pravém horním rohu, lehce v jednom místě promáčklá zadní strana a pohybující se vrchní sklo displeje. Ani jsem neočekával hezkou reakci a skutečně.

Prodejce začal vytahovat, že mám číst popisek, že zmiňuje použitý telefon. Prý proč plýtvám jeho časem a přihazuji na něco, kde nečtu popisek. Tak jsem odepsal, že v popisku nemá nic o takto závažných problémech a na fotkách jsou tyto problémy nepostřehnutelné! A věta typu „kdybych to věděl, nepřihazoval bych“.

Do 20. listopadu jsme si to měli „vyříkat mezi 4 očima“, pak by do toho zasáhl eBay a rozhodl. Mou výše zmíněnou zprávu jsem poslal 15. a trochu se strachoval případného „soudu“ od eBay. Sice jsem byl v právu, ale stejně… Ovšem dne 17. 11. mi přišlo oznámení, že prodejce schválil vrácení a neopomněl k tomu dodat, že poštovné neproplatí, protože jsem (1.) plýtval jeho časem a (2.) on původně nechtěl poslat mimo UK, za to mohl eBay. Kvůli druhému bodu jsem nepožadoval proplacení poštovného, ale plýtval časem? Ano, on tím mým, nikoliv obráceně!

Teď zbývalo jen iPhone zabalit a poslat zpět do nějakých 6 dnů. Bohužel opět komplikace. Prodejce měl koupit jakýsi papírek s jeho adresou a čárovým kódem, který ten co vrací nalepí na balík, čímž vlastně nemusí hradit poštovné (je uhrazeno koupí papírku od prodejce). Takže ještě nebylo rozhodnuto, kdo bude poštovné platit. Samozřejmě mě lákala možnost, že prodejce to koupí, pošle mi to, já to tam nalepím, donesu na poštu a hotovo. Díky kódu je zásilka i sledována v systému. Ale prodejci nešel tento papírek koupit.

Kvůli tomu, že eBay pro původní odeslání použil svůj Global Shipping Program se prodejci nezobrazovala má skutečná adresa, ale ta v UK, odkud pak iPhone putoval ke mně. Přiznal se, že nikdy tohle neřešil, a tak že tam bude volat. Poslal jsem mu mou adresu, ale on stále neměl (prý) možnost nic koupit. Ebay mě mailem upozornilo, že pokud nepošlu zboží na vrácení do 24. 11., nemusím dostat peníze zpět. Den předtím mi prodejce napsal, že opravdu neví jak koupit papírek s adresou, tak mi nabízí 50 EUR a mám si zkusit vyměnit displej, že ty ceny jsou nízké. Tak nevím kam koukal, ale za 50 EUR nevyměním na iPhonu pomalu nic, displej už vůbec ne. Odmítl jsem a byl připraven to risknout s Českou poštou.

Takže poslední den – 24. 11. jsem se zabaleným iPhonem došel na poštu a požádal o zaslání do Anglie. Byl mi dán klasický podací lístek, což mě udivilo, protože jak jsem předtím zjišťoval na internetu, měl bych dostat velký barevný podací lístek. Když paní u přepážky viděla, že chci zásilku pojistit na 7000 Kč, tak mi skutečně ten obří podací lístek předala a já vesele mohl vyplňovat od znovu, tentokrát ještě více. Světe div se, povedlo se:

12358281_10205358364533871_192016176_n

Platil jsem asi 450 Kč a byl rád, že je to konečně pryč. Teď už jen na stránkách potvrdit odeslání, vepsat tracking number (zde bylo dilema, zda-li je v čísle nula nebo velké „O“) a bylo hotovo. Pak jsem každý den sledoval v aplikaci pošty na mobilu kde se zásilka nachází. Ale vše bylo opožděné a informací málo. 3. 12. mi bylo oznámeno, že peníze byly vráceny na můj účet, tudíž iPhone dorazil ke svému původnímu majiteli, který jej mimochodem znovu vystavil a tentokrát nezapomněl do popisku dopsat info o prachu. Snad tedy nový majitel bude obeznámen lépe, než tomu bylo u mě.

Označeno tagem , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: