iPhone SE – můj názor

Keynote přinesla nadupaný malý iPad Pro, představení robota rozkládajícího iPhony, nové pásky k Apple Watch a byl představen i jeden nový iPhone. Vyvolává (nejen ve mně) rozporuplné pocity.

Ve zkratce: iPhone SE je od Applu super počin, a přesto má pár ALE. Především tedy pro mě osobně – majitele iPhonu 5, který chtěl a zřejmě stále chce iPhone Plus.

Design totožný s iPhony 5 a hlavně 5s (kvůli Touch ID a blesku fotoaparátu) se docela čekal. Tento design se mi zamlouvá, stále na svůj tři roky starý telefon koukám jako na krásný kus techniky. Kalifornská firma si to zřejmě myslí také, je na svůj výtvor pyšná a možná jí i zbyla spousta součástek, proto se rozhodla tento design neměnit a zabalit do něj střeva nového mobilu. Aby se neřeklo, na zadní stranu vyryli „SE“ a přidali barvu Rose Gold.


iPhone SE zkrátka a dobře NENÍ ŽÁDNÝ DRUHOŘADÝ TELEFON. Tím byl v minulosti 5c a ruku na srdce, čekali jsme takové zařazení i u SE, že? Ale inženýři (dobře, spíše jiní lidé v Applu) se rozhodli do starého kabátu vložit to nejlepší a nejaktuálnější. A ono se jim to až na výjimky povedlo. To navíc korunovali cenovkou, která se mi prvně zdála docela vysoká, ale bereme-li v potaz všechny ty použité komponenty, je to vlastně úžasný poměr cena/výkon. Tedy s přihlédnutím k tomu, že jde o výrobek Apple…

SE je tedy po stránce výkonu slušná mašina. 2 GB paměti RAM, procesor stejný co pohání verzi 6s a již solidně optimalizovaný software iOS 9.3. Fotoaparát nabízí plných 12 MPx, podporuje Live Photos, video natáčí ve 4K rozlišení a přední kameře Facetime sekunduje možnost blesku rozsvícením displeje (Retina Flash). Takže v těle staršího modelu je nadupaná výbava z nejnovějšího iPhonu 6s. Ale jak jsem již psal, to nejlepší se povedlo integrovat až na výjimky. Co jsou tedy ty výjimky?

Já mám takové 3 hlavní funkce/vlastnosti, které SE postrádá oproti již zmíněnému 6s. Za prvé je to rozlišení Facetime kamerky – 1,2 MPx. Já tuto kamerku používám často a toto rozlišení mám na své pětce i iPadu, proto vím, že ideál to není a 5 MPx by se hodilo. Za druhé jde o integraci stále 1. generace Touch ID. Tento problém však nevidím jako podstatný. Na svém iPadu jej používám bez problému, a to je také 1. generace. Ta rychlost mi nijak nevadí a pokud není přímé porovnání, těžko hodnotím rychlost odemknutí jako mizernou. No a to nejdůležitější je pro mě absence 3D touch. Ano, 4″ displej je možná malý, ale tato funkce přece nepotřebuje displej o rozměrech minimálně 4,3″, ne? Pořád jsem názoru, že posouvání kurzoru tlakem a následným posunováním prstu je velmi efektivní! Tohle bych vážně chtěl.

To však není vše co nový iPhone postrádá. Z porovnávací tabulky na webu Applu jde vidět, že SE má starší kontrastní poměr displeje 800:1 a chybí mu i dvoudoménové pixely pro široký zorný úhel. V oblasti foťáku má přední kamerka starší typ clony ƒ/2,4 (oproti ƒ/2,2) a nakonec chybí barometr. Nic z tohoto však nepovažuji za zásadní nedostatek.


Vyplatí se do nejnovějšího iPhonu jít? Pokud to mám vztáhnout na sebe, tak já mám zásadu, že svou pětku budu mít co možná nejdéle to půjde. Kdybych musel měnit teď, tak bych se rozhodoval mezi SE a iPhonem 6 Plus. Ten se použitý nechá sehnat za cenu nového SE. Plusko mě stále láká svou perfektní baterií, velikým displejem a optickou stabilizací. U verze SE bych vzhledově zůstal na stejném telefonu, tentokrát bych bral barevnou variantu Space Grey. Design to není špatný, ale design šestky je prostě hezčí. I když má nový 4″ iPhone střeva z 6s, stejně bych šel asi do 6 Plus. Kdo ale přechází z modelů 4s a níž, tak SE bude velmi, velmi dobrá volba. Majitele 5/5s vidím asi spíše na větší model, kromě těch, co se nechtějí vzdát ergonomie, na kterou jsou zvyklí.

Jak to vidíte vy? Zdá se vám nový čtyřpalcový iPhone dobrým počinem, o kterém stojí zato uvažovat? Já tvrdím, že určitě ano!

Označeno tagem ,

One thought on “iPhone SE – můj názor

  1. […] V březnu se uvedení nových Apple Watch nekonalo, Apple je posunul až na zářijovou keynote. Keynote se však konala a přinesla nový iPad, nyní pojmenovaný jako Pro 9,7″ a hlavně levnější iPhone SE. […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: