Nápad na projekt

Sháněl jsem knihu, která mi chyběla k doplnění trilogie. Jeden z antikvariátů mi ji poslal, já ji vložil ke zbývajícím dvěma dílům na poličku mé knihovny a sbírka byla rázem kompletní. Přelétl jsem očima mou knihovnu a přitom mě něco napadlo.

Kolik máte doma knih? Věřím, že spousty. A kolik jich potřebujete aktuálně vlastnit u sebe? Tak 5 – 10 %? Zřejmě i méně. Přesto se najde někdo, kdo by si vaši knihu rád přečetl. Buď bude ležet ve vaší knihovničce, nebo bude využitá. Někdo v ní zrovna bude louskat detektivní zápletku, prožívat dobrodružství s indiány nebo i hledat recepty na víkend. Knihu ale nechcete prodat. Ať už vám připomíná nějakou událost nebo jste ji dostali od rodičů, či je součástí vaší sbírky. Byli byste ochotni ji však zapůjčit.

books

Nebo pravě vy sháníte knihu. Knihovny v okolí ji nemají, případně je vypůjčená. Antikvariáty jste prošli a také bezúspěšně. Na internetu už ji nikde nemají skladem a nebo je moc drahá, v PDF také není k nalezení. Dá se říci, že si ji chcete jen půjčit a přečíst. Nechcete si ji kupovat a vlastnit. Jde vám o získání čtenářského zážitku, o prožití příběhu i třeba získání informací.

Domácí knihovny

Domácí knihovny jsou o půjčování knih mezi lidmi

Takže o to vlastně jde. Lidé si půjčují knihy (a třeba i časopisy, učebnice…) mezi sebou. Na českém internetu jsem to nenašel. Vážně ne. Pokud o tom víte, prosím, napište mi. Projekt má mimo své pozitivní stránky i negativa. Mým úkolem je vám ho nyní objasnit. A věřím, že někdo má v plánu dočíst tento odstavec a pak ze stránky odejít, proto předem říkám, že hledám společníka. Hledám někoho, kdo by do toho šel se mnou. Protože tento projekt nemusí být marný a stojí za to ho aspoň zkusit. Zájemci, hlaste se mi. Třeba na mail ondrach@me.com

Přínos pro společnost

Zpřístupnit různé knihy většímu počtu lidí. Rozšířit možnosti výpůjček knih. Přidat se ke klasickým knihovnám a nebrat jim jejich úlohu, jen ji doplnit. Projekt by mohl být podporován jinými institucemi, jakožto, již zmíněnému rozšíření možností, jak se člověk dostane k různým knihám.

Strategie

Čím více uživatelů, tím více možností výpůjček, pestřejší výběr z větší databáze. Chce to získat silnou uživatelskou základnu a podpořit každého v naplnění poliček ve své online knihovně, ze které si mohou půjčovat ostatní.

Koncepce

Každý by měl na webu Domácích knihoven svůj účet a veškeré záležitosti by vyřešil právě tam. Samotné předání knihy by bylo na domluvě mezi uživateli, v systému by si mohli posílat zprávy a kontaktovat se ohledně všeho potřebného.

img_3477

Potencionální problémy

Malá uživatelská základna – projekt může skončit na tom, že se nebude schopen rozjet z nedostatku uživatelů. Nedostatek uživatelů = nedostatek knih.

Geograficky „rozházení“ uživatelé – projekt by zobrazoval mapku s knihami v okolí. Člověk by měl logicky nejsnadnější cestu ke knize vlastněnou někým v okolí, aby nebylo třeba mít půjčovné zpoplatněno využitím služeb České pošty. Bydlíte-li v Karlových Varech a vaše vysněná kniha je u uživatele XY v Brně, je to trochu problém.

Způsob předání knihy – setkání face to face je úplně to nejjednodušší a zároveň můžete poznat zajímavého člověka. Předat si knihu tak, že ho pozvete na kávu. Ovšem kromě geografické výhrady zmíněné výše je další zádrhel v tom, že ne každý se chce někde scházet s někým koho nezná a svěřit mu něco svého. Což ale nemusí být vůbec nic drastického, stačí se podívat na recenze, viz následující problém.

Ohlídání důvěryhodnosti – stejný jako má Aukro, takový systém hodnocení bych rád viděl i u Domácích knihoven. Je autor ke knihám „hodný“a vrací je včas? Jeho hodnocení se od toho bude odvíjet. Přesto alespoň zpočátku budou všichni na nule, jak tedy začít někomu věřit?

Co z toho uživatel má? – někdo může mít na své virtuální poličce trháky, které bude neustále půjčovat. Sám si ale žádnou výpůjčku nezrealizuje, zkrátka nenajde co hledá. Bude se mu chtít stále svěřovat své knihy a na oplátku nic nedostávat? (Tedy až na pocit, že někomu udělal radost).

Výdělečné, nebo ne?

Napadlo mě závést systém poplatku. Roční členství za pár korun. Mají to tak klasické knihovny. Avšak minimálně ze začátku je dobré volit cestu „vše zdarma“, protože pak by se uživatelé sháněli ještě hůř.

Speciální nápad: Putující kniha

To mě napadlo až teď při psaní článku. Někdo (třeba majitel 🙂 ) by mohl do projektu věnovat nějakou knihu. Ta by putovala po republice od jednoho čtenáře ke druhému a pak se třeba šťastně vrátila zpět. Na mapě by každý označil svou polohu a na konci by byla vidět absolvovaná cesta. Takových knih by mohlo být v jednu chvíli více. To by mohlo zaujmout!

Prezentace projektu v malém (gif – 4 snímky):
output_bjsdkq

Tím bych prezentaci mého nápadu na projekt ukončil. Začít s ním není tak obtížné, ale vyžaduje to například tvorbu webu, který obsahuje databázi a disponuje možností registrace a správy jak uživatelů, tak i položek (knih). Pro snažší vkládání knih pro uživatele mě napadla integrace importu dat z Národní knihovny ČR na základě zadání pouhého ISBN čísla. To vše vyžaduje webového programátora.

Jsem rád, že jsem vám tímto zprostředkoval můj nápad a platí tedy, co jsem psal výše – pokud byste měli zájem jít do toho se mnou, ozvěte se mi! Díky moc

Pro dotazy samozřejmě také neváhejte napsat.

Označeno tagem , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: