Jak jsem řídil Teslu

Přítelkyně mi k narozeninám nadělila poukaz opravňující mě k půlhodinovému řízení úžasného elektromobilu Tesla. Bylo to mé velké přání se v autě alespoň projet a já ho mohl dokonce řídit. Lehce jsem se bál, že by se má přehnaná očekávání nemusela naplnit. Jaké jsou tedy mé pocity?

Dorazili jsme k areálu prodejny ojetých aut na Praze 8 a před budovou u nabíjecího stojanu již stála zaparkovaná bílá Tesla Model S P85+. Majitel je fanoušek Tesly, který už s ní projel i jiné státy a řídil i Model X. Prozradil nám mnoho zajímavostí, které jsem i já slyšel prvně a hlavně jsem je viděl naživo. Auto budilo pozornost již zvenčí. Přední kufr je super záležitost. Lepší využití předku, než nacpat do něj obří motor a všelijaké kabely, řemeny apod. Navíc je to dlouhá deformační zóna vozu. Zadní kufr je velmi prostorný, ale není tak vysoký vzhledem k designu zadní části vozu.

Uvnitř

Když jsme se posadili dovnitř, byla to paráda. Já opravdu seděl za volantem Tesly a schylovalo se k okamžiku, kdy ji uvedu do pohybu. Předtím ale majitel poukázal na zajímavosti interiéru. Nastavil jsem si sedačku, volant a byla možná i spousta dalších věcí, a to vše se pak přes displej uložilo pod jménem. Takže stačí nastoupit do auta a pokud ho před vámi řídil někdo jiný, stačí se přepnout na svůj profil a vše se nastaví na vaše uložené údaje. Věděl jsem, jak displej vypadá i jak je veliký, po nástupu byl ale k mé osobě tak blízko, že jsem teprve pochopil jak naprosto obrovský vlastně je. Nastavit se dá vše možné i nemožné (chcete snadněji vystupovat z auta, třeba když vezete babičku? auto si před výstupem zvedněte do nejvyšší polohy). Stahování střechy po jednotlivých procentech, wau! Jedna z těch top skutečností co jsem se nově dozvěděl je ta, že Tesla má automaticky zabudovaný internet. Vždy jsem si říkal, že je potřeba si dokoupit nějaký tarif, ale není tomu tak. A co se s internetem dá vše dělat? Spotify se postará o zahrání jakékoliv vaší oblíbené písničky, kterou má v databázi. A ozvučení? Shodli jsme se, že v Tesle to hraje parádně!

Co dál mě nadchlo před výjezdem? Tlačítka aby člověk pohledal. Téměř vše se ovládá přes displej. Řazení je však již řešeno páčkou pod volantem, stejně tak blinkry, stěrače. Byl jsem seznámen s fungováním automatu a má levá noha dostala pokyn odpočívat a neplést se (pod nohy?) noze pravé, která měla na starosti brzdu a plyn, i když vlastně… Tesla se nechá prý ovládat skoro jen tím plynem. Při povolení plynového pedálu totiž Tesla začne znatelně zpomalovat. Při zpomalování dochází k rekuperaci energie a tím se auto dobíjí. Rád bych také zmínil ten klid ve vozidle, zapomeňte na překřikování motoru.

Tak už vyjedeme!

Bylo načase Teslu odpojit od stojanu, zavřít střechu a vyrazit. Auto má velmi dlouhý předek. Nikdy předtím jsem si toho tak nevšímal, ale teď při vyjíždění bylo třeba dávat pozor při vyjetí do silnice a následném rozhlížení. Byl jsem si vědom síly elektromotoru, noha tedy plyn jen lechtala. Při prvním zatočení to přišlo – ten pocit. To auto jede tak, jako zatím žádné jiné co jsem zkusil. Volant se točil jako kdyby byl připojený k počítači, nepociťoval jsem žádný odpor. Majitel něco nastavil na displeji a rázem byl odpor větší. Třebaže je Tesla rozměrné a těžké auto, do pohybu se uvedla velmi ladně. Po povolení pedálu jsme opravdu silně zpomalili. Na digitálním tachometru se ručička dostala do spodní zelené hranice indikujíc dobíjení. Při výjezdu na čtyřproudovou silnici jsem sledoval situaci a zdálky se blížilo auto. Konečně jsem si uvědomil „Sedíš v Tesle, tak to rozjeď!“ a z místa jsme rázem vystřelili vpřed a ocitli se v požadovaném pruhu. Ještě to nebylo úplně ono, nemohl jsem se dočkat až budeme z Prahy pryč.

Když jsme se dočkali volné silnice, bylo načase to zkusit naplno. Jeli jsme tak dvacítkou a pak prudší přišlápnutí plynu. Tento okamžik jsem si moc přál zažít a několikrát si ho představoval, teď to byla realita. I když nás to přitlačilo do sedaček, majitel řekl, že mám dupnout pořádně, nebát se toho. Tak jsme úplně zastavili a poslechl jsem jeho radu.

Musel jsem se ujistit, že za námi a před námi nikdo nejede, abych případně nevybočil při rozjezdu. Ten pocit si pamatuji stále, na chvilku jsem nebyl schopen pohybu, pak se koukl na tachometr a zjistil, že jedu rychlostně nad limit. Těžko to ohlídat, když jste z nuly na povinné devadesátce snad za 4 vteřiny. Tohle zrychlení mi totálně vyhovovalo, u Tesly P100 je to na stovku pod 3 vteřiny, ale popravdě si to nedokáži představit.

Každá značka upravující maximální rychlost byla utrpením, když máte k dispozici takový výkon

Od té doby, když jsem zahlédl stopku, vytvořil se mi na tváři úsměv, na což nejsem zvyklý. Obvykle reaguji se znechucením (další rozjezd? jéééžiš, próóč?), ale teď to bylo něco naprosto odlišného. Když jsme takto přelétli hlavní silnici, se kterou jsme se křižovali, dostali jsme se k serpentinám. Prý mám za to zkusit vzít a nebát se je projet rychleji. Zvláštní pocit to byl. Kola lehce zapískala, ale auto sedělo nádherně. Při zpáteční cestě jsem za to vzal trochu víc a musel kontrolovat protisměr, do kterého jsem Teslu dostal, protože to už bylo na hranici uříditelnosti. Kola pískala ještě víc. Ani při výjezdu kopce nebyl problém zrychlit s přitlačením do sedačky. Měl jsem možnost si sednout i dozadu a oceňuji mnoho prostoru na nohy. Horší to bylo se střechou, která se svažuje a vyšší lidé mohou mít problém, když jsou natlačeni k okýnkům kvůli prostřednímu pasažérovi. Ale jinak, prosklená střecha je něco úžasného. Sluníčko krásně tlumila, výhled ven parádní.

Zhodnocení

Tesla ani není auto. Je to úžasné, chytré, spolehlivé zařízení, které vám a dalším osobám umožní přepravu, u které se budete bavit! Řízení mám rád tak napůl, ale s touto limuzínou s duší sporťáka bych dokázal jezdit hodiny v kuse a pak ji neopustil, jen bych seděl uvnitř a seznamoval se nadšeně se všemi nabídkami jejího softwaru. Tohle je prostě pecka. Před Teslou jsem toho moc neřídil, jen asi 6 různých aut a pouze jedno mělo automat. Ale spolehlivě můžu říci, že v žádném jsem se necítil tak skvěle. Jo a rád bych zmínil ten krásný pocit, když jedete a víte, že ostatní lidé na vás koukají. Protože Tesla je stále docela unikát.

Musí ale být něco, co se mi na Tesle úplně nezamlouvá, ne? Samozřejmě, je to auto nejlepší ze všech a tudíž bych si ho moc přál vlastnit. Takže cena je trochu problém. Několik Tesel se i potýkalo/potýká s výrobními problémy (ale to tak nějak všechna auta) a případný servis je až v zahraničí. No a asi poslední výtka – když si na ní zvyknete, pak každé jiné auto tak moc „bolí“.

Hledali jste v článku zmínku o autopilotovi? Na této Tesle ho nebylo možné vyzkoušet, ale není to jen tato „killer“ funkce, která by Teslu dělala úžasným autem, o tom jsem se sám přesvědčil. Já byl totiž ze zážitku nadšený i bez autopilota a vlastně ještě, že tak. Bylo více času na skutečné řízení a to nemělo chybu.

Doporučuji si Teslu zkusit. Můžete koukat na videa, číst články a poslouchat ostatní, ale to se ani zdaleka nedá srovnat s realitou. Moc děkuji majiteli Ondrovi, který ví o Teslách vše, ochotně zodpovídal naše dotazy a je nadšený do moderních technologií. Byl jsem uchvácen a nedovedu si představit, že by někdo nebyl. Zkuste to a budete mi děkovat.

Tohle všechno můžete zažít. Vše potřebné na Teslička.cz a na Facebooku najdete videa, co se dá se zadokolkovou Teslou provádět.

Majitel prý jezdí mimo jiné i do Českých Budějovic (nejspíše přes Tábor), tak třeba tady nebo v Táboře někdy Tesličku zase potkám 🙂

Označeno tagem , , , , ,

2 thoughts on “Jak jsem řídil Teslu

  1. […] – řízení elektromobilu Tesla Model S. O tomto úžasném zážitku jsem napsal článek a od té doby mám Teslu ještě radši. Jiná auta už mě nelákají. […]

  2. […] Jakmile jsme se vymotali ze spleti dálnice v Salt Lake, vyrazili jsme do hor. Tesla jela tak, jako před rokem Model S – hladce a tiše. Kamaráda to překvapovalo, pro mě to bylo známé připomenutí 🙂 […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: