Kniha, která mě dostala – Elon Musk

Jako jeden z vánočních dárků jsem si přál (a sám objednal) knihu Elon Musk od novináře jménem Ashlee Vance. Ohlasy byly skvělé a já ji 2. ledna dočetl. Byl (vlastně JE) to zážitek, to vám povím…

Knihu si lze objednat od nakladatelství Jan Melvil Publishing a dočtete se o ní zde: http://www.melvil.cz/kniha-elon-musk/ . Další informace a poznatky od čtenářů lze najít pod hashtagem #knihamusk na sociálních sítích.

Předem říkám, že knihu doporučuji! Jedná se o životopis, takže si nemohu nevzpomenout na životopis Steve Jobs, který jsem přečetl před bezmála 4 roky a také o něm něco napsal (https://ondrach.com/2012/02/15/doctena-biografie-steva-jobse/). Zdá se úsměvné, že byl napsán životopis o muži, kterému je teprve 44 let, ale on je natolik výjimečnou osobou, že je nutné popsat jeho dosavadní kariéru, která se vyvíjí neuvěřitelným tempem, a tak by třeba za deset let mohla kniha být dvojnásobně dlouhá. Proto je nutné veřejnost již nyní seznámit s člověkem, který (a já tomu nyní věřím) mění svět.

IMG_1174

Začíst se do knihy není vůbec složité. Čtení se rovnalo až dramatu. Byl jsem napjatý jak to vše „skončí“, i když vlastně ono to pořád pokračuje mimo knihu, Elon je stále mladý. Popis jeho dětství a odchod z Jižní Afriky do Ameriky je popsán velmi zdařile, teprve příchodem do USA to však naplno začíná.

Na rozdíl od Jobse Musk umí programovat, a tak se dozvídáme, že svůj startup ve stylu Zlatých stránek pomáhal dát dohromady nejenom dohlížením na ostatní. Pak se mluví o Paypalu (netušil jsem dříve, že Musk je s touto firmou spjatý) a vše směřuje k jeho dosavadním firmám. V knize oceňuji pěkný popis doby internetové bubliny.

Jen chvilkami, přesto se dočteme něco i o vztahu se ženami a něco z jeho soukromí, včetně aktivit jeho dětí. Techničtí nadšenci se mohou radovat jakmile se začne probírat SpaceX a Tesla. Tato kniha dokáže snad v každém vzbudit touhu pořídit si Teslu. Najednou každé jiné auto je blbost, nedává smysl. Proč mám jezdit autem, které žere benzín/naftu, což stojí majlant a znečišťuje ovzduší? Proč nemít raději „počítač na kolech“, který se sám aktualizuje přes internet, jezdí zdarma (prozatím především v USA), sám řídí, dojezd na jedno nabití je ve stovkách km, má obří dotykový displej…?

Upřímně, vesmírné rakety z pohledu dopravy materiálu do vesmíru mě neberou. Takže při čtení jsem zbystřil hlavně ve chvílích, kdy se věnovali popisu dopravy lidí na Mars a potažmo znovu i na Měsíc. Raketové inženýrství mě zkrátka nebere, ale popis neúspěšných startů raket jsem docela prožíval. Jaká to chvíle, když pár dnů po dočtení přistála další raketa na plošině v moři, spadla a explodovala. To je přesně ono, proč mě kniha zaujala – pořád se píše! Jednou si jistě přečteme kompletní životopis Elona Muska s jeho úspěchy.

Co vám kniha o něm poví? Jednu dost podstatnou informaci. Elon splní vše co slíbí, akorát k jeho slibovanému termínu splnění si přidejte pár let navíc. Ale splní to! Takže jeho výroky o tom, že auto za vámi jednoho dne přijede na sjednané místo nebo že lidé se skutečně dopraví na Mars, to vše by se mělo s největší pravděpodobností stát! A to ještě za našich životů samozřejmě…

Kniha ve mně (a tipuji, že v hodně čtenářích) probudila touhu něco založit, zkusit, dokázat. Je jasné, že nic tak světoborného nevymyslím, s tím se člověk rodí, Musk je již od dětství génius. Ale kniha u vás podnítí touhu do něčeho se pustit. Když ne do změny světa, tak alespoň do tvorby startupu. Přiznávám, že od dočtení už uplynula dlouhá doba, přesto mě tato touha neopustila.

Přečtete si ji! Tohle je kniha, která stojí za přečtení více než cokoliv jiného. Vybodněte se na chystanou detektivku, povinnou četbu do školy, časopisy… prostě vše odložte a kupte si knihu, která vám skutečně něco dá! Přečtete si knihu o skutečném Iron Manovi (=bohatý muž co věnuje peníze na výzkum a technické vylepšováky). Je to novodobý Steve Jobs a filozofie jeho firem se nápadně podobají firmě Apple. Dokonce tvrdím, že pokud se Apple rozhodne někdy vyrábět elektroauta, budu skeptický a fandit budu spíše Tesle.

Číst knihy o historii je na nic, přečtěte si co se aktuálně děje, kdo aktuálně žije a kdo aktuálně mění svět!

Ručím vám za to, že kniha vás alespoň trochu poznamená. A nezapomeňte, příběh se stále píše, každým dnem je ve světě Elona Muska něco nového…

Elon Musk lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
hero
Označeno tagem , , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: