Ten MacBook je ale pomalej…

Aj, tak to vypadá, že letos z Ameriky přivezu další Apple zařízení. Tentokrát bude přímo pro mě a nebude to nic menšího než MacBook. Proč? Který konkrétně? A to už vážně potřebuji nový? Dozvíte se tady.

Ehm… Tak původně jsem plánoval, že tady shrnu veškeré mé poznatky z recenzí a uživatelských zkušeností a vyřknu finální verdikt, ale opravdu nevím. Čím více koukám na videa a o Macích čtu, tím je to komplikovanější. Takže asi jen krátce o mých aktuálních favoritech. Pro představu, aktuálně mám MacBook Pro 13″ z roku 2010, 4 GB RAM, 250 GB HDD.

MacBooky se nechají rozdělit do 2 kategorií. Modely z roku 2015 a starší, druhá kategorie je 2016 a novější.

  • Proč uvažovat o modelu z roku 2015? Protože to byl ještě starý dobrý Mac s potřebnými konektory a super klávesnicí.
  • Proč uvažovat o modelu 2016 a novějším? Protože má super tenký design, barvu Space Grey a úžasný trackpad. A samozřejmě to hlavní – nové vnitřnosti.

Co hodně, ale opravdu hodně ovlivňuje můj pohled na nové Macy jsou problémy s klávesnicí. Nepotřebuji nabušené dělo pro střih 4K videí, úpravy stovek fotek v RAWu ani skládání muziky. Potřebuju ale psát. Vždycky jsem psal a nehodlám to měnit. Klávesnice, která se prvně objevila v 12″ MacBooku 2015 je skvělá na dotek, ale funkčnost je zde až na druhé koleji. Tzv. butterfly mechanismus sice vypadá dobře, klávesy mají nižší zdvih, ale snadněji se porouchají. Buď některá tlačítka vynechávají (Casey Neistat) nebo naopak reagují vícekrát (Unbox Therapy). Ano, netýká se to všech kusů, ale zřejmě slušné většiny. Apple totiž zavedl i program výměny klávesnic, čímž svou chybu rozhodně nevyvrátil. Generace 2018 již sice dostala silikonovou ochranu pod každým tlačítkem, ale to problémy vyřešilo jen částečně (opět odkazuji na Unbox Therapy a jeho zápolení s novým MBAir).

Program výměny klávesnice platí pro modely 2016 a 2017 a marně se budete domáhat výměny za silikonovou novinku z minulého roku. Apple ji zkrátka nabízí pouze Macům představeným v roce 2018.

Tento článek píši na iPadu a zde samozřejmě nehrozí zablokování kláves (možná softwarovou chybou), ale pohodlné to není. Mám rád odlišení jednotlivých tlačítek a Maca budu na psaní využívat často. Proto je pro mě pohodlná a spolehlivá klávesnice kritická.

A ještě něco: mohu na psaní použít externí drátovou Apple klávesnici, ale to by pak notebook už trochu postrádal smysl. A čistit si klávesnici MacBooku sám? To by mě možná i bavilo, kdyby přístup k ní nebyl tak komplikovaný a nebyla na ni přilepená baterie.

Tak který?

Odbočme od kritiky a zaměřme se na řadu. Buď Pro, nebo Air, 13palcový, nebo 15palcový. Aktuální favorit je zkrátka verze Pro, 13palec, model 2018, Space Grey, i5, 16GB RAM a 512GB SSD. No, nejsem zrovna troškař, to je mi jasné.

Můj blog na patnáctipalcovém MBP 2017 v Apple Storu Salt Lake City

Poslední dobou si ale zase říkám, že by mi na těch několik let dopředu stačila i slabší konfigurace. Ovšem nevylučuji, že v budoucnu nepořídím dokovací stanici a připojím třeba 27″ monitor. Zvažuji tedy, zda investovat do 16GB RAM paměti. Na škodu to nebude, ale cenový rozdíl tam zkrátka je. Co se týče kapacity SSD disku, to se nechá řešit nějakým externím diskem. Přesto je pro mě těch 512 GB větší jistota. Ještě bych rád zmínil MBA Retina. Ten je fajn, ale dost mi vadí, že má nižší jas displeje a pomalejší nabíječku. Byl by to ideální adept na pořízení, ale takto bohužel padá ze hry.

Procházím web Refurbished Apple a cenovky jsou tam za danou konfuguraci těsně pod 2 000 dolary bez daně. Asi tomu nechám trochu volný průběh a rozhodnu se až v Americe. Nové MacBooky asi přijdou až na podzim, takže ty už nejspíš nestihnu. Chci zkrátka MacBook, který bude radost používat a nebude se sekat či pomalu načítat. Každý Mac od roku 2010 bude ale lepší, takže není asi úplně potřeba mít přehnané nároky. Již se těším, až si k němu pořídím min. 27″ monitor a budu mít Maca místo desktopu.

Se současným počítačem jsem již skoro 6 let a doufám, že ten nový mi vydrží podobně dlouho, avšak bez větších problémů ke konci jeho vlastnictví. I přes problémy s pomalým startem a zobrazováním duhového kolečka (někdy ani to ne) se mi stále MBP z roku 2010 líbí, je to krásný kus techniky a stále vypadá moderně i po těch letech. Pokud pro mě máte nějaký tip, budu rád za komentář. Díky

Označeno tagem , , ,

One thought on “Ten MacBook je ale pomalej…

  1. […] Ten MacBook je ale pomalej… – únor 2019 […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: