Bitcoin – jak se s ním vypořádat

Do nového roku jsme vstoupili s tím, že pojem kryptoměny a zejména Bitcoin jsou masivně skloňovány všude kolem. Jaká je moje dosavadní pouť v této oblasti, jak se můj pohled na Bitcoin mění a bylo dříve opravdu tak snadné vydělat si pár kliky dostatek bitcoinů v dnešní hodnotě několika milionů? To se pokusím shrnout v tomto článku.

První bitcoinovou peněženku jsem si založil v dubnu 2014. Ano, opravdu 2014, takže to již brzy bude dlouhých 7 let. Zjistil jsem to teprve nedávno. Samotného mě to překvapilo, že jsem se k tomuto kroku odhodlal již takto brzy, protože naprostá většina lidí se o Bitcoinu dozvěděla až při jeho prudkém růstu v prosinci 2017 a následujících měsících. Bohužel jsem do nejznámější kryptoměny tou dobou nic neinvestoval. Zpočátku jsem peněženku naplnil asi dvěma desetitisícinami bitcoinu z free faucetu freebitco.in. Psal jsem o tom článek. Na tomto faucetu si můžete do dnešní doby udělat profil a vytočit každou hodinu nějaké ty milióntiny. Při velkém štěstí ale můžete vytočit i daleko více. Šetřit na minimální částku pro výplatu však budete docela dlouho, proto jde spíše o zajímavost.

Při započtení dnešního kurzu jsou toto 2 nejdražší pizzy v dějinách – každá za 3,75 miliard Kč. Zdroj: bitcointalk.org

Poté, co se o nové digitální měně svět dozvěděl na konci roku 2017 jsem i já první hodnotu zakoupil. Tenkrát spadla hodnota mince na pouhých 9 tisíc $, čehož jsem využil, abych pak sledoval, že cena za 1 bitcoin klesá ještě níže. Z dnešního pohledu je však 9 tisíc USD opravdu málo.

Dříve bylo možné získat tuny bitcoinů jen tak

Při zjišťování různých informací jsem již dříve narazil na uživatele laszlo, který dokázal získávat tisíce bitcoinů denně a dokázal za ně v květnu 2010 provést první zdokumentovaný obchod v dějinách (populární vlákno o 2 kusech pizzy za 10 000 bitcoinů stále naleznete v tomto příspěvku), ale narazil jsem i na starý faucet z roku 2010, ve kterém bylo možné získat bitcoiny jen tak. Stránku si stále můžete prohlédnout v archivu na http://web.archive.org/web/20100703032414/http://freebitcoins.appspot.com/. Zprvu vám faucet za opis kontrolních slov (captchy) a vložení adresy vaší peněženky poslal celých 5 BTC. Cena kryptoměny však stoupala a již po půl roce byla odměna desetinová. Nakonec faucet rozdával už jen 1-2 tisíciny bitcoinu.

Opravdu velmi rád bych se přenesl do července 2010, kdy z pohledu dnešní hodnoty BTC vypadala situace takto a byla naprosto legální a platná:

  • načtete web freebitcoins.appspot.com
  • opíšete captcha kód
  • vložíte adresu vaší peněženky
  • na vaši peněženku vám přijde 5 BTC = 3,75 milionu Kč (pokud byste s výplatou počkali do dnešních dnů)

Kromě toho byly i jiné možnosti, jak zdarma či velmi levně získat tuto digitální měnu. Není tedy nic neobvyklého, že na internetu narazíte na spoustu případů, kdy lidé pláčou nad jejich ztraceným jměním. Před 11 lety si zájemci zdarma vytvořili peněženku z webu bitcoin.org a poté je plnily mincemi z různých zdrojů. Měna však neměla hodnotu, lidé tedy časem na naspořené mince zapomněli, pevný disk počítače buď přemazali, nebo odvezli na skládku. Peněženka lze obnovit seedem, tedy seskupením 12 náhodných anglických slov, ovšem tyto seedy si právě málokdo poznačil a velké jmění je nyní nenávratně pryč. Samozřejmě kdo se k mincím dostal, tak je nejčastěji prodal s malým ziskem už při hodnotě třeba $2 za kus.

Bitcoin prokázal, že i dnes se mohou dít zázraky

Jsem fascinován tímto tématem a zbožňuju Bitcoin, protože je důkazem, že i v dnešní době je šance na objevení něčeho takto význačného. Pláčete nad tím, že jste na začátku milénia neinvestovali do akcií Applu? Klid, Bitcoin dokázal procentuální zhodnocení californské firmy překonat, navíc mnohonásobně. Je zkrátka úžasné, že i před pouhými 11 lety bylo možné za nulovou investici získat měnu, kterou jste si pro zajímavost mohli ponechat z důvodu „kdyby to náhodou někdy nějakou hodnotu mělo“ a dnes byste jejím prodejem opravdu mohli být nejen milionáři, ale dokonce miliardáři (těch 10 000 BTC za 2 pizzy má dnes hodnotu 7,5 miliardy Kč).

Důležitost BTC pro budoucnost

Při jakékoliv investici je dobré se o ní zajímat, rozšířit si obzory. Jakmile jsem si na začátku letošního měsíce vyplatil zpět na bankovní účet mou do té doby veškerou Kč investici a stále mi na burze zbyl asi pětinásobek získaný pouhým zhodnocením v průběhu let, viděl jsem tu sílu, kterou Bitcoin má. To jsem však nevěděl ještě spoustu důvodů, proč této měně věřit. Doporučuji videa na Youtube, i na české scéně najdete skvěle zpracované počiny. Dále pomůže literatura a podcasty. Díky těmto zdrojům pochopíte, že investice do Bitcoinu není jen o možném zbohatnutí (pokud jste cokoliv investovali před měsícem, dnes byste vybírali téměř dvojnásobek), ale i o přípravě na budoucnost financí. Bitcoiny jsou bezpečné a všude se dočtete, že jsou decentralizované a nikdo je nemůže ovládat. Ovšem těch předností je více.

Na burzách sledují cenu BTC miliony, možná desítky milionů lidí. Zdroj: fumbi.network

Množství měny BTC je konečné. To je její obrovská výhoda a skvělá příležitost pro všechny, kteří to co nejdříve pochopí. Klasické peníze již nejsou kryty zlatem, pod určitými regulacemi jich každý stát může tisknout mnoho a taky to dělá. Venezuelská měna díky tomu přestala mít hodnotu a z pravých bankovek se tam vyrábí třeba laciné kabelky. Bitcoinů nikdy nebude více, jak 21 milionů. Jejich hodnota se navíc navyšuje tzv. halvingem. Síla měny je také v blockchainu, tedy technologii, která veškeré bitcoinové transakce vede v potaz a zamezuje dvojité útratě či dalším nekalým úmyslům.

Díky nenávratně ztraceným bitcoinům na starých harddiscích počítačů na skládkách bude ve výsledku bitcoinů „v oběhu“ méně, což teoreticky nahrává jejich ještě větší hodnotě.

Nejen staří lidé, ale i mladší ročníky občas kryptoměnám nevěří, ale co víc, nadávají na ně a kritizují je. Častými argumenty jsou: volatilita kryptoměn je velmi vysoká (obzvlášť u BTC), nesáhnete si na ně, je to jenom bublina a bla bla bla… . Buď těmto osobám můžete vysvětlit, že s tímto přístupem bychom i v dnešní době jezdili v kočárech tažených koňmi a ve velkém umírali na běžné nemoci, nebo se pousmějte a myslete si své. Oni třeba za pár let procitnou.

Označeno tagem

One thought on “Bitcoin – jak se s ním vypořádat

  1. […] samozřejmě ani spoření do kryptoměny bitcoin. K němu jsem se v lednu vyjádřil v článku. Bitcoin za rok 2021 posílil a vrcholu dosáhl na začátku listopadu s cenou kolem 69 000 […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: